Kam se šperky, tretkami a cingrlátky

Pokud se drobnosti, jež měly ženám udělat radost, povalují na nočním stolku, v koupelně u zrcadla a taky na skříňce v předsíni, je to dost hrozné a také se snadno leccos ztratí. Když ale máme ve věcech pořádek a zdobné drobnosti uklízíme do šperkovnice (jíž je zpravidla nějaká krabička), není zase pro nás snadné se v té změti drobností vyznat a třeba hledaný pár náušnic objevit hned. Přitom celkem jednoduše můžeme mít všechny tyto milé tretky pohromadě, v přehledném uspořádání…  a navíc získat do bytu originální dekoraci.

Možná máte mezi věcmi, které už nepotřebujete, starý rám od obrazu. Bývají to zajímavé kousky, hladké i se štukovým zdobením, či dokonce vyřezávané. Bylo vám líto ho vyhodit, i když nebylo tak úplně jasné, jak by mohly sloužit dál? Přímo se nabízí umístit do něj zrcadlo. Naše hobby přináší  jinou možnost: proměníme rám v netradiční užitkovou dekoraci.

Věšák na milé drobnůstky

Potřebovat budeme dřevěný rám a jeho ploše odpovídající pletivo se čtvercovými oky. Starý rám musíme nejprve očistit a vyspravit, takže si ještě připravíme odstraňovač barev, tmel, akrylové barvy (třeba s kovovými odlesky), štětec, kolíček, houbičku na nádobí a šmirglpapír. A jaké využijeme nářadí? Nůžky na plech, sponkovačku a drátěný kartáč.

Jak na to

  1. Odstraňovač staré barvy zvaný „barvožrout“ nám pomůže zbavit rám zbytků předchozích nátěrů. Pracujeme opatrně k okolí, protože prostředek je to značně agresivní, takže nežere jen barvu. Nakonec ho proudem vody odstraníme. Pokud nejde původní nátěr jenom spláchnout, použijeme drátěný kartáč, případně malou špachtli. Po uschnutí případné zbytky odstraňovače neutralizujeme roztokem octa.
  2. Možné prohloubeniny a šrámy zaplníme akrylovým tmelem. Pokud byl někde poškozen ornament (a nebo dokonce chybí),  můžeme ho dotvořit: tmel budeme nanášet houbičkou a po zaschnutí  zbrousíme jemným smirkovým papírem.
  3. Nůžkami na plech vystřihneme obdélník pletiva odpovídající velikosti rámu. Vybrat si můžeme z různých druhů, vhodná je i „rabicka“ neboli pletivo na králíkárnu. S dobrým nářadím to jde snadno –  stříháme tak, aby konečky drátu netrčely a tak nás nemohly zranit. Kromě mřížky můžeme použít i zavětrovací sololit (děrovaný).
  4. Rám můžeme případně natřít akrylovou barvou (zlatá, stříbrná…),  nebo krakelovat, aby vypadal opravdu starodávně.
  5. Pletivo k zadní straně rámu připevníme nejsnáze sponkovačkou, ale samozřejmě to zvládneme o ohnutými hřebíčky nebo čalounickými hřebíky s velkou hlavou. Drátěná síť musí být dobře vypnutá. I pletivo můžeme natřít.
  6. Zavěsit na pletivo jednoduché náušnice není žádná věda, ale třeba na korále, brože či nejrůznější náramky si snadno z drátku zhotovíme jednoduché háčky (nějaké hotové se dají koupit i v domácích potřebách). Ve výsledku získáme čas, který jsme museli dřív věnovat rozčilujícímu hledání jednotlivých šperků, pořádek a přehled o tom, co máme a co si půjčila dcera, a nakonec i zajímavý bytový doplněk. A možná že je tenhle „věšák na cingrlátka“ i tipem na opravdu neotřelý třeba valentýnský dárek.

2 thoughts on “Kam se šperky, tretkami a cingrlátky

  1. Dobrý den.
    Váš článek mne zaujal, mám doma starý rám, který bych si ráda opravila.Prosím vás o radu, jaký tmel mám použít, pokud chci dotvořit část ornamentu.
    Děkuji za odpověď.
    Eva Zemanová

  2. Osvědčil se nám celkem univerzální tmel na dřevo Soudal, ale především pokud tmelu nepotřebujete moc a rám pak chcete natřít výrobek Dřevokitt Profi, který je v tubě.

Comments are closed.