Chalupa po zimním spánku

Před první návštěvou chaty nebo chalupy po zimě jsme plní otázek: Zase nás vykradli? Co všechno sežraly myši? A nenastěhovala se k nám smradlavá kuna? Další série otázek se týká toho, co jsme udělat mohli a neudělali, případně zda jsme objekt zazimovali správně. V opačném případě můžeme totiž – samozřejmě podle toho, jak zlá zima byla – čekat potíže s vodou, topením, větráním…

První dojem po příjezdu je slibný: zámek je neporušený a my otáčíme klíčem. Venku se sice hlásí jaro, ale vevnitř je pořád lezavě. Co teď? Fyzikální zákony fungují stejně v dřevěné chatě i starodávné zděné chalupě, jen intenzita jejich dopadu je různá. Když si ale hned pořádně zatopíme, budeme mít v domečku za chvíli jako v tropech. Teplo a proklatě vlhko.

Topit a zároveň větrat

Pro škudlily to zní hříšně, ale je to to nejlepší, co můžeme udělat – zatopit a udělat průvan. Provést jen jedno z toho by bylo chybou. Nedoporučujeme ani chalupu odzimovat tak, že prostě na celou dobu našeho pobytu jenom otevřeme okna. V takovém případě se vlhkost začne v budově srážet na stěnách. Začínat bychom měli pomalu a dobu větrání postupně prodlužovat. To samé platí pro topení bez větrání, protože na studených zdech všechna vzdušná vlhkost zkondenzuje. Kde se vzala? Nějaká tam prostě byla, další jsme přinesli my, i z hrnku grogu se kouří a samo hoření v kamnech či krbu další páru také produkuje.

Pomaloučku, polehoučku

Topit bychom měli i za slunečného počasí. Venku je sice jaro, ale v chalupě pořád jako na Hromnice. Potřebujeme vysušit obytné prostory a také komín, který zpravidla celou stavbu prostupuje. Protože chalupa chladla postupně, teď si žádný teplotní šok nezaslouží. Prudké teplotní změny spojené s pnutím a smršťováním materiálů nemají rády žádné domy: ať je tedy oheň mírný a stálý a větrání dlouhodobé. Jinak bude naše činnost kontraproduktivní a my se místo pohody dočkáme plísní a hub, což rozhodně nejsou žádaní podnájemníci.

Drahé, ale účinné

Elektrické odvlhčovače, jež se používají třeba po záplavách jsou v běžném provozu drahé, ale po zimě velmi dobře shromáždí prostorovou vlhkost a dům se pak rychleji vyhřeje. Je ovšem třeba zvýšené náklady zvážit.

Copak je to za almarou?

Pokud je náš domeček k podobným věcem náchylný, protože stojí na místě, kde je vlhkost sama o sobě větší (lesní údolí, pod svahem či Shrekova bažina), anebo má svá léta a je z materiálu, který z hydroizolačního hlediska představuje nějaký problém (třeba kombinované zdivo kámen – cihla) uděláme dobře, když průvan po zimě pustíme i za nábytek. Především masivnější kusy na čas odtáhneme od zdí. Do doby, než omítka skutečně dobře vyschne, to sice v baráku bude vypadat méně přehledně, ale ona nám jarní zahrádka moc času na bloumání po domě stejně nedá.

Samá voda, samá voda, hoří…

Když jsme na podzim odpojili čerpadlo, nejspíš jsme také otevřeli všechny kohouty, aby žádná voda nezamrzla v trubkách. Před tím, než vodu zase pustíme, všechny ventily zkontrolujeme, abychom si dům, který v relativním zdraví přežil zimu, zjara sami nevytopili. Pustíme vodu a než půjdeme do vsi na pivo, podíváme se po domě a na bojler a zaposloucháme se, zda od někudy nezní odkapávání. Dalším živlem v chalupě je oheň. Předepsané prohlídky kouřovodů je nejlépe zařídit si co nejdřív, než budete muset stát ve frontě a kominíci jichž je málo vyženou ceny…

Ještě vnější obhlídka

Po větrné zimě nebo větší sněhové pokrývce bychom měli skouknout střechu a co s ní souvisí – tedy oplechování komínu, odvětrávací tvarovky, hromosvod, anténní průchodky. Uděláme si tak představu, která místa bude radno přetmelit, aby nám nenateklo do izolací obytného podkroví. Zkontrolujeme samozřejmě zda nejsou ucpané okapy. Některé chalupy jsou v sevřené vesnické zástavbě a tam bychom měli věnovat pozornost slané po fasádě vzlínající vodě z posypů vozovek nebo chodníků. Ta totiž při krystalizaci zvětší objem skoro dvacetkrát a snadno omítku trhá. Pokud rozmrzající půda pohnula základy, mohou také začít zkřížená okna či dveře v rámech drhnout. Ale tady doporučujeme trpělivost. Nemávejte hned hoblíkem, ani neshánějte truhláře. Větrejte. Až stavba i rámy dobře proschnou, většinou se všechno vrátí do normy.

Co nemusíš udělat dnes, odlož na zítra

Toto pravidlo má v chalupě zjara cenu zlata. Času stejně není nazbyt, i obyčejná tráva brzo poroste jako blázen. Do stavebních úprav neradno se pouštět před tím, než dům dokonale proschne. A rozmyslíme si, zda některé mají smysl, pokud chalupu či chatu užíváme výlučně sezonně. Přes zimu neobývaný zateplený domek totiž promrzne víceméně stejně jako nezateplený a na jaře je v něm dokonce déle chladno. Také si rozmyslete, zda musíte mít opravdu v rámci jarních pořádků do Velikonoc na chalupě i vymalováno: na to je nejlepší vrcholné léto, protože vnitřní omítka starých chalup někdy schne až tři měsíce.