Pět tipů pro milovníky muškátů

barevné muškáty v nádobách
Muškáty, foto archiv

Nevíte, jaké letní květiny si letos pořídit? Pokud hledáte odolné a nenáročné rostliny, kterým se daří na slunných a polostinných místech, jsou skvělou volbou muškáty. Tyto královny letních květin najdete ve všech zahradních centrech již v první polovině dubna. Na co myslet při nákupu muškátů?

Pěstování muškátů, foto archiv

Odborníci z organizace Pelargonium for Europe (PfE) pro vás mají pět rad, na co se při nákupu muškátů zaměřit:

Muškáty v zavěšených nádobách, foto archiv

1. tip

Vybírejte husté rostliny – Pokud se chcete z muškátů radovat od prvního dne, vyberte si kusy, které mají na silných stoncích tolik listů, že v květináči téměř ani není vidět zemina. Husté a keřovité muškáty se silnými výhony měly u pěstitele dostatek času na to, aby vyrostly ve zdravé rostliny, a kromě listů tak mají i dobře vyvinutý kořenový bal. Obojí je nezbytné pro rychlý a zdravý růst.

2. tip

Pelargonie, foto archiv

Čím více poupat, tím lépe – Pokud chcete, aby se vaše zahrada, balkon nebo terasa proměnily v kvetoucí oázu co nejdříve, vybírejte muškáty s velkým množstvím poupat. Muškáty jsou rostliny milující sluneční svit, který potřebují ke svému kvetení. Pohlcují sluneční paprsky a kvést začnou teprve tehdy, když jich absorbují určité množství. Pokud mají jen málo poupat, znamená to, že ještě dost slunečního záření nevstřebaly a vy musíte počkat a doufat, že v následujících týdnech bude slunce dostatek.

3. tip

Muškáty v okně, foto archiv

Kolik muškátů koupit – Než se vydáte do zahradního centra, měli byste mít jasno v tom, kolik rostlin potřebujete. To samozřejmě závisí především na prostoru, který pro ně máte připravený. Aby se muškáty dobře vyvíjely, potřebují ho dostatek. Do truhlíku o průměru 40 cm se vejdou dva muškáty, do truhlíku o průměru 60 cm tři a do truhlíku o průměru 1 m se vejde čtyři až pět rostlin. Do květináče o průměru 20-25 cm se pak vejde pouze jeden muškát. Nezapomeňte také, že nádoby pro muškáty by měly být vysoké alespoň 18 cm.

4. tip

Pelargonie v koši, foto archiv

Nakupte květináče správné velikosti – Kromě počtu rostlin jsou důležité také velikosti květináčů. Například muškáty v květináčích o průměru 11-12 cm jsou ideální pro výsadbu do balkonových truhlíků, zatímco muškáty XL v květináčích o průměru 13 cm a více se hodí spíše do opravdu velkých nádob. Muškáty v balení po šesti kusech kupujte jen v případě, že máte čas se jim věnovat dostatek času a lásky. Měly málo času růst a potřebují několik týdnů, aby se dostaly do stádia vývoje těch větších.

5. tip

Pelargonie v truhlíku, foto archiv

Kdy je správný čas na nákup? – V Evropě jsou skleníky plné muškátů již v první polovině dubna, největší výběr je ale k dispozici na začátku května. Pokud nemůžete rostliny chránit před chladem, nekupujte je příliš brzy. Muškáty by se měly trvale vysazovat ven až tehdy, když už v noci nehrozí mráz a teploty přes den dosahují dvouciferných hodnot. V severních zeměpisných šířkách je to přibližně v polovině května.

Nezapomeňte také na zeminu a hnojivo

Pelargonie na terase, foto archiv

Až půjdete pro muškáty, pořiďte si zároveň kvalitní zahradní substrát do květináčů. Například pro balkonový truhlík o průměru 80 cm potřebujete 30 litrů substrátu, pro květináč o průměru 20 cm stačí asi čtyři litry. Myslete také na hnojivo. Ačkoli je většina substrátů již předhnojená, odborníci z PfE doporučují při výsadbě používat hnojivo s pomalým uvolňováním. Muškáty jsou totiž hustě rostoucí rostliny a mají velmi vysoké nároky na živiny. Předhnojený substrát obvykle tuto potřebu dokáže pokrýt pouze na několik týdnů. Chcete-li zajistit, aby živiny rostlinám vydržely až do podzimu, zvolte devítiměsíční hnojivo. Jakmile však venkovní teplota stoupne nad 20 °C, rostlina obvykle živiny spotřebuje již několik týdnů před předpokládaným koncem hnojení, a je ji proto třeba znovu přihnojit. Podrobné rady k péči o muškáty získáte u specializovaných prodejců.

Pelargonium for Europe (PfE)

Muškáty, foto archiv

jPfE je marketingová iniciativa evropských pěstitelů pelargonií Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One a Syngenta Flowers. Iniciativa byla založena v roce 2016 s cílem podpořit a dlouhodobě zajistit prodej pelargonií v Evropě. Kampaň nyní probíhá ve 22 zemích. V Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku se aktivity podporují EU v rámci kampaně „Stars Unite a Europe in Bloom“. Pro více informací navštivte: www.pelargoniumforeurope.com