Aplikace je textilní technika, při které látkový motiv našíváme na podkladovou látku. Což dobře uplatníme při dekorování oblečení, kdy i z konfekčního kousku uděláme svébytný originál. Nebo aplikací ozdobíme textilní bytové doplňky – například ubrusy, přehozy, prostírky a další. Zvolíme-li vhodné obrázky, vylepšíme jimi osobitě oblečení a textilní aplikace a záplaty pro děti. Ty si takové kousky zpravidla zamilují. Kromě dekoračního efektu lze však aplikace využít i navýsost prakticky – totiž záplatovat jimi díry nejen na dětském oblečení.
Problémem našívání aplikací nebo dekoračních záplat bývá, že se přišívaná látka třepí. Jak si s tím poradit? Můžeme si vybrat z několika variant:
Aplikace z netřepícího se materiálu
- Předkreslený motiv vystřihneme z tenké rukavičkářské kůže nebo plsti – to jsou materiály, které se zaručeně netřepí. Plsť je ale na záplaty na kolena či lokte nevhodná, protože se rychle prodře.
- Obrázek nejprve hustě ručně obšijeme a teprve pak ho přišijeme entlem na šicím stroji. Tento postup je poměrně složitý.
- Okraje obrázku založíme – což ovšem jde jen v případě jednoduchých geometrických tvarů.
- Motiv vystřihneme entlovacími nůžkami a přišijeme po obvodu. Nevýhodou je, že zoubky po střihu nejsou připevněné.
- Použijeme zažehlovací tkaninu, nejlépe vlizelín. Jestliže si koupíme barevný (v nabídce je i zlatý), můžeme tuto netkanou textilii použít jako aplikaci samu o sobě. Jednoduchý podkladový vlizelín nažehlíme na zvolené látky pro aplikaci.
Aplikace s zažehlovací tkaninou
- Nejprve si nakreslíme na papír šablonu. Volíme jednoduchý motiv. Na příklad květinu, domeček nebo zvířátko. Obrázek vystřihneme. Je-li složen z dílů – v případě opičky obličej a bříško z béžové látky, tělo z hnědé…, rozstříháme ho.
- Vybereme látky, které na aplikaci chceme použít. Odstřihneme kusy dílů odpovídající velikosti šablony.
- Tyto díly látky přižehlíme přes papír na pečení na zažehlovací vlizelín.
- Díly podle šablony nyní pečlivě vystřihneme a sesadíme k sobě.
- Přišijeme je na podkladovou látku hustým entlovacím stehem a obšijeme i celé zvířátko (nebo jiný motiv).
- Oči, čumák a podobné detaily vyšijeme nebo dokreslíme fixem na textil.
- Pokud aplikaci používáme jako záplatu, podložíme díru látkou a rovně ji přišijeme. Teprve na ni pak našijeme aplikaci.
Usnadnění práce
Abychom nemuseli složitě vystřihovat a přišívat květinové stonky či jiné tenké proužky, můžeme sáhnout po již hotových nažehlovacích páskách, které jsou vyrobené z šikmo střižených pruhů, a snadno se s nimi pracuje. Koupíme je například ve specializovaných prodejnách pro výtvarníky. Podle návodu výrobce nažehlíme proužky na zamýšlené místo, a přišijeme je po obvodu ručně drobným stehem.
Příprava aplikačních šablon
Šablony můžeme kombinovat různými způsoby. Zvolenou předlohu zvětšíme na kopírce nebo na skeneru. Pro zrcadlové použití návrhy okopírujeme. Vlastní šablonu vyrobíme tak, že si ji nakreslíme z hlavy nebo podle ilustrace z knihy, a obrázek pak stylizujeme, aby se s ním snadněji pracovalo při šití.
Aplikace jako hobby
Aplikace je svým způsobem podobná patchworku a není divu, že má velké množství příznivců. Touto technikou mohou vznikat opravdu krásné věci. Aplikovat můžeme například i paličkovanou krajku na večerní šaty nebo z překrývajících se motivů vyrobit samostatný ryze praktický výrobek – co myslíte, že například dělá vyfocená látková slepice? Ale ovšem: udržuje čaj v konvičce horký…