Zažehlovací fotofólie a bratři v triku

Tahle šílená rodina měla tři kluky a tři kočky. Každý z potomků se hlásil k jedné kočce. Kočkám to bylo jedno a předly zrovna u toho, komu vlezly na klín, kočky už jsou prostě takové. Rodiče měli kluci šikovné a tak se jednomu každému právě tu jeho kočku rozhodli natisknout na tričko. Aby byl pořádek. Byli to trochu dětinové a tak si originální trička udělali taky. Myslíte, že na nich měli další zvířata? Ani nápad: nafotili sami sebe. Proč ne, každému to, co má rád.

Potištěných triček je k dostání spousta od úplně blbých, přes čistokrevný kýč až k některým opravdu pěkným a vkusným kouskům. Pokud ovšem chcete natisknout na tričko něco velmi osobního, musíte si poradit sami. Ale jde to: potřebovat budete počítač. Určitě nějaký máte, jinak byste nemohli číst tyto řádky. Potřebujete ale v něm mít nainstalovaný grafický program. Pak už vám budou stačit následující tři kroky ke zlaté.

Z reálu do digitálního foťáku

Shora uvedený příklad s kočkami nechť ilustruje, že udělat dobrou fotku v podstatě jakéhokoliv domácího mazlíčka je kumšt, protože ti se dost vrtí, neumí říct „sýr“, a když je naše snaha naaranžovat je pěkně do figury uondá a zklidní se, dojde nám, že spící zvířata na tričku vypadají jako chcíplá – a to asi nosit na hrudi není úplně cool. Nicméně nakonec tu fotku ulovíme. Pak potřebovat budeme ještě inkoustovou tiskárnu a zažehlovací papír čili speciální fólii, kterou mají v počítačových obchodech vesměs za cenu pod stovku za kus (například Hewlett Packard je pro trika světlá, Copy Fantasy pro trika tmavá). Trička by měla být čistě bavlněná – pokud by totiž tkanina obsahovala syntetická vlákna, mohly by naše snaha skončit jako plastové lžičky v Pelíšcích. Uplatníme ještě žehličku, papír a nůžky, kdo chce i textilní barvu.

Z fotoaparátu na zažehlovací papír

Když se nám fotografie konečně povede, zpracujeme ji ve vybraném grafickém programu: zvětšíme ji, vyřízneme detail, upravíme barvy, světlo. Můžeme ji také doplnit textem (zkušenost NH je taková, že tak řečené žertovné nápisy na tričku určeném jako dárek se časem ukáží jako duchem mdlé a co baví jednoho, druhého se může dotýkat). Pokud ale na text stejně dojde, budeme ho muset napsat zrcadlově. Zpracovanou fotografii vytiskneme pro kontrolu nejprve na obyčejný papír, a pokud nemáme výhrady, založíme do inkoustové tiskárny zažehlovací fólii nepotištěnou stranou (rub poznáme podle zelených koleček a symbolu žehličky). Pozor! Laserové (a některé další) tiskárny si s tímto speciálním papírem neporadí, fólii roztaví a navíc přitom mohou citelně utrpět.

Z papíru na látku

Předpokládáme, že se vám tisk na zažehlovací fólii povedl. Tak ho asi pět minut nechte zaschnout. Poté fotku opatrně vystřihněte s tím, že kolem ní zůstane okraj maximálně do tří milimetrů. Žehličku bez zapnuté funkce napařování nastavíte na dvě stovky, fólii položíte obrázkem dolů a opatrně, abyste obrázkem nepohnuli, stejnoměrným tlakem fotku zažehlujte, dokud zelená kolečka nezhnědnou. A teď máte na výběr: chcete-li obrázek lesklý, papír z fólie sloupnete hned, dokud je ještě teplý. Má-li ale být tisk na tričku matný, nechte ho vychladnout a pak ještě jednou přežehlete přes papír na pečení. Obrázek se také dá doplnit štětečkem a textilními barvami nebo fixem na látku. Tričko se nepere dřív než za čtyřiadvacet hodin, suší se na ramínku a žehlí naruby nebo přes papír. Není to zase tak nesnadné a jistotu máte betonovou – takové tričko určitě nikdo druhý nemá!