Kotoučová (okružní) pila – lidově mafl

Mafl je ideální pomocník pro dlouhé, přímé i příčné řezy. Tato pila totiž rychle postupuje řezem ve dřevě – a podle typu použitého kotouče také v jiných materiálech. Dokonale zvládá řezání plného dřeva, desek s tvrdými vlákny, třískových desek i laťovek, hliníku i umělých hmot. Výhodné je, že ji můžeme zanořit do materiálu bez předchozího naříznutí a také řezat na pokos, což ocení zejména truhláři. Na rozdíl od pil kmitacích však kotoučový mafl neumožňuje řezy po křivkách.

Vlastnosti kotoučových pil se nám určitě budou líbit, pokud chceme položit dřevěnou podlahu, při vestavbě podkrovního bytu na půdě, při konstrukci krovu, zařezávání střešních latí a především dřevostavbách vůbec.

Něco o kotoučích

Jejich průměr se liší podle typu pily. Ty univerzální mají  kotouč o průměru 150–160 mm a u výkonných tesařských pil je průměr kotouče do 420 mm. Většina kotoučových pil je založena na původním principu, kdy hřídel motoru je rovnoběžná s osou vřetena kotouče a převod se řeší převodovkou s čelními ozubenými koly. Pastorek na hřídeli rotoru zabírá s větším motorovým kolem na vřetenu s pilovým kotoučem. Otáčky přitom volíme tak, aby obvodová rychlost odpovídala optimální řezné rychlosti podle materiálu.Průměr, tloušťka pilového kotouče, počet zubů a průměr středového upínacího otvoru jsou uvedeny jak v návodu k obsluze pily, tak na kotouči. Kromě univerzálního kotouče na dřevo s plochými nebo rozvedenými zuby jsou v nabídce trhu sady tří až deseti speciálních kotoučů na většinu materiálů. Aby naše orientace v různorodém sortimentu byla snazší, pro rozlišení bývají kotouče barevně rozlišeny a odlišeny: žlutě na dřevo, červeně na laminátové desky a plasty, zeleně pro čistý řez nábytkových laminovaných desek a akrylát a modře na hliník a ocelový plech.

 A ještě k pojmu stacionární pily

Sem zařazujeme i pily kapovací, které přinášejí přesnost při pokosovém ukončení řezaného dílu. Snadno se přenášejí, jsou použitelné přímo na stavbě. Příprava trvá několik sekund a nastavení z příčných řezů na šikmé, pokosové a složené pokosové můžeme změnit rychle. Je to šikovné nářadí – stolní pily umožňují dlouhé rovnoběžné a přesné řezy podél vodící lišty.