Začala to prý indiánská babička s kůží scvrklou jako staré jablko, kterou moc zlobilo uvřeštěné vnouče. Nespalo klidně. My bychom mu sahali na bříško a snažili se změřit mu teplotu, ale ta stará Indiánka věděla své a nezpochybnitelným způsobem poznala, oč se jedná : jsou to špatné sny, které na dítě posílají zlí duchové, a s tím je třeba něco udělat. A hned začala hledat kousky kůže, korálky a pestrá pírka. Taková prkotina jako vrtící se budoucí velký lovec není totiž na to budit šamana či dlouze bubnovat na tamtam. Stačí vyrobit lapač snů – a to přece zvládne i stará bába.
(2012) *** Kouzelný talisman původně vznikl u kmene Čipivejů. Plní dnešními slovy funkci filtru, přes který cestou do mysli spáče musí sny projít: pozitivní projdou sítí a po peříčkách (pozor – nejsou zde, jak by nezasvěcený mohl soudit, jen tak pro ozdobu, ale představují součást „čistícího“ mechanismu) sklouznou rovnou do spící hlavy, zatímco noční můry lapačem prostě neprojdou, zůstanou na něm, a hned první ranní paprsky je neutralizují, takže je odnese prérijní vítr. Ti, co bydlí v paneláku a lapač mají, prostě sny rušící negativní energii úplně normálně vyvětrají.
Z vrby nebo z lísky
Základem tohoto indiánského amuletu je kruh, obruč nebo prut z měkkého dřeva oloupaný z kůry, ohnutý do oblouku a svázaný režnou nití. Pokud jako základ drátu použijete drát, což je nejjednodušší, zázraky nečekejte. Kruh omotejte koženým řemínkem. Již v této fázi je dobré vyřešit budoucí upevnění lapače – bude-li totiž zavěšen, měli bychom omezit jeho možnost otáčení se. Jde o to, aby byl rovnoběžný s okenním otvorem, nejlépe tedy čtyřmi řemínky vycházejícími z jeho obvodu. Původní lapače pro novorozence měly průměr asi devět centimetrů, dnes děláme do určité míry lapače dekorativní a tedy neporovnatelně větší.
Sny zadrží pavučina
Síť v indiánském lapači byla z rostlinných vláken, kožených řemínků nebo z zvířecích šlach zpravidla obarvených na červeno. My použijeme tenký kožený řemínek, vhodné je i lýko (širší rozdělíme) nebo bavlněný provázek. Potřebné množství si přemotáme na špulku nebo pevnější papírek. Nesmí být moc velký, abychom ho mohli bez potíží provlékat oky lapače. Konec lýka přivážeme v jednom místě, vytvoříme oko k dalšímu místu, protáhneme špulku a lehce utáhneme. Tak pokračujeme po obvodu kruhu až k výchozímu místu a pak vždy od středu oka k dalšímu středu v soustředěných kruzích, až je plocha vyplněná. Pokud ovládáme techniku síťování, můžeme výplň usíťovat od středu do kruhu a pak k obvodu vypnout a přilepit (je to rychlejší, ale není to stylové a těžko je Našemu hobby přijmout za kvalitu takové pasti na blbé sny odpovědnost).
Snění lehounké jak pírko
Doufáme-li v blahodárný vliv lapače na jakost našich snů, měli bychom bez výjimky dbát na to, aby všechny použité materiály byly přírodního původu. Do středu upevníme na kůžičku s korálkem pírko. Další menší umístíme i s korálky na dolní obvod kruhu. Počet pírek na dolním kruhu by měl být lichý. Pěkná jsou bažantí pírka, která jsme nalezli na procházkách v lese, za nepochybně důstojnější vyškubaná orlí péra patřící do čelenky velkého náčelníka by nás ochránci přírody právem hnaly k soudu. Peří z exotických ptáků můžeme koupit i ve výtvarných potřebách.
Umístění lapače
Indiáni si s ním nedělali hlavu: mrňavé kroužky s pavučinkou a pírky nad kolébkami nemluvňat sloužily jako naše řehtačky a šidítka, protože vítr hýbal peříčky a dítě na ně koukalo tak soustředěně, že zapomnělo naříkat. Kam byste ale velký lapač umístili ve wigwamu? Ke vchodu, který měl být obrácen k východu. Hůř jsme na tom u pevných staveb, které jsou v naší kultuře přece jen obvyklejší.
Lapač snů, který je ve smyslu šamanských věření něčím víc než dekorací, MUSÍ totiž být na okně, jimiž do místnosti přicházejí první sluneční paprsky (ale jistě dobře poslouží i v okně na jihovýchod). Samozřejmě by od okna nemělo být daleko k posteli – ideální je přímo pod lapačem. To ovšem zase zrovna neladí s řešením prostoru pro spaní podle učení feng-šuej, které postel pod oknem anebo u dveří nedoporučuje.
Originální dárek
Pokud to se spánkem nemáte zrovna úžasné a věříte na magii přírodních národů, zkuste to s tímhle lapačem snů. Rozhodně tím ničemu a nikomu neublížíte – pokud zrovna vy či někdo ve vašem okolí netrpí alergií na peří. Jste-li ale k duchům, čakrám, čchi a jiným podobným činitelům skeptičtí, získáte zajímavou a ne zrovna všední dekoraci. Současní rudokožci je v USA a v Kanadě vyrábějí ve velkém jako suvenýry a kdo ví, možná už jejich produkci zahájili i čiperní Číňani. Vámi vlastnoručně zhotovený lapač snů může představovat i zajímavý dárek.
Je skvělej ale těškej na výrobu.