Jak udržet na zahradě pořádek? Postavte si vlastní kůlnu!

dreveny zahradni domek

Udržet na zahradě pořádek není těžké, potřebujete ale místo, kam uložit nářadí. Vyřešte úložné prostory novou kůlnou! Možností máte hned několik.

(2015) *** Stavět můžete samozřejmě podle vlastního projektu z dostupného materiálu, ale na  takovou užitkovou stavbu není nutné plýtvat na zahradě vzácným časem a konec konců ani invencí.

Hotový zahradní domek

Řada firem se specializuje na prodej hotových zahradních domků. Ty jsou většinou dřevěné a najdete je v e-shopech i ve velkých hobbymarketechy. Jejich cena je různá, liší se podle podoby i velikosti domků. Prodávají se klasické „boudy“ i domky, které spíš než kůlnu připomínají letní chatu. Sehnat můžete i kovové domky podobné skladovým kontejnerům, ty ale nejsou tak běžné jako dřevěné.

Výhoda hotových zahradních domků je především jejich vzhled. Pokud vás spíš než vzhled zajímá funkčnost a výdrž materiálu, je pro vás vhodná kůlna ze skladového kontejneru.

Skladový kontejner jako kůlna

Kontejnery se v současné době stále častěji používají jako stylové bydlení, tak proč je nevyužít i jako kůlnu? Použít můžete nový nebo použitý skladový kontejner, ale i vysloužilý lodní kontejner. Sehnat lodní kontejner není problém, řada dopravních společností je totiž nechává v místě, kam přepravuje zboží, protože se jim nevyplatí vozit kontejnery zpátky.

kulna

Skladové kontejnery jsou menší než lodní a jako kůlna poslouží dokonale. Vyrábí se z odolného plechu, takže na zahradě vydrží léta. Sloužit jako kůlna může bez úprav začít prakticky ihned po dopravení na zahradu. Inspirovat se můžete v tomto článku, který ukazuje, jak kontejner využít jako garáž.

Vlastní stavba

Poslední ale už shora zmíněná možnost je pro opravdové nadšence – kůlnu si můžete postavit sami. Je na vás, jestli se rozhodnete pro dřevěnou, plechovou nebo cihlovou stavbu. Dokud se předpisy nezliberalizují (což různé vlády slibují už léta) ale nezapomeňte plánovanou stavbu ohlásit na příslušném stavebním úřadě. Což platí i pro hotový zahradní domek, který potřebuje připravené základy.