Paličkování 2. díl

paličkování na herduli

Paličkování je natolik stará technika, že v podstatě ani není možné zjistit, kdy vznikla. Archeologické pátrání je ztíženo tím, že jen málokteré předměty z textilu přežily staletí. První krajkářská škola byla založena ještě za Rakouska-Uherska u nás ve Vamberku v roce 1889. Škola měla za cíl obnovit ruční výrobu krajek poté, co v důsledku rozvoje její strojní výroby v 19. století došlo v ručním krajkářství k útlumu.

(2011) *** V prvním díle (ZDE)  naší Školy paličkování pro samouky jsme se naučili navíjet nitě na paličky a také upaličkovat řetízek.

Materiál a pomůcky

navíjení nitíKrajka ke zdobení oděvů se většinou paličkovala ze lnu, konopí, a vlny, později i z bavlny a hedvábí. jejich jemnost závisela na síle příze. My paličkujeme ze lněné příze, ale v podstatě využijeme jakoukoli přírodní přízi.O pomůckách jsme již psali, proto jen krátce zopakujeme, že potřebujeme herduli (válec z pevného plátna, dlouhý přibližně 35 cm o poloměru asi 10 cm, který je silně napěchován senem nebo pilinami); stojánek na herduli; paličky, jejichž základní tvar tvoří hlavička, za kterou se nit zachytí a prohloubená část na namotání nitě; lněné nitě; špendlíky, háček, ostré nůžky, papír, tužku, čtvrtku, pauzovací nebo průhledný papír.

Podvinek

podvinekZačneme přípravou podvinku (vzoru pro paličkování). Na papír nakreslíme jednoduchý návrh, který poté překreslíme fixem nebo tuší na pauzovací papír. Vystřihneme čtvrtku velikosti vzoru, na niž položíme pauzovací papír naruby (to, abychom při tužení krajku neumazali) a oba papíry přišpendlíme k herduli. Návrh je stranově převrácen a paličkuje se vždy naruby, líc je vespod.

Příprava paliček

Paličku namotáváme tak, že ji uchopíme dolním koncem doleva a nit dáme před paličku konečkem nahoru. Namotáme asi 1 m nitě a uděláme krajkářský uzel tak, že pravou rukou držíme paličku a konec nitě (za paličkou) a levou rukou oblouček. Paličkou dvakrát nabereme oblouk nitě a utáhneme. Od tohoto zakončení odstřihneme další metr nitě a z druhého konce ji navineme na druhou paličku. Opět ukončíme krajkářským uzlem. Nitě se při práci postupně uvolňují pootáčením paliček, když přidržíme nitě pod hlavičkou a současně paličkou otáčíme vlevo, nit zkracujeme.

Nastavení příze

Dojde-li nám niť, navážeme ji tkalcovským uzlem, a to tak, že mezi palec a ukazováček levé ruky položíme jednu nit a přes ni povedeme kličkou přes levý palec dál zezadu dopředu mezi oba konce druhé nitě, přičemž konec první nitě zasuneme pravým palcem do kličky, přidržíme a zatáhneme – viz obrázek.

Techniky paličkování

Paličkování používá řadu technik, většina se však odvíjí od té základní, kterou je tzv. pláténko. Zvládneme-li jednoduchý grif, jakým je prohození dvou paliček v každé ruce a následné zkřížení druhé paličky přes třetí, tuto techniku jsme zvládli. Žádné složitější pohyby vykonávat nebudeme. Nejrůznější vzory a tvary krajek v podstatě závisejí na kombinaci těchto zmíněných dvou úkonů, na tom, kam budeme zapichovat špendlíky a zajisté i na výtvarném návrhu – předloze, již řečeném podvinku.

Náhrdelník technikou „pláténko na očka“ a „řetízek“

Máme vše připravené – podvinek přišpendlený na herduli a namotaný správný počet paliček. Vyzkoušíme si paličkování jednoduchého náhrdelníku.

Začínáme řetízkem

Do levého rohu kresby náhrdelníku zapíchneme špendlík a pověsíme na něj dva páry paliček (zlatá a režná barva nití). Řetízek paličkujeme tak, že v každé ruce držíme dvě paličky.

  • První krok: v každé ruce se dá pravá palička přes levou.
  • Druhý krok: druhou paličku dáme přes třetí. Tyto dva úkony střídáme, až dosáhneme požadované délky, která záleží na tom, jak vysoko chceme náhrdelník nosit. A na velikosti hlavy – aby se dal náhrdelník přes hlavu převléci.

