Oprava poškozeného koberce

Poškozený koberec je opravený
Opravený koberec jako nový, foto archiv

Kobercové krytiny stále patří mezi nejoblíbenější textilní materiály. A textil je příjemný, činí místnost hned útulnější, a někdy dokáže i do strohého interiéru vnést zdání luxusu. Prostě pohoda. Třeba v bytě tyto krytiny často pokrývají největší plochu. Co si ale počít, když se poškodí? Při užívání může snadno vzniknout neodstranitelná skvrna. Ať už společenské setkání nazýváme vznešeně večírkem nebo prostě mejdanem, někdo může kobercovou krytinu dokonce propálit cigaretou. V souladu se zákonem schválnosti bude nejspíš na nejvíc viditelném místě. Oprava poškozeného koberce není neřešitelný problém.

Řešení není až tak složité, jak by se mohlo zdát. Pokud jste ovšem  včas mysleli na zadní kolečka. Nebo prostě jen na „kolečka“. Jestli  jste si schovali odřezky, které vám zbyly po pokládce kobercové krytiny, máte napůl vyhráno. Když je nemáte, vyberte místo, které je před zraky trvale skryto – například pod nábytkem v rohu místnosti – a potřebný kousek na záplatu odsud odřízněte.

Oprava průbojníkem

Oprava průbojníkem, foto med

Když je propálené místo malé, může být oprava téměř neviditelná. Poškozený kousek vysekneme průbojníkem – prostě mu jen kladivem ťukneme na hlavičku. Průbojníky se vyrábějí s průměrem 6–25 mm. My zvolíme takový, jehož průměr je o něco větší než spálenina. Náhradní kousek vyseknete na tvrdém podkladu. Nanesete na něj kapku lepidla (dobře by mělo posloužit běžné dvousložkové) a poté nový kousek koberce vložíte na vyseknuté místo. I u nejmenších ploch ale dejte pozor na směr vlasu na koberci.

 Záplata

Propálený koberec, foto med

Velikost záplaty by nejprve měla ze všech stran o kousek přesahovat poškozenou část. Položíme ji na poškozené místo, srovnáme s případným vzorem a přidržíme ji pevně k podlaze. Ostrým řezákem prořízneme obě vrstvy kobercové krytiny, poškozený kus vyjmeme a na jeho místo vložíme záplatu, kterou k podlaze připevníme odpovídajícím lepidlem nebo oboustrannou lepicí páskou.

Záplata na poškozený koberec, foto med

Jenže: silnější koberce nelze ve dvou vrstvách snadno přiříznout, umělé se mohou příliš třepit. Co dělat v takovém případě? Vyrobíme prostě šablonu: náhradní kus koberce položíme na skvrnu (samozřejmě dbáme na směr vlasu) a přiložíme na něj šablonu z kartonu nebo jiného tvrdšího materiálu. Podle hran šablony prořízneme postupně záplatu i koberec. Nový díl kobercové krytiny na vyříznuté místo i v tomto případě přilepíme oboustrannou lepicí páskou nebo lepidlem na textil.