S nekonečným pásem (spojený je jeho konec a začátek) brusného papíru o šířce 75 nebo 100 mm funguje pásová bruska. Práce s pásovou bruskou jde skvěle, ale protože umožňují větší úběr, při broušení s ní musíme být opatrní. K na stejném principu pracujícím bruskám patří i čelní brusky, které se dostanou téměř všude, a pro specializované činnosti existuje dokonce pásový pilník.
S pásovou bruskou jsme se už seznámili ZDE. Brusné pásy jsou slepené přeplátováním a z toho důvodu je velmi důležité, abychom je správně nasadili. Ale těžké to není, stačí si všimnout šipky natištěné na vnitřní straně pásu, další bývá i na krytu nebo skříni brusky. Šipky ukazují směr správného běhu a při nasazování pásu musí šipky ukazovat shodným směrem. Opravdu nic složitého!
Práce s pásovou bruskou
- Elektrickou brusku nejprve zapneme a na broušený materiál ji přiložíme až s naplno běžícím pásem. Pás nasazujeme takový, který odpovídá opracovávanému materiálu.
- Brusku vedeme za rukojeť a držadlo a na přístroj netlačíme, nebo jen málo, neboť je vyvážen tak, že k optimálnímu broušení mu stačí jeho vlastní váha.
- Pásovou brusku můžeme vést i v přesné výšce nad broušenou plochou ve vodicím rámu, což je vhodné zvláště při broušení dýhovaného dřeva.
- Měkké dřevo brousíme nejlépe ve směru vláken. Broušením napříč nemusíme dosáhnout hladké plochy. Desky brousíme v překrývajících se pruzích.
- Piliny se odsávají do textilního vaku. Ten ale zrovna nedoporučujeme používat v případě, že brousíme kov, protože se od jisker může vznítit hořlavá směs prachu a brusin. Výjimkou jsou „netřaskavé“ brusky se speciální klapkou v otvoru pro odvod brusin.
- Pokud se brusný pás zalepí obrušovaným starým nátěrem či tmelem, vyčistíme ho tak, že ho přejedeme drátěným kartáčem.
- 7. Upneme-li brusku do stacionární polohy pásem vzhůru, což nám umožní přídavný podstavec, můžeme obrušovat menší obrobky, které na běžícím pásu přidržujeme rukou. Některé z těchto podstavců lze kombinovat s paralelními a úhlovými vodítky.
Čelní pásové brusky
Čelní pásové brusky patří k menším bruskám o příkonu 280–350 W a s brusným pásem, jenž běží na dopředu předsunutém ramenu, které je pevně připojené k převodové skříni s motorem, uloženým v rukojeti. S čelní pásovou bruskou se dobře pracuje v obtížně přístupných místech. Brusný pás brousí po obou stranách klínu. Tyto brusky jsou vhodné pro podélné broušení, vybrušování křivkových výřezů, zabrušování okrajů prkenných či parketových podlah, obrušování okenních rámů, dřevěných i kovových zábradlí složitějších tvarů.
Pásové pilníky
Ještě užší a delší než čelní pásové brusky jsou tzv. pásové pilníky. Nekonečný pás pohání hnací válec v hlavě nástroje přes kladku malého průměru na předním konci výměnného ramena pro pásy o šířce 6, 12, 16 a 19 mm. Rameno může být rovnoběžné s osou motoru nebo přestavitelné v libovolném úhlu v rozsahu 180 stupňů. Brusný pás samočinně napne pružina v hlavě brusného ramena. Otáčky můžeme nastavit od 1350 do 3800 ot.min-1, což nám umožňuje, jestliže nasadíme odpovídající pás, brousit nejen dřevo, ale plast nebo kovy. Pásové pilníky se používají na obrušování či odrezování dřevěných nebo kovových ornamentů, vybrušování drážek a nejrůznějších dutin.