Už chystáte „valentýnku“?

Podle jedné legendy bojechtivý císař Claudius II. neměl dost vojáků pro své výboje, protože Římané se do legií zrovna nehrnuli. Císař to přičítal tomu, že se nechtěli odloučit od manželek a rodin a tak zakázal všechna zasnoubení a svatby. Nicméně kněz Valentýn nařízení nedbal a tajně zamilované páry oddával, což mu vyneslo soud a nejvyšší trest, který byl vykonán 14. února roku 296. A že to v té době s celibátem nebylo tak vážné, ještě před smrtí prý napsal zamilovaný list své milé, což vlastně měla být první „valentýnka“, jak říkáme přáním, toho dne adresovaným člověku sobě nejmilejšímu.

2012 *** Jiná legenda tvrdí, že pro křesťanské přesvědčení byl v Římě jistý vzdělanec jménem Valentýn dán císařem pod dohled městského prefekta Astoria. Jenže u něj se setkal s jeho nevidomou dcerou. Valentýn se do dívky zamiloval a vroucími modlitbami ji vrátil zrak. Místo dívčiny lásky a vděku okolí ho však čekal pro nekalé čáry popravčí meč (a později svatořečení).

Původ svátku je zřejmě pohanský

Ať už světec Valentýn existoval nebo je výsledkem čísi imaginace, svátek nejpravděpodobněji vznikl proto, aby dal nový obsah z křesťanského hlediska nemravné praxi populárním pohanským oslavám zvané Lupercalie. V starověkém Římě v její předvečer byly totiž do „urny lásky“ vloženy lístečky se jmény mladých dívek a jejich mužské protějšky si pak v této losovačce vytáhli milenku pro daný večer a snad i na následující rok. Princip nahodilosti prý fungoval i ve Skotsku, kde „Valentýnem“ či „Valentýnou“ je člověku ten příslušník opačného pohlaví a odpovídajícího věku, jehož v daný den prvního potká (co ale takový titul obnáší nevíme).

Jak skončit obchodí půst

Současné valentýnské oslavy probudili k životu na počátku dvacátého století vyhladovělí obchodníci, pro něž čas mezi vánočními svátky a Velikonoci představoval mrtvou sezonu. Tak v Americe roku 1907 jeden bankrotující výrobce novoročních přání Valentýna vzkřísil a do dvou let ztrojnásobil svůj zisk. Ovšem ručně psaná a například sušenými květy zdobená přáníčka si k tomuto datu vyměňovali lidé už dřív. Podle Angličanů má svatovalentýnský svátek vliv nejen na lidi, protože toho dne si prý i ptáci volí partnery. Z toho je patrno, že vedle tradičních srdíček lze jako motiv použít i opeřence proslulé věrností – čili labutě či holubičky.

Valentýn jinak

Abychom se samým sentimentem neulepili připomínáme, svatý Valentýn proslul i jinak: roku 1929 si rozhodl v jedné chicagské garáži gang Al Capona vyřídit kompetenční spor s „dědici“ proslulého lumpa OˇBaniona – gangem Bugse Morana, v důsledku čehož zůstalo pod cihlovou stěnou tenkrát ležet sedm jak řešeto rozstřílených gangsterů a pro dějepisce gangů vznikl termín „Valentýnský masakr“. Podrobnosti milovníkům takových řeží a nebo prostě těm, pro jimž je hobby historie, přinášíme ZDE.

Originál je lepší

matrice linorytu Na lovu od TAMNabídka valentýnských přání je bohatá, ale s ní související festival nevkusu je do očí bijící. Zkusme svůj cit projevit ne nákupem, ale něčím, co ponese znamení naší osobní angažovanosti a práce vlastních rukou. Nemusí to přece být nic složitého, a stačit nám bude pevnější papír, látka či plsť, nůžky a lepidlo. Srdíčka, stylizované ptáčky či jiné valentýnské symboly vystřihneme a nalepíme na kartičku papíru, dozdobit je můžeme kresbou nebo malbou. Valentýnka rozhodně patří do obálky, ať už ji doručujeme osobně, nebo se rozhodneme vyhovět krkounským tarifům České pošty – svatý Valentýn je naštěstí jen jednou v roce.

Tištěné přání

Pokud chceme vyrobit přání technikou linorytu, zvolený motiv zrcadlově přeneseme na lino a jeho plochu nebo linie odrýpneme dlátky. Zkusit to můžeme kovovými rydly, co jsou k mání v některých papírnictvích (mají plastová držadla), a teprve pokud se nám technika zalíbí, investujeme víc do profesionálnějších dlátek. Plochy odstraníme mělčeji a nejčastěji v jednom směru tak, aby plocha nebyla na otisku čistě bílá, ale představovala nějakou strukturu. A pozor: nápisy ryjeme zrcadlově, aby po otištění nevznikl hlavolam – třeba nejednodušší yksál Z. Protože asi tiskovou barvu doma nemáme, naválíme na matrici houbičkou hustou temperu a lino opatrně položíme na navlhčený papír. Přejedeme válečkem na těsto, lino opatrně sejmeme, tisk necháme uschnout a zafixujeme lakem na vlasy.

Valentýnky versus novoročenky

Tiskové techniky slouží hlavně k výrobě většího počtu kusů, což v případě valentýnek nebylo by tak zcela fér, protože kolik tak má mít odpovědný jedinec těch největších lásek, aha? Linoryty používáme především na opakované tisky – na péefka, vánoční přání, pozvánky či oznámení o narozeninách. Ale valentýnku můžeme ozvláštnit tím, že ji vyrobíme z ručního papíru, ale o tom někdy příště.

Ještě pro oko, nos a mlsný jazýček

A  samozřejmě, až to přijde, nezapomeňte na květiny – třeba orchideje a nebo nápaditá valentýnská květinová aranžmá. A kdo prožívá gratulace víc jazykem, uvítá i opravdový srdíčkový dort.