Jak se zbavit graffiti

graffiti

Graffiti-art neboli umění graffity vůbec jako umění nezačínalo. Poprvé se objevilo už začátkem dvacátého století v USA ve formě značek, kterými si na zdech domů značkovaly gangy mladistvých Afroameričanů svá teritoria. Pak dlouho nic a potom v šedesátých letech ruku v ruce s výrobou barev ve sprejích následuje brutální nástup tohoto způsobu výtvarného vyjádření.  Z  Ameriky se rozšířil do Evropy i Asie. V určitém smyslu se stal ikonický pro hiphopovou generaci. Některá grafity se sice dostala až do galerií, ale málokdo z nás je ochoten tolerovat, natož pak ocenit, trénování klikyháků na nákladně pořízených fasádách našich domů. Můžeme se proti nechtěným čmáranicím bránit a umíme se jich zbavit?

(2011) –  Náročnost odstranění grafity z fasády je asi nejvíce závislé na materiálu, z něhož poškozená omítka je a také na složení spreje, který byl použit. Téměř neodstranitelné jsou klikyháky z ploch porézních a ze stěn z cihel. I když použijeme opravdu účinný prostředek, musíme počítat s tím, že se barva vsákla hluboko do podkladu a i po sebevětší námaze stejně zůstanou nehezké skvrny, které pak vystupují i z nového nátěru.

Odstranění graffity

graffiti, foto medStojíme-li před počmáranou zdí, měli bychom zvážit, jestli by nebylo lepší zadat její vyčištění odborné firmě, protože nic naplat, k tak dokonalým odstraňovačům, jaké mají k dispozici odborníci, se jen tak nedostaneme. Pokud se do odstranění pustíme sami, můžeme volit:

1. mechanickou cestu:

  • vysokotlakým čističem (VAP)

2. chemickou cestou některým z přípravků:

  • Graffitistop k likvidaci nápisů, graffiti a znečištění způsobených různými typy fixů a barev. Použijeme-li přípravky řady Graffitistop, můžeme oplachovou vodu pouštět přímo do kanalizace.
  • AX20 je víceúčelový čistič zdiva vhodný k použití na všechny druhy cihel, pískovec, žulu, terakotu. AX20 nesmí být použit na vápenec, lakovaný mramor a sklo.
  • AX20HD čistič zdiva je vhodný k použití na starý kámen a měkké, pórovité cihly.
  • Tyto čističe nanášíme a necháme působit vždy podle přiloženého návodu. Další prostředky vám jistě nabídnou v odborné prodejně s barvami a laky nebo v drogerii.

Prevence

Jestliže se chystáme pořídit si novou fasádu, měli bychom se rozhlédnout se, zda nejsou v okolí počmárané budovy. Pokud jsou, je jen otázkou času, kdy padne sprejerům za oběť  i náš dům. A i když nejsou, stejně si nemůžeme být stoprocentně jisti, že se nějaký neobjeví. Proto možná nebezpečí zohledníme a fasádu (případně i zděný nebo kamenný plot) raději opatříme preventivním nátěrem.

Koupit můžeme například:

  • Barbakan, který je vhodný k ošetření akrylátových, silikátových a silikonových omítek, stěn nebo plotů z vápence, žuly, betonu i pálených cihel, pískovce, opuky a kromě staveb z přírodního kamene i z kamene umělého. Barbakan je vodou ředitelný a pracujeme s ním při teplotách v rozmezí mezi 10 a 30 °C. Natíráme ho štětcem nebo válečkem na suchý podklad ve dvou až třech vrstvách, přičemž každou necháme důkladně vyschnout.
  • MOTIP Graffiti Ex – Anti vandal sprej tvoří po aplikaci rosolovitou hmotu, kterou setřeme. Je vhodný na téměř všechny stavební materiály včetně dřeva.
  • Nepochybnou předností preventivních nátěrů je i skutečnost, že se fasáda bude daleko méně špinit i když sprejeři budou na hony vzdáleni, a nebudou se na ní ani tvořit řasy či mech.

Klikyháky na preventivně ošetřené zdi

panelI když novou fasádu, opatřenou preventivním nátěrem, nějaký „umělec“ počmárá, snadno ji očistíme. A to i v případě, že sprejer použije polyuretanové, akrylátové, epoxidové, nitrocelulózové, nebo alkydové spreje, či dokonce lihové fixy. Po rychlém odstranění grafity nevzniknou skvrny, povrch je matný, neleskne se a nedojde k žádným barevným změnám. Také póry zůstanou otevřené, takže se nezhorší paroprostupnost. Po očištění od grafitů je přirozeně nutné plochu opět natřít preventivním nátěrem.

One thought on “Jak se zbavit graffiti

  1. Děkuji za článek, něco takového jsem hledala celkem dlouho, nastěhovali jsme se do fakt hezkého sousedství, ale nějaký puberťák tu se spreji řádil celkem dlouho a dvakrát jsme se s tím s mužem dělali ručně, pak jsme to vzali. Nikdo toho výtečníka nechytnul, ale buď ho to omrzelo, nebo se odstěhoval, tak je větší klid. Ale už se mi do toho vlastnoručního odstraňování moc nechce. Asi si to objednám od firmy, máte nějaké typy nebo zkušenosti? Já znám jen tu Axiom, ale zkušenost nemám, dělají prý antigraffity i nějakou prevenci.. (odkaz mám v příspěvku, nevím, jak se to smí nebo ne…)
    Koukám, že je článek trochu starší, ale doufám, že si toho třeba ještě někdo všimne.
    Díky moc,
    Rohanka.

Comments are closed.