Cesmína nejen jako vánoční symbol

Nelze si jí nevšimnout. I pod sněhem je zelená, její listy vypadají jako kovové a červené plody září. Zima je bílá nebo šedá a barevné přírodní prvky  v nás budí o to větší  radost a veselí. Proto mezi nejzajímavější okrasné dřeviny zimy patří stálezelená cesmína (Ilex). Angličané ji snad považují za větší symbol Vánoc, než stromeček. Ostatně proč ne – na ostrově omývaném teplým Golfským proudem se cesmínám daří od nepaměti a jisté místo má i ve starých keltských pověstech. Na pevné listy lze i psát, takže dívky si je dávaly i se jmény nápadníků či milenců pod polštář. Ne proto, aby se jim lépe spalo, ale ráno pod podušku sáhly, a ten, koho si vytáhly, měl být budoucím ženichem nebo  favoritem milostných hrátek. Také na velké listy cesmíny připevňovaly svíčičky a pak takovou loďku pouštěly po vodě. Což je vlastně obdoba našich vánočních flotil svítících ořechových skořápek v  umyvadle (všichni tady jsme totiž taky tak trochu Kelti!).

 (2010) *** Pověrčiví Keltové ctili u cesmíny především její ochrannou moc proti čarodějnicím. V tomto směru na ní plně spoléhali a z cesmínových keřů vysazovali živé ploty. Možná ale měly trnité větve a ostré listy odradit divou zvěř a zloděje, protože  cesmíny rostou hustě a neproniknutelně. Z cesmínového dřeva dřív vyráběli prahy domů, které též sloužily magické ochraně (hlavně však byly tvrdé a hned tak se neošlapaly).  Aby byla záštita vůči temným sillám opravdu důkladná, jindy poblíž svého domova vysazovali cesmínu jako strom – ten sice roste pomalu, ale může dorůst až pěti metrů a dožít se až tří set let.

Oheň ze soumračných časů 

Druidové považovali cesmínové keře za ochránce i před blesky a hadím jedem. Sběratelé vám potvrdí, že na starých vánočních pohlednicích byla spolu s cesmínou často vyobrazena červenka. A víte, proč? Podle keltské pověsti přinesl právě tento ptáček lidem oheň v podobě zapálené cesmínové větvičky, přičemž si ale nešťastnou náhodou popálil náprsenku, která je od té doby také červená. Hezký vánoční zvyk spojený s předvídáním budoucnosti je tento: vložte na Štědrý den do krmítka spolu s tím, co jste ptáčkům připravili, i cesmínovou větvičku. Když štěbetaví strávníci rychle přiletí, znamená to prý štěstí nejen do rána, ale v celém příštím roce…

Druhy a kultivary cesmín

K nám se první cesmína dostala až na sklonku devatenáctého století do sychrovského zámeckého parku. Zahradnictví dnes ovšem nabízejí řadu pěkných kultivarů, které se liší tvarem a vybarvením listů. Nádhernou zimní ozdobou zahrady jsou zářivě červené plody, které se ale vyvinou pokud pěstujeme samičí a samčí rostliny. Druhů cesmíny je spoustat, takže se můžeme setkat i s plody oranžovými, modrými a černými.  V našich zemích se s ohledem na místní klima nejčastěji pěstuje poměrně otužilá Cesmína obecnáIlex aquifolium. Její tuhé, kožovité, trnitě zubaté, lesklé listy jsou velmi dekorativní. Kultivar Alaska má zvlněný, velmi lesklý list, roste poměrně pomalu a je velmi odolný. Crassifolia má tuhé, kopinaté, často pokroucené listy s řidšími zuby. Listy kultivaru Ferox jsou zubaté nejenom po okraji, ale i na líci listů. Hastata má výrazně otrněné drobnější kopinaté listy. K barevnolistým patří Golden Queen, Golden van Toll a další, které mají žlutý okraj listu. Argenteomarginata má bílý okraj listu a Argenteo Medio-Picta, Golden Milkboy, Silver Milkboy mají střed listu zbarvený pestře. Mezi nejvyhledávanější kultivary patří Blue Angel, který vytváří množství plodů, má krásně vybarvené listy a kompaktní růst. Pěstuje se samostatně, v živých plotech i skupinách.

