Korálkování je i pro úplné začátečníky

náušnice z korálků

Udělat si šperk jaký nemá nikdo jiný je výzva, ale náš výrobek se může stát i originálním dárkem. Když se povede, bude radost dvoustranná. Korálkování je tvorba dekorací a šperků, třeba prstenů, náramků, náušnic, náhrdelníků nebo broží. Podle vybraného materiálu můžeme stvořit ozdoby pro všední den i pro svátek. Můžeme si tak opatřit celé sady unikátních šperků třeba na svatbu, promoci nebo životní jubilea. Nikdy nikdo nebude mít stejné… Ačkoliv lidé přistupují k tvůrčí hře s korálky různě – jedny uklidňuje, zatímco druzí se nad nimravou prací a neposlušnými prsty rozčilují – pokud výsledek dopadne podle našich představ, staneme se středem pozornosti a zahřeje nás i uspokojení, že jsme to zvládli. Korálkování je radost!

Jarní spirálaU nás měla šperkařská tvorba tradici. Věnec hor obklopující zemi má sám tvar náhrdelníku. Vždycky se zde dařilo sklářům, zlatníkům i šikovným kovotepcům. Český křišťál vhodný k broušení a rytí vznikl už na sklonku šestnáctého století a stal se pojmem. Vyráběly se z něj i knoflíky, perly, korálky a ověsy pro lustry. Svět dobře zná jabloneckou bižuterii a i dnes tak populární šperky Swarowski (ty s emblémem labutě) mají kořeny u nás.

Historická odbočka

Kousek od Jablonce se v Jiřetíně pod Bukovou roku 1862 narodil Daniel Swarovski a v nedalekých Albrechticích se vyučil pasířem. Musel být šikovný, protože ho firma bratří Faixů poslala obhlédnout do Vídně, kam se točí šperkařský svět. Setkal se tam s vynálezcem Františkem Křižíkem, který ho nadchl pro elektřinu. Elektrický stroj, na němž by bylo možné skleněný kamínek opatřit diamantovým brusem, by výrobu těchto šatonů zrychlil a zlevnil – a to by bylo něco! Šikovnému panu Danielovi se to povedlo. Rozhodl se udělat pro sebe a nedaleko Innsbrucku si se společníky pronajal starou továrnu.

Korálkový král

Na řece postavil elektrárnu, aby měl sílu pro brusičské stroje, které sám sestrojil a nechal si roku 1892 patentovat. Sice ze začátku skleněné polotovary dovážel z rodného Jablonecka, ale chtěl víc – až vlastní sklárna mu dovolila experimentovat s kysličníkem olova. Složení jeho skla je dodnes stejně střežené jako recept na Coca-Colu. Už před první světovou válkou jsou „kamínky“ Swarovski v Evropě dobře známé a vyváží se i za oceán. To už má přes 800 zaměstnanců a na chodu firmy se podílejí i synové Alfred, Wilhelm i Friedrich. Do dneška se sortiment rozšířil i na brusné kotouče, brýlová skla, dalekohledy, reflektory a svítidla. Na ještě větším lesku svých krystalů spolupracuje firma i s Christianem Diorem.

Co je korálkování

Kávová brožAle zpátky k vlastní tvorbě – korálkování totiž patří k tradičním rukodělným činnostem. Řekli byste – nic složitého. A opravdu – nejjednodušší je navlékání korálků na nit, to zvládne i úplný začátečník. Jde o to, vybrat tvary i barvy korálků, které nás uspokojí, a náležitým způsobem je mezi sebou zkombinovat. Ovšem vrcholem korálkování je „beadweaving“ – technika šití z korálků. To už je úkol pro trpělivé, kteří tenkou jehlou a speciální nití sešívají drobné korálky k sobě. Tak si můžeme udělat jednoduchou bižuterii i složité a naprosto originální kousky. Unikátní šperky si vyrobíme také z nepřeberného množství korálků a kamenů Swarovski. Především záleží na naší kreativitě, tedy prostorové představivosti, vybraném materiálu, bižuterních komponentech a… trpělivosti.

Korálky

odd_ruber_velkaK vytváření korálkových dekorací a šperků potřebujeme kromě dobrých nápadů a šikovných prstů zpravidla korálky a komponenty. Korálek je malý ozdobný předmět s otvorem pro navlékání nebo přišití. Navlékáním korálků na návlekový materiál vznikají korále, používané jako náramky, náhrdelníky a podobné ozdoby. Korálky také můžeme našívat na látky, oděvy, kabelky a různé kožené předměty. Korálků je na trhu nepřeberné množství tvarů a barev. Jsou z různých materiálů. Je opravdu z čeho vybírat, skoro jistě objevíme takové, které našemu záměru nejvíc vyhovují. Typickým druhem korálků je rokajl, s nímž se setkáváme nejčastěji. Jsou to drobné korálky většinou válcovitého tvaru a plochého průřezu o rozměrech od desetin milimetrů až po tři centimetry. Zpravidla, ne ovšem nezbytně, jsou ze skla. A liší se i jinak: český rokajl je například ve směru dírky trochu zploštělý, japonský je v průřezu všude stejný a jeho hrany nejsou tak zaoblené.

Komponenty a další potřeby pro korálkování

Swarovski komponentyKe korálkování si můžeme vybrat z široké nabídky korálků a kamenů, přičemž nejkrásnější pro tuto práci jsou zřejmě komponenty Swarovski. Potřebovat budeme tenké a velmi pevné návlekové materiály, nejčastěji speciální nylonové nitě, různé bižuterní komponenty a kovodíly, případně i lepidlo na bižuterii. Využijeme klasické zavírání, závěsy pro náušnice, koncovky na kůži, řetízky nebo přívěsky, šlupny, spony, filigránky, lůžka a další již hotové prvky. Z nářadí nám korálkování výrazně usnadní a zpříjemní dobré nůžky, navlékací jehly, boxy na uskladnění korálků, bižuterní kleště, kulaté nebo hranaté ketlovací kleště, minikleště, zamačkávací kleště na rokajl… Pozor – speciální tenké korálková jehla téměř nemá očko, to proto, aby se daly provléci i těmi nejmenšími korálky. Navléknout niť proto vyžaduje určitou obratnost a trpělivost, bez které to u korálkování nejde.

Něco pro fajnšmekry

QuadrátPokud se pro korálkování rozhodneme, můžeme šmejdit v krabicích po babičce, hledat po známých, měnit až vyměnit, anebo si v klidu vybrat z nabídky firmy České korálky. Má pěkné kousky i pro pokročilé. Nabízí prakticky všechno, co k vlastní tvorbě šperků Swarovski potřebujeme – kamínky nebo korálky z křišťálu s briliantovým brusem (tedy to, co vlastně odlišilo šikovného pana Daniela od ostatních mistrů v oboru) i další náležitosti. Stačí jen kameny zasadit do stříbrných či jiných komponentů. Jedno bez druhého jde jen stěží – náramky, náušnice, prstýnky a další bižuterie Swarovski nejsou totiž jen krásné kameny, ale také komponenty Swarovski. Vybírat je z čeho – ucelená nabídka obnáší více než 1600 těchto dílů – České korálky.