Dobroty a odpalované těsto

minivětrníky

Jsou výročí, jubilea a svátky jejichž oslavu můžeme brát jako určitou povinnost. Ať už se ale jedná o nezletilé potomky  a třeba jejich kamarády, a nebo naše vnoučata,  je  zpravidla jejich svátek,  Mezinárodní den dětí, mimořádně dobrou příležitostí, jak si spolu s nimi užít trochu legrace a též si osladit život. Někdo sice nemůže, ale jinak bez ohledu na věk sladkosti milujeme a ani náhodou bychom neodmítli větrník, věneček nebo banánek. Ale co Den dětí –  někdo si bez „kremschnitů“ nedokáže představit Vánoce. Výrobně vypadají tyto zákusky nedostižně složitě, a práce s nimi je věru krapátko zdlouhavější, ale – věřte nevěřte – odpalované těsto je až překvapivě jednoduché…

(2011) *** Odpalované těsto je zvláštní tím, že se nejprve suroviny svaří a poté se těsto upeče. Do těsta sice nedáváme žádný cukr, ale zato spolyká v součtu dost vajec. Protože obsahuje poměrně málo tuku, je i lehce stravitelné. Nejlepší je pochopitelně čerstvé, ale máme zkušenost, že větrníky byly skvělé i čtvrtý den, uchovávané ovšem zabalené do potravinářské fólie a v chladničce.

Odpalované těsto – jak na ně

základ odpalovaného těstaIngredience: 200 g polohrubé mouky, 50 g másla, 250 ml vody, 5 vajec, rovnou lžičku prášku do pečiva, špetka soli.

Příprava:

  1. Dáme vařit čtvrt litru vody, do které přidáme špetku soli a máslo. Hrnec odstavíme a do vroucí vody najednou vsypeme mouku a vrátíme zpět na mírný těsto s vejciplamen. Vzniklou hroudu těsta zpracováváme – neustále mícháme a vařečkou odtrhujeme ode dna hrnce. Jakmile se těsto přestane ke dnu přichytávat, je hotové.
  2. Hrnec odstavíme ze sporáku, základ odpalovaného těsta vyklopíme ho do mísy a připravíme si elektrické metly (kdo nemá, tak míchá ručně). Do těsta rozklepáváme jedno vejce za druhým a průběžně je šleháním zapracováváme do těsta, nakonec do již vychladlého přidáme prášek do pečiva. Vznikne lesklá hmota konzistence krému.
  3. Zapneme troubu a plechy vymažeme včelím voskem, nebo je vyložíme pergamenem.

Tvary zákusků

Hmotu napěchujeme do cukrářského sáčku nebo zdobítka s větší hubičkou a stříkáme na plech. Nemáme-li sáček ani zdobítko, pomůžeme si dvěma lžícemi. Jednotlivé kousky stříkáme dál od sebe, protože se pečením dost zvětší.

  • Věneček – zdobítkem vytvoříme kroužek o průměru asi 8 cm.
  • Větrník – vytvoříme nejprve kroužek a pak hmotou vyplníme i jeho střed tak, aby vznikl malý bochánek.
  • Banánek – nastříkáme nejprve vedle sebe 2 proužky délky asi 6 cm a na ně pak ještě třetí. Proužky mají asi sílu prstu.
  • Řezy – vytvoříme dva pláty těsta, které upečeme dozlatova.

Odpalované těsto pečeme na 200 – 220 °C asi 25 minut. Krásně nabydou, ale pokud nejsou dopečené, začnou rychle padat. Taktéž poklesnou, když v prvních 15 minutách nakukujeme do trouby, tedy když ji otevíráme. Upečeme dozlatova. Všechny tvary kromě řezů ihned po upečení vodorovně prořízneme a poté klademe na mřížku a necháme zcela vychladnout.

Náplně – Žloutkové věnečky i řezy

Ingredience: 300 ml mléka, sáček vanilkového pudinkového prášku, 60 g cukru, 1 žloutek, 125 g másla, 150 g cukru.

Příprava:

  1. V 300 ml mléka rozmícháme pudingový prášek s cukrem a uvaříme hustý puding, do kterého nakonec zašleháme žloutek. Necháme ho vychladnout, ale občas zamícháme, aby se nevytvořil škraloup.
  2. Utřeme máslo s cukrem do pěny, přidáme vychladlý puding a vyšleháme do lehkého krému.
  3. Krémem naplníme cukrářský sáček a plníme jím věnečky nebo řezy.
  4. Poleva: 2 lžíce horké vody nebo mléka třeme se 150 g moučkového cukru a lžící rumu nebo pár kapek rumové esence asi čtvrt hodiny, až je poleva hustá a hladká. Každý věneček nebo řez jí pak potřeme.

Větrníky

Ingredience:

  1. Pudingový prášek s příchutí karamelu, 300 ml mléka, 125 g másla, 150 g cukru (nebo méně – podle chuti), lžíce rumu.
  2. Šlehačka, sáček ztužovače šlehačky, sáček vanilkového cukru.

Příprava:

  1. V 300 ml mléka rozmícháme pudingový prášek s lžící cukru a uvaříme hustý puding. Necháme ho vychladnout, ale občas zamícháme, aby se nevytvořil škraloup.
  2. Utřeme máslo s cukrem do pěny, přidáme vychladlý puding a trochu rumu. Vyšleháme do lehkého krému.
  3. Ušleháme šlehačku se ztužovačem šlehačky, přidáme vanilkový cukr.
  4. Každý větrník naplníme nejprve pudingovým krémem a poté šlehačkou. Přiklopíme vršek a klademe je vedle sebe na prkénko nebo na talíře.
  5. Poleva: Vršek můžeme ozdobně pocákat rozpuštěnou čokoládovou polevou, nebo uděláme cukrovou polevu ze svařeného cukru, případně jen pocukrujeme.

Banánky

banánkyIngredience: 250 ml šlehačky, 20 g kakaa, 25 g cukru.

Příprava:

  1. Výše uvedené ingredience svaříme a dáme alespoň na 6 hodin vychladit. Lépe je přes noc. Poté vyšleháme do hustého krému. Cukrářským sáčkem nastříkáme krém do každé spodní části banánku a přiklopíme horní částí již předem opatřenou polevou. Variantou je karamelový krém – jako na větrník nebo ZDE.
  2. Poleva: Dokonale hladkou meruňkovou marmeládu krátce povaříme a poté jí natřeme vršky banánků. Necháme vychladnout.

One thought on “Dobroty a odpalované těsto

Comments are closed.