Stopkové frézy

Fréza

                     Frézy a frézky si lidé často pletou. Z logiky českého jazyka jako by to bylo totéž, jen jednou ve velkém a jednou v malém vydání. Tak to ale není. Přes to by fréza bez frézky být nemohla (a naopak).  Stopkové frézy frézy upínáme do horní frézky a tvarujeme jimi dřevo. Podle operace si můžeme vybrat mezi asi šedesáti typy stopkových fréz z rychlořezné oceli nebo ze slinutého karbidu ten pro nás nejvhodnější nástroj.  Pojďme se s nimi alespoň letmo seznámit.    

Tvarové frézy jsou více namáhány na ohyb, proto mají na prodlužovacím čepu opěrné valivé ložisko. Na frézování dřeva jsou vhodné frézy pro hrubý a polohrubý úběr, kdežto na lehké kovy a plasty, jakož i pro řezbářství jsou vhodnější frézy jemnozubé. O horní frézce ZDE.

Stopkové frézy a jejich využití

Na podélné drážky spojů na pero a drážku nebo na vložené pero se používají na trnu se stopkou upnuté kotoučové drážkovací frézy a průměru 30 – 50 mm s břity ze slinutého karbidu, jejichž šířka je odstupňovaná po 0,5 mm podle standardních drážek. Drážku pak frézujeme podle paralelního vodítka. Frézy srážecí a zarovnávací využijeme pro přesné ohraňování desek z laminátu.Na vyřezávání reliéfů se používají nejlehčí frézky, do nichž se upínají technické frézy s nožovou, kulovou, kuželovou, hruškovitou, rybinovou nebo jinak tvarovanou pracovní částí.

Druhy fréz

 • Fréza
  Drážkovací fréza dvoubřitá 
  – využívá se na drážkování a zářezy, na výrobu čepů a pera, čelních lišt, otvorů pro spojovací kolíky, vykružování podle šablon…
 • Drážkovací úhlová fréza – je vhodná ke srážení hran, na dekorativní drážky, vrubořez a rytí písmen.
 • Fazetovací fréza s vedením – je vhodná na dokončování hran tvarových nebo vykružovaných dílů ze dřeva.
 • Žlábkovací fréza – tu využijeme na půlkruhové nebo čtvrtkruhové vyduté tvary.
 • Fréza s vedením na polodrážky – jak již název napovídá, s tou nejsnáze vyrobíme polodrážky.
 • Rybinová fréza – dělá dokonalé polozakryté nebo uzavřené spoje k výrobě nábytku.
 • Zaoblovací fréza s vedením – je vhodná na hrany obrobků z rostlého dřeva.
 • Tvarová fréza s vedením – je výborná k dekorativnímu tvarování hran obrobků z rostlého dřeva.
 • Lamelovací frézka – je jednoúčelový stroj na výrobu drážek pro spojovací lamely.