Míchačky a míchadla

Dnes nebudeme kuchtit, ale stavět, takže kverlačky zůstanou v kuchyňském šuplíku a vypravíme se do garáže. Tam neparkujeme plecháč (tomu jsme vybudovali kryté stání, ale máme zde složený materiál, nářadí a stroje, které k v podstatě nekonečné rekonstrukci starého domu potřebujeme. Ačkoliv v nových částech využíváme tam, kde to jen jde prostředky „suchého“ zdění, na klasické stavbě se neobejdeme bez malty, omítek a betonu – a tady opravdu nevystačíme s neckami, vědrem a lopatou. Pomohou nám míchačky a míchadla.

(2012) *** Na stavbě i opravách budeme míchat písek, vápno a vodu na malty. Na omítky písek, kamenivo, cement a vodu. Vše v předepsaných poměrech, ale hlavně pořádně. Z kalfasu nenahodíme ani šopu.

Stačí na to vrtačka?

Řekněme si to upřímně: ruční míchání je únavné a zároveň otravné. Trpí při něm klouby a šlachy zápěstí a výsledek také nebývá valný. Míchat se přitom musí skoro všechno. Nejen malta, ale také tmely, lepidla, stěrky a barvy. Že ruční vrtačku můžeme použít třeba i k broušení a leštění povrchů jste už asi nejspíš vyzkoušeli. Pokusy s míchací metlou na elektrické vrtačce ale nebudou příliš šťastné, tu námahu vrtačka dlouhodobě nevydrží a také není stavěná na prach a vodu. Může vás kopnout a nebo zabít. V lepším případě pouze spálíte motor a zničíte vrtačku. A domácky vyrobené nedokonale vyvážené metly se mohou rozkmitat a úraz přijde hned. Míchačky a míchadla problém řeší.

Co to jsou míchadla

Přenosná míchací zařízení vycházející z principu vrtačky pohání elektromotor stejně jako vrtačku, ale protože musí zvládnout dlouhodobou zátěž, odpovídá tomu jejich poměrně robustní konstrukce. Bývají vybaveny tyristorovou nebo triakovou regulací, takže lze jejich otáčky snížit na asi sedm set za minutu. Krouticí momentem je ovšem vysoký, takže s nimi lze promíchat i hodně husté stavební hmoty. Jejich elektromotory mají příkon od 700 do 1600 W. Když mají polovodičový regulátor, otáčky u prvního převodového stupně jsou mezi 150 až 400 za minutu, a u druhého 300 až 700 otáček. Výběr na trhu je solidní, takže můžete jít na to. Jak? Jednotlivé složky nasypte do nádoby, zalijte vodou a rozmíchejte. Použijte k tomu vhodnou metlu a míchadlem pohybujte tak, abyste směs rozmíchali i při okrajích nádoby.

Jakou metlou

Jaká výsledná směs bude, záleží na použitých metlách, respektive na jejich geometrii. Je to jako v kuchyni: různé metly jsou na různé suroviny a také jinou metlou mícháme, jinou mixujeme a jinou šleháme. U hustých stavebních materiálů nebo při nadměrně vysokých otáčkách se s nepatřičnými metlami dostane do materiálu moc vzduchu a bublinky ve hmotě zůstanou, což zhorší její mechanické vlastnosti. Metly se vyrábějí z ocelových tyčí a pásků: obloukové tlačí míchaný materiál ke dnu nádoby a hodí se pro malty a betony, typ s přivařenými plechovými kotoučky coby vrtulkami si zase dobře poradí s barvami a laky. Pro míchání tmelů a lepidel použijeme metly, jejichž pracovní část je tvořena ocelovými dráty tvořícími jakousi klec. Další typy jsou v podstatě variantami shora představených.

Míchačky a míchadla – co vlastně?

Kde se staví od základů, tam malty, omítek a základového betonu spotřebují tolik, že bez mechanizace to prostě nezvládnou. Stavba „na klíč“ je něco jiného, tu jen obhlížíme s rukama v kapsách, ale pokud nespěcháme a myslíme si, že všechno zvládneme rukama vlastníma, přátel a příbuzných, možná se nám spíš než míchadlo bude hodit míchačka. O té více ZDE. Koupíme ji nebo půjčíme – většinou nám bude stačit objem 10 až 13 dm3, a taková se nám ještě vejde do auta. Což je nepochybně třeba u chalupy výhoda, protože ji vozíme sem a tam a nikdo nám ji neukradne. Všechny tyto jednofázové (230 V) míchačky mají dvojitou izolaci a zapojujeme je samozřejmě do zásuvky s předřazeným proudovým chráničem. Ani na zelené louce, kam ještě nedotáhli elektrické dráty, nejsme ztraceni: můžeme použít stavební míchačku se spalovacím motorem. Stroj umístíme na pevný a rovný podklad, a než míchačku zapojíme, zkontrolujeme, zda elektrický kabel neleží někde ve vodě a nebudeme ho třeba přejíždět kolečkem. Až práci skončíme, vnitřek bubnu vyčistíme. Kdybychom to neudělali hned, dost možná bychom už neměli příště v čem míchat.

Koupit nekoupit, půjčit nepůjčit

Kolem baráku je pořád něco na práci a tak je jasné, že míchačky a míchadla zde vždycky uplatníme. Pokud jde o klasickou elektrickou míchačku, je výhodnější ji zařídit z půjčovny, protože po skončení stavby pro ni sotva budeme mít použití, a půjčovné není přehnané (ovšem v jednotlivých půjčovnách se dost liší). A navíc je tu nutnost někde míchačku skladovat, přičemž místa zabere dost. A pravda je, že mašina stárne, i když ji nepoužíváme. Na druhé straně bude stále při ruce, přičemž i relativně levný pronájem velké míchačky se vám prodraží její dopravou, protože do kufru ji prostě nedáte. Míchadlo sice nemíchá samo, je ale skladnější a pořídíte ho také levněji… Prostě si vyberte!