Výroba týpí (TEEPEE)

Prastará indiánská týpí čili wigwamy zažívají znovuobjevení. Na rozdíl od běžných stanů v nich můžeme koukat do ohně, nebo dokonce pod plátěnou střechou vařit jídlo či něco opékat. Do týpí se také vejde mnohem víc lidí a věcí než do klasického stanu. A co je důležité – je v silách průměrně zdatného jedince si týpí ušít i postavit. Tedy jeho menší verzi, která bezesporu nadchne děti. Při táboření v přírodě nebo jen na zahradě za domem.

2010 ***   V našich podmínkách jsou týpí s oblibou využívána zejména na dětských táborech nebo v lesních mateřských školách. Romantika letního bydlení v plátěném příbytku, kam se kolem praskajícího ohně vejde celá rodina, zláká i mnohé dospělé. V českém jazyce se používá jak anglické teepee, tak i počeštěné týpí, které se u nás zcela vžilo. Nejmenší týpí, ve kterém se dá rozdělat oheň má průměr základny čtyři a půl metru a pohodlně v něm mohou tábořit rodiče s jedním dítětem. Ideální velikost týpí pro čtyř až pětičlennou rodinu má velikost okolo pěti a půl metru. Týpí, které je větší než sedm metrů je již velmi prostorné a hodí se pro velkou skupinu.

Odkud týpí pochází


Základ tohoto kuželovitého obydlí tvoří velká plachta. Týpí se postupně vyvíjelo od malých stanů sešitých z těžkých kůží do devítimetrových obydlí z plachtoviny. Pro tuto stavbu je typické, že zadní stěna má strmější sklon než přední a že stavba má kouřové chlopně pro odvod kouře.  Plachta má polokruhovitý tvar, uprostřed průměru jsou přišité kouřové chlopně a provaz pro uvázání ke stavěcí tyči. Kostru tvoří 9 až 20 tyčí, z nichž se tvoří opora pro plachtu. Ta se u vchodu sepne jehlicemi do připravených otvorů.

Aby „kamna“ dobře táhla

Do špiček kouřových chlopní se nasunou dvě další tyče, které pak slouží k natáčení kouřového otvoru po větru. Pro lepší odtah kouře z ohniště umisťovali Indiáni do stanů tzv. lining, což byl pás látky, umístěný podél vnitřní stěny kolem dokola a do výše asi v úrovni očí. Jeho hlavní funkcí byla ochrana proti větru, regulace odvodu kouře, tepelná izolace a ochrana proti vodě stékající po tyčích při dešti. Při kočování na další místo převáželi Indiáni sbalená týpí na smrkovém rámu z tyčí ve tvaru písmene A smyku, nazývaném travois. Rám byl tažen psy nebo koněm a umožňoval přepravit více než stokilový náklad na vzdálenost až 20 km denně.

Materiál a pomůcky

Potřebujeme asi 12 m pevnější bavlněné látky šíře 140 cm, (nejlépe impregnované stanovky), silnější režnou nebo ševcovskou nit, špendlíky, nůžky, 2 m bavlněného knotu, 10 m bavlněné prádelní šňůry. A výhodnější je klasický starý šlapací šicí stroj – u elektrického není velká jistota, že sklady ze silné látky prošije. Pokud ale váš stroj dokáže přišít zip k džínám, zvládne i týpí.

Výroba týpí

Abychom získali plachtu potřebného rozměru (280 x 560 cm), sešijeme k sobě dva pruhy látky šíře 140 cm. Pak plachtu rozložíme na rovném místě, např. na zahradě a vyměříme střed delší strany a vyrobíme si improvizované kružítko – do vyměřeného středu zatlučeme hřebík, k němu přivážeme 275 cm dlouhý provázek, jehož konec opatříme barevnou křídou nebo fantomovou mizící tužkou. Pomocí tohoto kružítka narýsujeme půlkruh, který vystřihneme. Dokreslíme a vystřihneme detaily – chlopně, dveře, jazýček. U otvoru látku přeložíme asi 10 cm do rubu a vytvoříme tak lem, do něhož vypracujeme dírky o průměru 1 cm na šněrování jehlicemi. Chlopně a jazýček olemujeme a na jazýček pevně přišijeme asi tři čtvrtě metru bavlněné šňůry. Namáhaná místa můžeme zbytky plachtoviny vyztužit, prodloužíme tak životnost týpí.

Vchod

Vystřihneme otvor pro dveře a jejich okraje olemujeme šikmým pruhem látky a do lemu vložíme pro větší odolnost bavlněnou šňůru. Spodní okraj týpí založíme 2x 2 cm a při prošívání lemu vkládáme 7cm poutka, na něž použijeme knot nebo pevný bavlněný provázek. Na konce chlopní (blíže středu) přišijeme kornoutky na tyče tak, aby jejich otvory ležely na lícové straně chlopně. Na dolní konce chlopní přišijeme bavlněné šňůry k vypínání chlopní dlouhé 3 m. Nakreslíme a vystřihneme poklop na dveře. Okraje olemujeme a na horní i spodní část našijeme tunýlky široké 5 cm, do nichž se později vsune prut. Špici dveří vyztužíme. Týpí můžeme pomalovat indiánskými symboly nebo malbami podle vlastní fantazie a  libosti. Myslíte, že se vám indiánský „mobilní příbytek“ povedl? Nezbývá tedy, než se ještě naučit,  jak se týpí staví.

One thought on “Výroba týpí (TEEPEE)

  1. Dobrý den, zajímalo by mě, zda je nějaký standardní poměr průměru týpí a výšky. Chtěla bych na zahradě dětem postavit týpí, ale tak kolem 2m na průměr. Nevím, podle čeho propočítat velikost stanovky a k tomu samozřejmě odpovídající délku tyčí. Šárka

Comments are closed.