Vážeme kravatu: uzel Kent

Máme to světě trápení s feministkami, které bojují i s tím, co není. Ať už si o kravatách myslíte cokoliv, napadlo by vás, že se podle nich jedná o svým způsobem falický symbol? Na pořádném chlápkovi si dobré kravaty jistě všimnete, jenže ta podle novodobých přemoudřelých „modrých punčoch“ ukazuje kam? Aha – na genitálie kravaťáka. Ženské, kterou jste chtěli dostat, už tím pádem dojde, jak jste v trapné pýše samců vlastně ubozí…

Ať už kravaty nemáte rádi proto, že vás škrtí a nebo máte o jejich smyslu podobně ulítlé představy, jako přemoudřelé divoženky shora zmíněné, mějte na paměti, že mužských, pro něž se kravata stala součástí společenské uniformy a žen, pro něž je chlap bez kravaty neviditelný je spousta. Právě proto prochází kravata staletími.

Historie kravaty

Jak už jsme psali, prakravata národnosti chorvatské se narodila za třicetileté války a oficielní statut módního doplňku získala vzápětí ve Francii. Po roce 1715 si pod vysokými límci pánové obtáčeli krk oboustranným mušelínovým pásem, který vzadu zajišťovala spona. Tu kryla vesta nebo sako. Přes dalších sto let trvalo, než se to, co nazýváme kravatou, stalo víceméně tím, čím je dnes. Od roku 1860 přicházely nové střihy a materiály a i uzly se vázaly stále nové, až se dospělo k počtu osmdesát pět. V praxi se jich nicméně používá jen několik: roli hraje móda a snadnost a rychlost úvazu.

Z památníčku módemana

Ještě před druhou světovou válkou se nosily kravaty o hodně kratší než dnes, což bylo dáno tím, že pas kalhot byl výš. Asi ve čtyřiačtyřicátém se objevily kravaty širší a vzorově odvážnější. Byla to reakce navrátilců z války,kteří se snažili co nejvíc se v mírovém životě vzepřít armádní uniformitě které již měli plné zuby. Jejich sto dvaceti centimetrové kravaty široké až třináct centimetrů měly část vzory ve stylu art deco, ale přinášely i jiné, například portrétní či krajinné a často velmi pestré motivy. A ačkoliv současné kravaty mají převažující šířku devět a půl centimetru, zase jsou velmi módní retro slim kravaty široké sotva půl třetího centimetru.

Uzel na vozkově šátku

Nejjednodušší a zároveň zřejmě nejstarší uzel Long jsme letmo popsali ZDE –  tam bylo i o jeho opaku – prakticky nejsložitějším uzlu zvaném Windsdor. Setkáváme se s ním také jako se Základním, případně Jednoduchým uzlem, nebo též uzlem Four in hand – tento název vznikl prý od toho, že si jím vázali panští kočí šátky proti slotě a to jednou rukou, zatímco druhou třímali otěže čtyřspřeží. Ač toto vysvětlení nezní zrovna věrohodně, uvádíme ho proto, že lepšího jsme se nedopátrali.

Kent vulgo Pratt alias Shelby

Uzel Kent navazující v pojmenování na místopisnou tradici je častěji uváděn podle svého autora jako uzel Pratt (to se stalo roku 1989) či podle módního návrháře, jenž ho propagoval coby uzel Don Shelby.. Jediný rozdíl proti uzlu Long je v tom, že před prvním překřížením obrátíme širší konec tak, že pracujeme s její rubovou stranou. Používá se pro kravaty ze silnějšího materiálu, protože u lehčího by byl uzel směšně malý a také se doporučuje dlouhánům, neboť pří vázání třeba Manhattanu – zvaného také Poloviční Windsor (popisujeme ho ZDE), jejich kravaty jen stěží dosáhnou ke sponě opasku, a to představuje kravatovou nedostatečnost někde mezi smrtelným hříchem a hrdelním zločinem.

Uvazujeme ve čtyřech krocích

  1. Kravatu položíme kolem krku a širší konec obrátíme rubem vzhůru.
  2. Tento konec podvlékneme pod užším koncem a příčně jej otočíme kolem něj.
  3. Kravatu nyní protáhneme pod krkem a horem provlečeme uzlem.
  4. Nakonec uzel srovnáme a utáhneme pod krk. Kent se hodí především pro košile s užším límcem.