Kdysi to byla zcela nenáročná zábava, při dnešních cenách brambor se s trochou nadsázky jedná o docela luxusní kratochvíli. Brambory mají nejen mnoho jmen (namátkou zemák, kobzole či erteple), tvarů, chutí a možností kuchyňského zpracování, ale i vlastností ne k zahození pro jiné způsoby použití. Například se hodí k výrobě nenáročných hraček a k prvním pokusům našich malých o vlastní tvorbu. Zkusme bramborová tiskátka! Když se jim výrobek zrovna úplně nepovede, žádná zásadnější škoda nevznikne, hodíme ho do hrnce a sníme.
(2013) *** Když se ale tiskátka povedou, budou bramborově potištěno leccos v dětském dosahu – ubrusem počínaje a výmalbou konče. Jen si z dětství připomeňte neodolatelnou chuť orazítkovat vše co nám přišlo pod ruku! Protože však počet poštmistrů v českých zemích tomuto výchozímu stavu neodpovídá, lze soudit, že obtiskovací mánie časem přejde a společnost tak přijde o spoustu budoucích mimořádně výkonných byrokratů.
Nechte to děti zkusit samotné
Při výrobě bramborové tiskárničky bychom měli pomáhat jen těm nejmenším. Předvedeme, jak na to, aby nůž drželi pořádně. Nebojte se, pod dohledem vašeho bdělého oka se neporaní! A jistě bude na místě zkontrolovat i následné čarování prcků s vodovkami. Míru potištění bytu i na místech někdy hodně překvapivých ale nejspíš už neuhlídáte…
… takže, milý kluku nebo holčičko:
- Stůl, kde budeš pracovat, přikryj starými novinami. Barvy i škrob z brambor lze sice umýt, ale proč sobě či rodičům přidělávat práci.
- Připrav si vykrajovací formičky třeba na vánoční pečivo, nůž, vodové barvy, štětec, kelímek s vodou a papír, na který budeš tisknout.
- Omyj a osuš brambory.
- Bramboru rozkroj na polovinu. Řez musí zůstat hladký – nepižlej je, nůž veď jedním tahem.
- Zkus zda vykrajovací formička není moc malá. Zamáčkni ji do plochy brambory víc než do poloviny.
- Ostrým nožem obřízni formičku v bramboře ve výšce asi půl až jeden centimetr. Jestli to s nožem moc neumíš a máš strach, že se řízneš, popros tatínka, maminku, nebo jiného dospěláka, aby ti pomohl.
- Odstraň odříznuté části brambory a formičku sundej. Vidíš dokonalý obrys formičky.
- Jestli chceš, můžeš ještě špičkou nože vyříznout detaily, které na obtisku zůstanou nenabarvená.
- Brambora na řezu bude pouštět vodu, tak ji setři hadrem. Na naše bramborová tiskátka, na jejich plochu nanes hodně sytou barvu.
- Tiskni na připravený papír. První otisky se ti ještě mohou rozpíjet, protože máš na bramboře hodně barvy, tak to nejdřív zkus na pomocný papír. Pak už by to mělo jít dobře. Až budou otisky příliš slabé, znovu razítko nabarvi.
Praktické využití
Když tě přestane bavit obtiskovat jen tak, vyzdob balicí papír a z něj udělej třeba přebaly na knížky, sešity a desky a také docela originální balicí papír – třeba na vánoční dárky.