Jak vyrobit paspartu

Paspartování není rychlovka a vyžaduje přesnost, dobré oko a pevnou ruku.
Jak vyrobit paspartu, foto med

Obrazy máme adjustované od profesionálních rámařů, ale sešlo se nám několik věci, jimiž bychom si chtěli připomenout něco milého, anebo se nám prostě líbí. Je to pár výtvarných pokusů našich kdysi malých dětí, fotka z dovolené, senzačně vybarvený javorový list, paličkovaná krajka a nějaké drobné grafiky. Ostatně si sami dosaďte, co by vám na stěně udělalo radost. Pod sklem nebo v zajímavé paspartě ty věci určitě vyniknou. Jak vyrobit paspartu?

Paspartování není rychlovka a vyžaduje přesnost, dobré oko a pevnou ruku. Finančně nás nezruinuje. Ve sklenářství koupíme asi dva milimetry silnou tabulku požadované velikosti. Pokud to umíme a řežeme sklo sami, pečlivě dbáme na dodržení kolmosti, protože šišaté obrázky vypadají na stěně našich vesměs pravoúhlých domácností dost hrozně. Knihařské plátno by měli mít v řemeslnických potřebách jako metráž. Nebudeme ho stříhat, ale podle kovového pravítka oddělovat ostrým řezákem. Pozor: Plátno řežeme vždy po osnově a nikdy po šířce, aby se okraj pasparty netřepil. Pokud budeme paspartovat vylisované květiny nebo třeba krajku, nepsané pravidlo je, že je umisťujeme na podklad od pravého, levého a horního okraje stejně daleko. Spodní okraj by ale měl být o třetinu širší!

Potřebujeme

Potřeby pro paspartování, foto med
  1. Na zadní stranu tuhý karton (asi jako z krabice od bot) ve velikosti zvoleného skla
  2. Podkladový materiál třeba pod krajku může tvořit velurová tapeta, jednobarevná ubrusovina nebo barevná čtvrtka
  3. Knihařské plátno na olemování obrázku
  4. Kovový kroužek na zavěšení o průměru 1,5 – 2 cm,
  5. Bavlněný tkaloun o půl centimetru užší, než je průměr kroužku
  6. Lepicí pásku šíře 3 – 5 cm
  7. Tekuté lepidlo (nám se osvědčuje Herkules).
  8. Ploché štětce s ostrými štětinami, ostrý řezák, kovové pravítko, ostré nůžky, tužku a podložku.

Jednoduché zasklení obrázku

Jednoduché zasklení obrázku, foto med

Používáme především v případě vystavení nejrůznějších rukoděl (vystřihovánky, paličkovaná krajky) nebo přírodnin (barevné listy nebo kytky z herbáře).

