Vánoční dekorace

Do velechrámů konzumu se vplížily již koncem srpna a jen zbytky studu zadržely manažery maxihypersuper marketů, aby v třicetistupňových vedrech pouštěly koledy. Pak tu infekci chytli i menší obchody. Vánoční trh vypukl naplno a v nákupní sháňce a cinkání rolniček (spíš nežli ze saní zdá se znít z bláznovské čepice) se tradiční způsob a hlavně původní smysl svátků zcela ztratil. Pokud ho chceme zase najít a pokusit se o  renesanci některých vánočních zvyků, měli bychom si včas připravit přírodní materiál na dekorace. .

(2010) *** Zkusme se na reklamní náhončí alespoň na chvíli vykašlat. Dřív nebo později jejich vábení stejně neunikneme. Naše koníčky totiž v stávajícím chasu hynou na úbytě, není na ně čas ani soustředění a přece by bylo tak dobré zastavit se v chvatu. Takovou volbu vám nabízíme.

Než přijde Mikuláš

… narodí se Ježíšek, svatý Klaus uvízne v komíně a jeho sobi zastaví pod okny, ještě trochu času uteče. Musíme ale k posledním svátkům v roce opravdu doklopýtat s jazykem na vestě a zralí na blázinec? Určitě ne. Pro zachování duševní rovnováhy budeme teď každý týden přinášet vánoční náměty, při jejich realizaci si lze aktivně odpočinout, soustředit se a zase nabrat sílu. Vzpomeneme i na tradice, na něž jako by nebyl čas, adventní a vánoční pokrmy, ozdoby a spoustu drobností, které činí tyto dny velkými. Zkusíme inspirovat – a co s tím kdo udělá je jen na něm. Je to ostatně jeden z možných receptů,  jak se nezbláznit.

Úlovky z podzimních výletů

Kdo v létě nezapomněl, nač se zima zeptá, má už většinu přírodnin v krabici a nám, umolousaným listopadovým listím a s průduškami plnými kapének mlhy, se může za kamny smát. Jenže vůně kouře ze zahrádek a tlejícího listí pod nohama spolu s nízkým sluncem co dělá krásné stíny má taky něco do sebe. Vydejme se proto na lov: co najdeme, bude se nám hodit. Ovšem závěje listí celkem bezpečně ukryly žaludy, které můžeme na vánočních dekoracích uplatnit, a kaštany v nich vlhkem poněkud zmatněly. Klasy vytrvalých trav můžeme sbírat i po přímrazcích, podobně jako ozdobné bodláky. Vyschlé na mezi a nebo v pangejtu budou dokonce v lepším stavu, než ty, které jsme sušili doma ve váze: než je použijeme, zavěsíme je ve svazcích klasem či květenstvím dolů.

Šiška k šišce

šiškyNa adventních věncích nebo třeba svícnech a na závěsech do oken se dobře vyjímají šišky. Lépe bude, sebereme-li borové než smrkové a starší nežli letošní. Při práci drobné nám vynikajícím způsobem poslouží šištičky modřínu ve shlucích pevně přisedlé k větvičce, kterou z opadaného stromu citlivě uštípneme. Každopádně uděláme dobře, když úlovek dosušíme v troubě na plechu, a to déle a při nižší teplotě, nepražíme ho! Možná z šišek přitom vylezou různé divné stonožky a hmyz – ale lépe teď, než později. Některé bobule, trnky a šípky, které na zmrzlých keřích v zimě září, přenos domů nepřežijí. Roztají a buď se scvrknou, nebo shnijí, což ani v jednom případě dekoraci půvab nepřidá.

Linie a struktury z větví a kořenů

K vánoční výzdobě použijeme nejen klasické chvojí, ale také nejrůznější větve. Do kompozic se především hodí kroucené větve lísky a nebo vrby, které oloupeme, ohladíme a po vyschnutí necháme tak, anebo můžeme namořit například barvou na látky. Zajímavě vypadají i rovné červené pruty svídy, které snadno najdeme právě teď když ztratily listy. Někdo o stromek nestojí a někdo má tak malý byt, že se mu do něj nevejde. Vedle vázy s chvojím ho může zastoupit třeba svícen z podivně kroucených kořenů samorostu, na jejichž úpravu ovšem budeme potřebovat též trochu času.

Co dělat, když nečas zuří

Slámu, kterou jsme neposbírali v létě, už na okrajích polí těžko najdeme, a pokud přijede Martin na bílém koni, nenajdeme už nejspíš nic. Ani slota za oknem nás ale v přípravách neomezí, i doma je totiž co dělat: na osobité vánoční ozdoby a dekorace budeme například potřebovat usušené řezy z citrusů – mandarinek, citronů, pomerančů – nebo z kiwi. Jak na to? Z plodů nařežeme příčně kolečka ne širší než pět milimetrů. Má-li být zachována jejich přirozená zářivá barva, měly by schnout pomalu. Také se ujistíme, zda máme v pořádku tavnou pistoli a dost „patron“ do ní. Pro přípravu nejen vánočních dekorací je to úžasný pomocník a když ji použijeme, nebudeme upatlaní lepidlem ani se nezamotáme do vázacích drátů, práce nám půjde rychle a tradici se zase tak moc nezpronevěříme.