Halloweenské dýně

Dýně neboli tykev patří k nejstarším užitkovým a kulturním rostlinám lidstva. Znali ji již v antice a dnes prožívá nečekanou renesanci jako chutná zelenina i jako materiál k podzimním dekoracím. Dobře vypadají samotné dýně seskupené u vchodu do domu nebo na schodech. A chceme-li zvýšit jejich dekorativní účinek, můžeme některé z nich proměnit na strašidla tak, že je vyřežeme a dovnitř vložíme svíčku. Vzniknou halloweenské dýně.

(2010) *** Halloween, který slaví Američané v období Dušiček má kořeny v prastaré keltské tradici. Svátkem Samhain slavili Keltové konec starého (31. října) a začátek nového kalendáře (1. listopadu). Děkovali za sklizeň a zároveň se připravovali na příchod tmavého a chladného zimního období. Poté, co byly uhašeny domácí krby i ohniště, zapalovali druidové nové „svaté ohně“ z dubového dřeva a každá rodina si odnášela kousek žhavého uhlí pro vlastní obydlí – uhlíky přenášeli v nádobách z vydlabaných kořenů, v Irsku ale například ve vydlabané řepě… Keltové věřili, že v tuto noc se také vracejí duše zemřelých a navštěvují své příbuzné. S tím a s tradicí přípravy dlabané helloweenské dýně je spojeno mnoho nádherných pověstí i pohádek, například ta o tuláku Jackovi (ZDE).

Výroba lampičky

Vyrobit si svítilnu ve tvaru strašidla je poměrně snadné a této práce se rády zúčastňují i děti. Bývá to zábava pro celou rodinu. Připravíme si předem kromě dýně vhodného tvaru, misku, ostrý nůž, polévkovou lžíci, lihový fix a svíčku v kelímku nebo čajovou svíčku.

Postup

  1. Velkým nožem odřízneme vršek dýně i se stopkou a odložíme ho na později. Tato práce je nejnáročnější, raději ji necháme na dospělých, děti by se mohly zranit.  Řez si předkreslíme fixem.
  2. Odstraníme semena i se semeníkem. Semena necháme uschnout a později je upražíme. Chutnají dětem i dospělým a navíc jsou zdravá. Dýňovou dužinu můžeme použít na polévku, případně koláč či marmeládu.
  3. Dlabáním polévkovou lžící zúžíme tloušťku dýňové stěny na 2–3 cm. Dýně musí držet stále svůj tvar a nesmíme ji nikde prorazit. Z vydlabané dužiny připravíme například polévku.
  4. Lihovým fixem na vydlabanou dýni nakreslíme strašidelný obličej nebo jiný vybraný motiv. Dáváme pozor, aby volené otvory nebyly příliš velké, aby se dýně nerozlomila.
  5. Nakreslený motiv vyřežeme špičkou ostrého nože. Mezi vykrojenými částmi necháváme dostatečně silné přepážky, aby se některá část motivu neprotrhla.
  6. Do víka se stopkou vyřízneme větrací otvor, aby víko neudusilo plamínek svíčky. Do dýně umístíme zapálenou svíčku a víko nasadíme zpět.
  7. Hotovou lampičku umístíme do zahrady, ke vchodu do domu, na schody, nebo mezi okna (nejlépe špaletová), či na balkon.

Vyřezávání dýně

Vyřežeme-li a vydlabeme-li si z dýně svítilnu, nemile nás překvapí, jak rychle začne plesnivět nebo hnít a tento proces nijak nezastavíme. Jak je tedy možné, že umělecké předměty z vyřezávaných tykví vydržely po mnoho let? To proto, že dýni nenařezáváme, ale obrazce do její slupky jen povrchově vyrýváme. K takovémuto zpracování se hodí takřka každá tykev. Šikovným nástrojem je menší ostrý kuchyňský nůž, ale vhodnější jsou dlátka na linoleum. Ryjeme pouze do hloubky 1 mm. Ozdobený plod uložíme do vytápěné místnosti, kde plochy vrypů rychle zaschnou a plod pak většinou vydrží obdivuhodně dlouho. Ve venkovním chladném a vlhkém prostředí však mohou být poraněné plochy napadeny plísní. Vyrýpnuté plochy můžeme po zaschnutí pomalovat barvami. Zvláště malé a středně velké plody necháme pomalu zcela vyschnout.

Tip: Pokud obrázky nebo nápisy vyryjeme několik týdnů před sklizní do ještě neutržené a stále velmi měkké slupky, vystoupí vyrytý vzor nebo nápis následkem tlustého korkovitého zjizvení zřetelně na povrch.

O vyřezávání z ovoce pro pokročilé ZDE! A když už dlabeme halloweenské dýně, proč si taky neudělat pěkný věnec na Dušičky?