Co je dobré pamatovat si o péči o keř

1. Cesmíny vyžadují polostinné stanoviště s kvalitní, humózní půdou s mírně kyselou reakcí, chráněné před větrem – vegetací, terénem nebo budovami.  Dobře se hodí do podrostu pod vyšší stromy. Při vysazování  je dobré kořenový bal obsypat rašelinou.

2. Množíme cesmínu řízkováním nejlépe v květnu nebo na přelomu června. Mladší rostliny je dobré na zimu zamlčovat kůrou. Staré keře můžeme dost radikálně zmladit, protože cesmína dobře snáší řez, což se využívá při jejím zapojení do tvarovaného živého plotu.

3. Protože v zimě může přímé slunce poškozovat listy cesmín, zakrýváme je chvojím či přistíníme netkanou textilií. Také mohou větve namrzat, ovšem tak snadno mráz cesmínu nespálí. Díky silné regenerační schopnosti poškozené větve dobře obrážejí (citlivější bývají zpravidla druhy pestrolisté).

4. Cesmíny zaléváme i v bezmrazých zimních dnech, přičemž zvýšenou péči věnujeme mladým rostlinám. Některé novější druhy stálezelených cesmín se u nás pěstují spíše v přenosných nádobách, protože mají přece jen s přezimováním problémy.

5. Plody cesmíny, tak krásné na pohled, jsou jedovaté! Mějme to na paměti hlavně pokud si na zahradě hrají děti. Nicméně právě z listů jednoho druhu – cesmíny paraguayské – se připravuje osvěžující latinskoamerický čaj maté

Kdo to chce zkusit od semínka

Následující piplačku nedoporučujeme. Dlouhou dobu nebylo totiž známé, jakým způsobem se cesmína rozmnožuje. Sice vykvetla, potěšila nás plody, ale zasazená semínka nikdy nevzešla. Víme, jak na to. Spíš náhodou lidé vypozorovali, že koloběh přírody zde zafungoval zvláštně a pro někoho poněkud nechutně, protože semena cesmíny musí nejdřív sezobat ptáci. Teprve působení šťáv v jejich trávicím traktu je připraví ke klíčení (ten proces se jmenuje endozoochorie). Tak lidé vymysleli, že nejjednodušší cesta jak klíčící semena získat, je přidávat plody cesmíny slepicím do krmení. A pak už jen přebírat a přebírat…

Vánoční výzdoba

Tuhé tmavě zelené lesklé listy mají výrazně ostnité zuby a jsou samy o sobě velmi dekorativní. Právě kolem Vánoc je doplňují jasně červené bobule. Nemáme-li cesmíny s bobulemi na zahrádce, nebývá problém koupit v květinářství řezané větve, které vydrží po celé svátky. Občas narazíme na zdivočelý keř ve volné přírodě, většinou  tam, kde kdysi byly zahrádky. Vybereme si buď celé větvičky, ale do vázy nám stačí i jednotlivé  snítky. Použijeme je do různých aranžmá ze živých květin nebo jako doplněk jehličnanů. Hodí se do adventního věnce? Skvěle (ZDE) – hustě je  napícháme do aranžovací podložky nebo do slaměného korpusu věnce a necháme volně seschnout. Nijak neztratí na kráse, a navíc – uschlá cesmína neopadává. Větvička s plody dobře vypadá i v závěsu u lustru, v okně a nebo v hlavní dekoraci na stole. Jednotlivé snítky mohou být elegantním doplňkem svícnu, mísy s ovocem, cukroví, my s nimi dozdobujeme Betlém a hodí se i za stužku na vánočních dárcích. Zapálené pěstitele potěšíme už na Mikuláše cesmínou v květináči. Svátečně vyzdobenou nádobu postavíme do zádveří nebo do chladné chodby – a samozřejmě nezapomeneme zalévat.

A ještě jedna dobrá rada pro nesmělé

Pánům se doporučuje červené plody cesmíny nosit po kapsách v situacích a z důvodů, jež zde netřeba rozvádět. Fakt totiž je, že cesmína podle šamanů představuje mužský princip. Ženy mají mít při sobě ze stejných důvodů věneček z břečťanu. Za zkoušku nic nedáte…