Technika pláténko na očka

Očka na boku vznikají tím, že jsme píchali špendlík pod vodivý pár: na šířku práce upevníme špendlíky přes řetízek  potřebný počet párů paliček. Háčkem protáhneme za řetízkem jednu nit a pár paliček do vzniklého oka provlékneme. Paličky rozložíme tak, aby visela jedna vedle druhé. První pár bude vodivý, vedeme jej od okraje k okraji a stále ho držíme v ruce, ostatní páry bereme postupně a po úkonu je zase odkládáme.

Tři kroky

Uchopíme vodivý pár do levé ruky a sousední pár do pravé. Prohodíme druhou paličku přes třetí, pak v každé ruce pravou přes levou a nakonec opět druhou přes třetí. Tyto tři úkony se nazývají pláténko a jsou základem celého paličkování. Po upaličkování pláténka se vodivý pár dostal doprava. Levý pár položíme, vodivý přendáme do levé ruky a pravou uchopíme další pár paliček a celý postup opakujeme. To však jen, když paličkujeme zleva. Při řadě, která začíná vpravo je vodivý a svislý pár v ruce opačné.

Pracovní postup

  1. Nakreslíme si vzor náhrdelníku – podvinek. Bude to oblouk s několika proužky a podle výše uvedeného popisu jej upravíme. Přišpendlíme k herduli a tu vložíme do stojánku. Začneme výrobou řetízku kolem krku.
  2. Do levého rohu kresby zapíchneme špendlík a pověsíme na něj dva páry paliček (zlatá a režná).  V každé ruce držíme dvě paličky. V dlaních přehodíme pravou paličku přes levou a poté druhou paličku přes třetí a opakujeme.
  3. Když dosáhneme požadované délky, připíchneme konec řetízku k druhému konci kresby náhrdelníku špendlíkem. Pokračujeme řetízkem, který špendlíky tvarujeme podle kresby do oblouku až k místu, kde jsme začínali.
  4. První špendlík vytáhneme, do tohoto očka vsuneme háček a protáhneme jednu nit. Vzniklou smyčkou provlékneme jednu z dalších paliček. Utáhneme a řetízek je uzavřen. Pořadí barev v 1. pruhu (zleva): 2 režné, 1 zlatý, 1 bílý a 1 režný.
  5. Na šířku prvního pruhu upevníme špendlíky další paličky. Háčkem vytáhneme nit pod řetízkem a pár paliček do vzniklého oka protáhneme. Pět párů paliček rozložíme tak, aby visela jedna vedle druhé. První pár bude vodivý, vedeme jej od okraje k okraji.
  6. Vodivý pár stále držíme v ruce, ostatní bereme postupně. První krok: uchopíme vodivý pár do levé ruky a sousední pár do pravé. Prohodíme druhou paličku přes třetí, pak v každé ruce pravou přes levou a nakonec opět druhou přes třetí.
  7. Tyto tři úkony –  pláténko –  jsou základem  paličkování. Po dokončení pláténka se vodivý pár dostal doprava. Levý pár položíme, vodivý přendáme do levé ruky, pravou uchopíme další pár paliček a opakujeme.
  8. Na konci první řady do linky kresby zapíchneme pod vodivý pár špendlík. Za špendlíkem vodivý pár zkřížíme pravou paličkou přes levou a vracíme se stejným způsobem, jen s rozdílem, že vodivý pár držíme tentokrát v pravé ruce.
  9. Na konci druhé řady opět zapíchneme špendlík do linky kresby pod vodivý pár, ten zkroutíme tak, že dáme pravou paličku přes levou a pokračujeme až do zamýšlené délky prvního pruhu. Nitě průběžně dobře utahujeme.
  10. Pruh zakončíme ozdobnými řetízky ze dvou krajních párů, z prostředního páru necháme volně viset nitě. Na konci řetízku uvážeme uzlík, na volných nitích uděláme uzlík hned na začátku. Nitě odstřihneme ve stejné délce.
  11. Další pruhy paličkujeme sedmi páry paliček. Ve druhém pruhu je vodivý pár bílý, ve třetím zlatý, ve čtvrtém bílý a v pátém režný. Barvy i šíři pruhů však můžeme volit libovolně. Stejnou technikou vypracujeme všechny pruhy.
  12. Každý pruh ukončíme řetízky i volnými nitěmi, které můžeme dozdobit korálky. Hotovou krajku ještě na herduli zafixujeme lakem na vlasy. Po zaschnutí náhrdelník sejmeme, odstřihneme konce nití i s uzlíky a zarovnáme je na stejnou délku.

Pokračování ZDE