Šití kulatého ubrusu

šitý ubrus s krajkou

Jestliže je náš stůl kulatý, máme někdy problém sehnat na něj ubrus, který by ladil s ostatními textilními doplňky v interiéru, anebo měl tu správnou velikost. Přitom není nijak těžké ubrus na kulatý stůl ušít z látky, kterou k tomu účelu vybereme. Může být i taková, z níž jsme již ušili závěsy nebo sedáky na židle.  Kulatý stůl a kulatý ubrus je často součástí slavnostnějšího nebo svátečního stolování. Známe ubrusy háčkované i paličkované. S takovým si poradit není úplně snadné, ale krajku můžeme na ubrusu použít jako aplikaci. Ale ubrus není jen na neděli – i na každodenním stole vypadá jednoduchý originál, jenž jsme zvládli vlastníma rukama, dobře. Šití kulatého ubrusu je snadné.

Látku na ubrus koupíme pevnou a hlavně takovou, která se dá vyprat na vyšší teplotu, neboť skvrny od jídla většinou není tak snadné odstranit. A skvrnám se nevyhneme, zejména máme-li děti.

Kolik látky potřebujeme

kulatý ubrusMnožství látky na ubrus vypočteme tak, že nejprve přesně změříme průměr stolu. Je-li stůl menší, vystačíme s běžnou šíří látky, která bývá většinou 140 cm. Jestliže je průměr stolu nad 100 cm, budeme mít problém s nedostatečnou šíří vyráběné látky. Potřebujeme takovou šíři (i délku) látky, která odpovídá průměru stolu + 2x minimálně 20 cm délky přesahu, který visí ze stolu, přičemž delší vypadá lépe. A také pochopitelně 2,5 cm na záložku.

Nastavení látky

všití krajky do ubrusuJestliže se nám nepodařilo sehnat látku dostatečné šíře, můžeme látku menší šíře nastavit, avšak tak, aby to bylo co nejméně nápadné.  Elegantním řešením je například vložení pruhu bavlněné krajky do středového švu. Anebo nastavujeme tak, že plnou šíři umístíme doprostřed stolu a další poloviční šíře přidáme po stranách. Tyto díly spojujeme plochými švy.

Střih kulatého ubrusu

 • Připravíme si okrouhlý střih. Anebo kreslíme krejčovskou křídou přímo na látku.
 • Postupujeme tak, že si z provázku, na jehož jeden konec přivážeme připínáček a na druhý značkovací mizící fix na látku, zhotovíme kružítko. Délka provázku kružítka musí být stejná jako poloměr ubrusu.
 • Druhým způsobem je, že látku pečlivě rozprostřeme na podlahu a umístíme na ni vzhůru nohama stůl tak, aby střed stolu byl ve středu látky. Krejčovskou křídou obkreslíme desku stolu, k níž poté přidáme délku přesahu s přidáním na záložku – tuto délku kolem desky stolu poměřujeme například pravítkem.

Pracovní postup šití kulatého ubrusu

 1. šití kulatého ubrusuPřipravíme si čtverec látky, jehož strana odpovídá průměru kulaté stolní desky plus dvojitá hloubka přesahu plus 2,5 cm na záložku. To znamená, že je-li průměr stolu 140 cm, přidáme k nim minimálně dalších 45 cm (lépe však 55 nebo 60 cm). Celkem je pak délka strany 185 cm (až 200 cm).
 2. Látku přeložíme na čtvrtiny rubovými stranami k sobě. Do rohu (středu látky) připevníme napínáčkem provázkové kružítko a fantómovou tužkou narýsujeme oblouk. Látku pak podle této čáry ustřihneme.
 3. Ubrus olemujeme nejlépe šikmým proužkem, který koupíme v galanterii v různých barvách, materiálech a v šířkách od 14 do asi 30 mm. Tyto šikmé proužky jsou již zažehlené z obou stran, takže stačí vložit mezi ně okraj ubrusu a přišpendlit. Tak našpendlíme lemovku po celém okraji ubrusu. Potom všechno  jedním šitím na stroji prošijeme a ubrus je hotov.
 4. Obtížnější je si takový proužek batikovaný kulatý ubrusvyrobit. Z čtvercové látky nastříháme diagonálně pruhy látky. Protože nebudou dostatečně dlouhé, musíme je k sobě přišít a švy rozžehlit. Máme-li pruh, který délkou odpovídá obvodu ubrusu (vzorek: 2 x 3,14 x průměr ubrusu), přeložíme ho nejprve podélně napůl a sežehlíme. Pak rozevřeme, okraje složíme ke středu a zažehlíme je. Nakonec ještě jednou sežehlíme proužek po celé délce s již založenými okraji dovnitř. A pak postupujeme jako v bodě 3.
 5. Nakonec hotový ubrus pečlivě vyžehlíme.

3 thoughts on “Šití kulatého ubrusu

 1. DObrý den, mám kulatý stůl průměr 130cm , chtěla jsem se zeptat,jestli by bylo možné ušít ubrus bílé barvy s fialkovými výšivkami květu a zelenými lístky.Děkuji za odpověd
  Jana H,

 2. Naše hobby píše o tom, Jak věci dělat, ale rozhodně ubrusy nešije. Pokud má ubrus k něčemu vypadat, měl by po obvodu přesahovat alespoň čtyřicet centimetrů – raději víc. Čili změřit, odstřihnout, obroubit… Ať se dílo podaří!

 3. Dobrý den,
  prosím pěkně o radu jak ušít oválný ubrus, aby pěkně vypadal.
  Děkuji.
  Drahomíra K.

Comments are closed.