Rudý Valentýn

Vzkazy a psaníčka které k valentýnskému svátku zamilovaných patřily nebyly podpisovány a adresát měl hádat, kdo že mu tu “valentýnku” vlastně poslal. Podle dobrozdání odborníků vedle přání (v naší chlubivé době ovšem již podepsaného a nebo prostě ve formě SMS) jsou nečastějším valentýnským dárkem plyšáci, sladkosti a samozřejmě květiny.

(2015) *** Nechme dnes stranou dobroty včetně našeho vyhlášeného horkého valentýnského rumu jehož recept jsme přinesli ZDE. Téměř jako povinnost platí, že valentýnské blbinky by měly být ozdobené či balené v barvě červené. Tyto barvy bychom měli k valentýnskému svátku preferovat i u květinové výzdoby a květinových darů.

Ať žije červená ve všech odstínech

Mezi řezanými valentýnskými květinami jednoznačně vede růže a to i v neobvyklých aranžích. Hned po ní to jsou kytice z různých druhů květin v červených tónech – tulipány, amarylis, gerbery a další. Červenými prvky ovšem můžeme doplnit aranže i jinak barevných květin: třeba omotáním červenými sisálovými vlákny, obarvenými “fousy” z kokosu, stuhou, mašlemi, korálky, vázou – prostě jde o tu zatracenou červenou a když bude ta, všechno už bude skoro dokonalé… Správně líbivý kýč dovršují nezbytná a všudepřítomná valentýnská srdíčka.

Valentýnskou královnou je růže

Růže je královnou květin, univerzálním symbolem krásy a lásky. Je to květina mnoha tváří, nápaditě dozdobený solitérní květ rozhodně neurazí. Pokud darujeme celou kytici, můžeme si být jisti, že vzbudí nadšení.  Tradiční červené růže se velmi dobře vyjímají v menších červených skleničkách či vázičkách. Růže je také možné aranžovat do moderních vazeb nebo romantických kytic. Ale jde obdarovat někoho i živou květinou? Samozřejmě, v tomto případě je alternativou řezané růže hrnková minirůže. Květy má droboučké, ale kvete velmi bohatě, pokud ji ovšem obdarovaný umístí na světlé stanoviště, udržuje kořenový bal stále vlhký a jednou týdně mírně přihnojuje. Zemina nesmí vyschnout, jinak růžičce opadají listy a rostlina odumře. Vzpomínka na Valentýna s ní může být dlouhá: po odkvětu je ji třeba seříznout na výšku asi pěticentimetrovou – znovu obrazí a vykvete už za dva měsíce.

Král tulipán

Ve svém království, Holandsku, je symbolem země. Teplými odstíny tulipány navozují atmosféru komfortu a pohodového pohodlí a také, což je kolem Valentýna hodně žádoucí, evokují jarní atmosféru. Do aranží lze použít těsně svázané tulipány stejné barvy. Červené tulipány samozřejmě symbolizují vášnivou lásku. S tulipány se ale dá velmi zajímavě pracovat a kombinovat je s ostatními jarními květinami. Když květiny před úpravou ponecháme dvě hodiny mimo vázu, dosáhneme tohoto, že jejich stonky půjdou lehce ohnout, aniž by se zlomily, květy pak skloníme do transparentní vázy tak, že v ní vznikne pravidelná změť stonků a květů. Je to nezvyklé, hodně na hraně, ale působivé. Po nákupu tulipány třeba ještě zabalené položíme do vany nebo umývadla, aby mohly vodu plně nasát. Pak odřízneme asi dva centimetry stonků a květiny vložíme do vázy s čistou vodou. To se samozřejmě nevztahuje na případy, kdy dáváte květinu do vázy i s cibulkou, což je rovněž trendy a zajímavé. Z cibulek pouze omyjte zeminu a dejte květiny do čisté vázy. Jednu zvláštnost tulipán má: stonky tulipánů nepřestávají růst ani ve váze. Jakmile se tulipány ve nádobě „usadí“, aranžmá už nepřeskupujeme protože by se zcela rozpadlo. Vadnoucí tulipány oživíme tak, že je znovu seřízneme, zabalíme do potravinářské fólie a necháme několik hodin ponořené ve vodě.

Rudé gerbery

Pro romantický účel (o původu valentýnské tradice jsme psali ZDE) se používají především malé gerbery – germini, které se dobře kombinují s dalšími něžnými květinami, třeba růžičkami. Šlechtí se i nové tvary květů – se střapatými konci. Dříve se do vazeb oužívaly květy stejné barvy. Gerbera vydrží ve váze dlouho, musíme ji ovšem věnovat náležitou péči. Má ráda teplou vodu, do které je vhodné přidat výživu pro řezané květiny. Vždy je nutno ostrým nožem odříznout konec stonku, což může údajně prodloužit její svěžest ve váze až dvojnásobně. Nepoužívejte ovšem nůžky, protože jimi byste stonek příliš smáčkli. Květinu chraňte před přímým sluncem a nestavte ji u zdroje tepla. A protože život není tak sladký jak vypadá a valentýnská barva je rudá, ZDE si trochu podrobněji povíme, čím se tento den zapsal do dějin organizovaného zločinu.