  • Skleněnou tabulku obkreslíme na rubovou stranu kartonu a karton podle kovového pravítka ostrým řezákem uřízneme.
  • Uprostřed strany odměříme na rubu kartonu od horního okraje půl druhého centimetru. Od osy karton prořízneme na každou stranu jeden centimetr. Tak vytvoříme otvor na provlečení sedm centimetrů dlouhého tkalounu s navlečeným kroužkem uprostřed z líce kartonu do jeho rubu.
  • Vzniklým průřezem tkaloun protáhneme a jeho tři a půl centimetrové konce pod průřezem přilepíme mírně do stran. Ty přelepíme pět krát pět velkou záplatou z knihařského plátna (pokud jsme užili karton silnější, kolem prořezu pro tkaloun na zavěšení ho seřízneme, aby na ploše nevznikl hrb, který by se nám tlačil do obrázku, také můžeme vnitřní stranu kartonu překrýt ještě jednou vloženou vrstvou kartonu).
  • Složíme na sebe karton, paspartovaný obrázek a sklo. Pokud máme obdélníkový formát, zajistíme spojení na delších stranách asi pěticentimetrovými kousky lepenky.
  • Připravíme si pruhy knihařského plátna. Ustřihneme je s přesahem půl druhého centimetru na každé straně. I zde budeme nejdřív lepit delší strany. Rub plátna natřeme lepidlem a přehneme přes hranu tak, aby tento lem zasahoval jeden centimetr do plochy skla.
  • Plátno pečlivě přes hrany uhladíme. Obrázek otočíme a pásku přilepíme na karton. Počkáme, až přilne a pak ostrými nůžkami přesah plátna odstřihneme těsně u skla.
  • Obě zbývající strany budeme lepit načisto. Plátno tedy má přesnou délku stran a jeho konce tam, kde bude na skle, sestřihneme do úhlu čtyřicet pět stupňů. Po rubu plátno natřeme, přiložíme, na hraně přehneme a na kartonu pečlivě uhladíme.
  • Necháme dobře zaschnout. Lepidlo, které se nám omylem dostalo na plochu skla, pak snadno seškrábneme a sklo přeleštíme.
  • Už skutečnou paspartu, která obrázek rámuje a dává mu tak více vyniknout, představuje
  • pasparta s výřezem ze silnější čtvrtky.
  • Postup práce se od jednoduchého zasklení liší vyříznutím okénka pro obrázek, takže složení našeho výrobku je sklo – obrázek – zadní stěna se závěsem. Na čtvrtku narýsujeme rámeček. Jeho rozměry jsou dány tak, že k šířce i výšce obrázku připočteme jeden centimetr, odečteme od šířky celé čtvrtky a vydělíme dvěma.
  • Získaný výsledek je šířkou levého a pravého okraje a zároveň i horního okraje. Rozměr dolního okraje získáme sečtením výšky obrázku a horního okraje a součet odečteme od výšky čtvrtky. Získaný výsledek by měl být přibližně o třetinu vyšší než zbývající tři shodné okraje.
  • Tenkým špendlíkem propíchneme vrcholy rámečku do lícové strany a z ní vyřízneme okénko.
  • Při nejnáročnějším provedení využijeme zkušenosti z obou předchozích technik. Ačkoliv věc vypadá složitě, při soustředěné pečlivosti nemůžeme být ani v tomto případě neúspěšní.

Pasparta z lepenky kryté knihařským plátnem

  1. Použijeme silnější lepenku, která má dost často hladší a hrubší stranu. Knihařské plátno budeme lepit na tu hladší. Lepenku uřízneme asi o dva centimetry na každou stranu delší, než bude čistý rozměr obrázku. Naopak plátno ustřihneme trochu kratší.
  2. Lepidlo zředíme tak, aby štětec na natírané ploše nedrhl. Lepenku natřeme rovnoměrně až do krajů, aby se plátno neodchlipovalo. Necháme zavadnout.
  3. Plátno přiložíme ke kratší straně a jeho střed zlehka přitiskneme, pak od středu do stran uhlazujeme k okrajům lepenky. Pod ně položíme čistý papír a uhlazujeme tentokrát přes okraj. Tak vytlačíme případnou přemíru lepidla. Když plátno přilne k podkladu v celé ploše, lepenku vložíme mezi čisté papíry a na čtyřiadvacet hodin zatížíme.
  4. Lepenku s plátnem seřízneme podle skla. Na rubu narýsujeme okénko pro výřez. Protože hrana výřezu bude skosená a ještě vylepená čtvrtkou, z každé strany obrázku přičteme asi jeden centimetr. Špendlíkem karton budoucího výřezu propíchneme v rozích do líce.
  5. Pravítko by vzhledem k sklonu řezu mělo být uvnitř okénka. Podle něj ostrým nástrojem (!) zlehka prořízneme plátno a pak silou a pokud možno jedním tahem lepenku skrz. Pozor: neřežeme protilehlé strany, ale dokola, jako když se mele kafe. Případné nerovnosti zbrousíme jemným smirkem.
  6. Jak rámeček proužky čtvrtky vylepit? Použijeme vzorový příklad: Pokud je tloušťku lepenky tři milimetry, naměříme proužek široký dva centimetry a šest milimetrů. Jednotlivé části lemu okénka si připravíme o kousek delší, než hrana, kterou kryje, a kraj proužku seřízneme pod úhlem pětačtyřicet stupňů.
  7. Proužek lepíme tak, aby tři milimetry přesahovaly hranu okénka do plochy pasparty, tři milimetry kryjí hranu výřezu a zbývající dva centimetry zalepíme do rubu. Postupujeme opět kolem dokola a proužky sestřihujeme postupně, protože se délkou nepatrně liší. Dokonalý výsledek představuje celkem piplačku, ale výsledek za to stojí.
  8. Dál už je postup paspartování shodný s výše popsanými technikami – čili zadní strana se závěsem , sklo a oblepení hran.