Čas na balkonové květiny

Než okna a balkony domů zazáří pestrými květy, které budou přetékat z truhlíků a závěsných nádob v bohatých kaskádách, čeká nás trochu práce. Pokud jsme si je sami nevypěstovali, musíme vybrat a koupit sazenice, opatřit pro ně adekvátní zeminu a nádoby. To je začátek, když ho dobře zvládneme, pak už budeme celou sezonu jen zalévat , hnojit, kochat se v barvách a vonět si pěkně pod nos.

Kvetoucí rostliny mají vysoké nároky na živiny, a my je o ně také nepřipravíme. V žádném případě jim nebude stačit zemina z loňska – to by kytky jen živořily. Každý rok naplníme klasické pěstební nádoby novým, čerstvým substrátem, pod který ještě přidáme keramzit, který drží vláhu, ale kořeny v něm nehnijí.

Jakou opatřit zeminu

Pěstujeme-li jednodruhové balkonovky, třeba pelargonie, bude jim nejlíp v substrátu pro muškáty a pelargonie. Podobně tomu bude třeba u petúnií (nejen o „surfinkách“ čtěte ZDE). Pro více druhů květin koupíme nejlépe tzv. jednotnou zeminu, která obsahuje základní živiny pro první týdny růstu. Anebo si namícháme substrát ze zásob zahrádky: tři díly zahradní zeminy smícháme s třemi díly zralého a přesetého kompostu, dvěma díly rašeliny a dvěma díly písku.

Sázení

Vybereme dostatečně velkou nádobu. Počítáme s asi 10 cm čtverečními na každou rostlinu. Určitou výhodu představuje výsadba sazenic, které jsme si sami předpěstovali, protože jsou do jisté míry na podmínky, které jim nabídneme, již zvyklé.  O čarování se setbou květin za okno i zeleniny na zahrádku, jsme psali ZDE. Pokud použijeme koupené rostlin, opatrně je vyklepeme z plastových kontejnerů nebo podobných nádob, v nichž jsme si je přinesli – tak, abychom příliš nenarušili kořenový bal. Na dně nádoby vytvoříme drenáž z keramzitu, štěrku nebo hrubého písku. Jestliže nechceme, aby se drenáž promíchala se zeminou, překryjeme ji netkanou textilií a teprve na ni nasypeme zeminu. Poté zasadíme květiny, kolem je zasypeme zeminou, lehce ji stlačíme a truhlík bohatě zalijeme. Zatím je však  ještě několik týdnů nehnojíme.

 Zálivka a hnojení

 Zaléváme nejlépe vodou odstátou, která stojí v nádobách na sluníčku. Vodu nelijeme na listy, mohlo by dojít k jejich popálení, protože voda na přímém slunci působí jako lupa. Výhodné jsou samozavlažovací truhlíky   (ZDE jsme se rozepsali o jejich výhodách). Také si můžeme připravit závěsné koše – drátěné, z proutí a celkem pohledné existují i z plastu – pro kytky na balkon a nebo pod pergolu. Ty často vystýláme mechem, jak jsme probrali ZDE.  Samozavlažovací truhlíky a závěsné nádoby nám umožní odjet bez obav o květiny až na desetidenní dovolenou.

Hnojení

 Hnojivo obsažené v substrátech vydrží 3 až 4 týdny, pak musíme začít pravidelně přihnojovat. Ze základních živin jsou nejdůležitější:

  • dusík pro tvorbu listů
  • fosfor pro květy a plody
  • draslík, vápník a hořčík pro stabilní strukturu rostlin. V hnojivu by neměly chybět ani stopové prvky jako železo, měď, mangan, molybden, zinek a bór.

Kapalná hnojiva přidáváme do zálivkové vody, granulemi přihnojujeme pouze vlhký substrát. Dáváme vždy pozor, aby se hnojivo nedostalo na listy, jinak je okamžitě musíme opláchnout, aby nedošlo k popálení. Minerální plná hnojiva rostliny přijímají rychle, jsou však agresivní a mohlo by dojít ke spálení kořínků, dbáme proto, aby substrát nebyl vyschlý. Organická hnojiva se rozkládají déle, lze je doporučit pro trvalé výsadby.

O kombinaci barev

Při sázení různých balkonovek bychom měli posoudit použité barvy. Každou totiž vnímáme jinak: některé působí na dálku (svítivá žlutá), jiné  nás více zaujmou zblízka (např. fialová). Barvy v nás mohou vyvolávat určité pocity: tak například žlutá prý obecně povznáší mysl a nejintenzivněji působí ve večerních hodinách, červená vyvolává radost, ale v příliš velkém množství může navodit až agresivní náladu, oranžová hřeje a povzbuzuje, modrá uklidňuje, ale trudomyslným může přivodit melancholii, bílá zklidňuje nejen buddhisty a vyznavače orientálních filozofií, ale většině z nás osvěží oko i mysl.  Důležité je i správné osazení balkonových nádob vícedruhovými rostlinami. Z pohledové strany dopředu vysadíme převislé typy, do střední části polopřevislé, vzpřímené nebo pnoucí dozadu a dbáme i na to, aby použité rostliny rozkvétaly postupně. Přirozeně by měly mít obdobné nároky na přímé slunce, zálivku i druh a způsob hnojení.