Práce s vibrační bruskou

V domácí truhlařině je to neocenitelný pomocník. Jaká je práce s vibrační bruskou? Asi není správné říkat, že je to bůh ví jak úsporný stroj, ale pravda je, že v ní pracujeme jen s třetinu standardního formátu brusného papíru. Samo broušení probíhá elipticky, takže nehrozí žádné rýhy. Pokud ovšem dodržíme, že na brusku  rozhodně při práci nebudeme tlačit – tlak váhy stroje sám o sobě postačí dost.

Vibrační brusky patří mezi nejznámější brusná nářadí – dost jsme je už vychválili ZDE. Kdo s nimi práci zkusil, zpravidla toto tvrzení potvrdí. Brousíme s nimi výhradně za sucha. Při práci je pouze lehce přidržujeme k obrobku a vedeme výhradně ve směru vlákna. Tak dosáhneme perfektního výsledku i u větších ploch. Při jejich broušení bruskou pracujeme v mírných obloucích, nebo střídáme podélný a příčný posuv. Pokud bychom nedbali varování a na vibrační brusku tlačili, brusný výkon nezlepšíme a navíc tím přetěžujeme motor. Také rapidně zkrátíme životnost brusných papírů. Na brusce se zvlní a rychle se znehodnotí. Komu by se chtělo je pořád zbytečně měnit? A navíc tak můžeme poškodit hladkou plochu broušeného předmětu.

Něco praktických rad

  1. Jestliže se plášť vlivem přetížení elektromotoru při delší nepřetržité práci zahřívá, musíme motor ochladit chodem naprázdno po dobu několika minut.
  2. Někdy je lepší jednou vidět, než třikrát popisovat. Zkuste to ZDE.
  3. Dojde-li nám originální brusný papír, vystřihneme ho z archu v přesné velikosti. Nezapomeneme udělat a správně rozmístit otvory podle originálu nebo podle brusné desky.
  4. Pro práci s delta bruskami platí totéž, co pro vibrační a excentrické brusky – čím hladší má být broušená plocha, tím méně smíme brusku přitlačovat do záběru.
  5. Menší počet zdvihů nastavujeme na odstranění vrstvy barev a laků, a na broušení plexiskla, větší počet zdvihů na dřevo, kovy a keramiku.

Inovace vibračních brusek

Pro hrubé broušení s velkým úběrem jsou určeny brusky s převodovkou, která snižuje otáčky a tím i kmitočet vibrací, respektive zvětšuje zdvih až na pět milimetrů. Pro klidný chod i za těchto podmínek jsou vybaveny systémem eliminace vibrací. Brusnou dráhu můžeme u některých brusek prodloužit čelným klínovitým nebo obdélníkovým nástavcem, aby snadněji pronikaly i do štěrbin např. lamelových okenic a dveří. Brusné plátno upínáme na obě plochy nástavce, takže brousíme současně líc jedné lamely a rub lamely sousední. Totéž umožňuje žehličku připomínající brusné desky delta, používané k broušení v jinak nepřístupných rozích. Pohonný mechanismus výkonných lineárních brusek převodem rotačního směru na přímočarý vyvolává vibrace jen ve směru podélné osy obrobku. Jejich vyměnitelné desky jsou tvarem přizpůsobeny broušenému profilu, proto jsou vhodné na broušení drážek i jiných vydutých a vypouklých tvarů.