Z adventní věštírny

Ve svátečních dnech se od nepaměti lidé snaží dotknout budoucnosti. Dobře se k tomu hodí čas vánoční či velikonoční, přelom roku, narozeniny a dny spojené s nebeským putováním Slunce, s jeho návraty a rovností dne a noci. S litím olova či vosku se nejčastějí setkáme před Vánocemi. Proroctví z adventní věštírny má váhu. Ale způsobů i času věštění je spousta a je s podivem, že ani v racionálním jedenadvacátém století neztrácí nic ze své atraktivity.

(2012) *** Lití olova a věštby z jeho odlitků pocházejí od Keltů, Slované prý používali k předvídání osudu hlavně včelí vosk. Můžeme ovšem zajít ještě hlouběji do času, protože odlévání kovů (a konkrétně cínu) znali už lidé z mohylové kultury a lid popelnicových polí a bylo by s podivem, kdyby i je nevedla tato znalost k magickým úkonům.

Kostelní olovo zřejmě neseženeme

Pro rituální odlévání olova často sloužily klasické broky a nebo rybářská olůvka, ovšem zaručenou věštbu přinášelo olovo z rozbité vitráže kostelního okna. Protože je jedovaté, manipulaci s ním omezíme na minimum, na odlitek budeme potřebovat olova asi deset deka. Vystačíme ovšem s klempířským cínem a nebo pájkou, což je slitina olova a cínu, která se prodává v prutech trojhranného profilu. Dříve byla dostupná i liteřina používaná v tiskárnách k tvorbě písmen a štočků – kde je jí ale v době digitálního tisku z plochy konec? Potřebovat budeme ještě naběračku, zdroj tepla a větší nádobu s vodou.

Asi se budeme muset obejít i bez svěceného vosku

S litím vosku to bude jednodušší, nějaké zbytky svíček jistě v předvánočním čase najdeme. Správně by ovšem měli být z kostelních voskovic, když je neseženeme, věrohodnost věštbě dodá roztavený včelí plást. Důležitý je i klíč s větším okem, jímž bude vosk na vodní hladinu prolévat: pokud máme mít v pravdivost věštby neotřesitelnou víru, použít bychom měli klíč od kostela, kaple a nebo alespoň sakristie.

Jak lijeme olovo

A další klasika z adventní věštírny a našich pelíšků. Olovo. K jeho roztavení potřebujeme teplotu kolem 350 °C. Tu nám dá přímý plamen, v domácích podmínkách zemní plyn, propan-butan a nebo lihový vařič. Nutnost s otevřeným ohněm zacházet opatrně je snad samozřejmá. K tavení kovu by nám měla stačit naběračka, její rukojeť ovšem nejspíš bude horká a měli bychom s tím počítat, tím spíš, že roztavení olova chvíli trvá. Jeho hladina se pokryje vrstvou kysličníků, kterou stáhneme dřívkem. Lijeme těsně nad vodní hladinou, aby se kov nerozstříknul. Nicméně stejně je lepší, jsou-li děti, které každé kouzlení s ohněm přitahuje, této tradiční kratochvíle svědky, než aktivními účastníky.

Když předpovídáme z vosku

Přesto, že vosk je přece jen dostupnější, kouzlení s roztaveným olovem je u nás pro jistou míru démoničnosti populárnější. To v Polsku se k lití vosku lidé scházejí ještě před počátkem Adventu, hlavně v předvečer svátku svatého Ondřeje, který připadá na 30. listopadu. Ale nemají to tam tradiční „Andrzejki“ lehké, protože se někde vůči nim prý jako proti podezřelé okultní praktice vymezují kněží. Vosk taje dobře a tak jediným problémem je, trefit se tenkým čůrkem do oka klíče. Lití vosku je rozhodně i pro nezletilce méně nebezpečné, než věštění z olova. Vosk, který ztuhne na hladině, ovšem v tomto případě není orákulem, tím je stín, jaký tvar odlitého vosku vrhne na stěnu.

Věštění z odlitků a čtení ze stínů

Olovo zkoumáme na ploše, takže význam má i jeho povrchová struktura. Některé odlité kousky kovu připomínají ryby, zvířata, lidské postavy i mytologická stvoření. Z analogií mezi vlastnostmi zobrazených tvorů předpovídáme, co se v následujícím roce stane, a popravdě je interpretace víc na nás, než na logice. Kde obraznost nestačí, vycházíme z geometrie odlitků: rovné čáry slibují spokojený život a zvlněné zase zmatky. Zatímco půlkruh signalizuje zradu, uzavřený kruh hmotný zisk a dva kruhy svatbu. Čtverec je harmonie a trojúhelník podnikatelské štěstí, kříž logicky smrt a odlitek podobný mříži slibuje trest odnětí svobody natvrdo. Obecně pozitivní vlivy odčítáme u tvarů oblých a nepříznivá předpověď odpovídá formám s hroty a nelesklým povrchem. Bizarní odrazy vosku na stěně čteme stejně, přičemž fantazii se opravdu meze nekladou. Ač interpretace může být různá, nezapomeňte, že svátky by měly být především o hledání souladu.