Excentrická bruska

Pro milovníky hádanek co všechno může znamenat slovo „kočkopes“ máme otázku. Zdalipak víte,  co vznikne, když do jednoho přístroje spojíme rotaci a vibraci? Přece Kočkopes velmi užitečný! Excentrická bruska využívá, že s otáčejícím se brusným papírem budeme mít větší úběr materiálu. A naopak s nepravidelnými vibracemi dosáhneme jemného broušení s malým úběrem. Na pohled pracuje jaksi šejdrem, ale ve výsledku skvěle.

Excentrická bruska se skládá z brusného talíře, který pohání elektromotor a do něhož výstředník zapadá přesné valivé ložisko jako součást brusného talíře. Na ten suchým zipem připevňujeme výměnné brusné papíry a plátna. Výstředníkový mechanismus talíře  vyvažuje protizávaží, aby se bruska nerozkmitala. Na rozdíl od vibrační brusky se brusný talíř po rozběhu motoru roztočí, ale pracovat začne až po přítlaku na broušený materiál. Kombinovanému (převážně rotačnímu) pohybu stačí k hrubému broušení jen malý přítlak. V kombinaci s excentrickým kmitáním na úkor úběru dosáhneme s touto bruskou hladké broušené plochy bez škrábanců. Pružným brusným talířem můžeme brousit i vyklenuté nebo prohnuté povrchy. Bruska má univerzální komutátorový motor, regulátor počtu zdvihů, spínač s aretací stálého chodu, odpojitelný kabel, nátrubek pro odsávání a odsávací hadici. Dosažení hladkých ploch je totiž podmíněno účinným odsáváním prachu z broušení a proto je i excentrická bruska opatřena integrovaným odsáváním prachu. Odvádí ho do připojeného textilního vaku. Další variantou je, že také můžeme brusku připojit nátrubkem na hadici vysavače.

Práce s excentrickou bruskou

Excentrické brusky mohou vykonávat jak hrubé broušení, tak jemné broušení a dokonce i leštění. Excentrická bruska je určena jen pro broušení za sucha. Brusky bývají vybaveny univerzálním brusným talířem střední tvrdosti. Rovné plochy s velkým úběrem brousíme tvrdým talířem, kdežto na nerovné plochy, jemné broušení a leštění použijeme talíř co nejměkčí.

  • Než připneme brusný list, vyčistíme suchý zip talíře kartáčem.
  • Brusku nejprve přiložíme na obrobek a teprve poté ji zapneme. Když ji dříve zapneme, poškrábeme povrch plochy obrobku.
  • Čím méně na brusku tlačíme, tím více materiálu ubírá, to proto, že se brusný talíř otáčí rychleji.
  • Naopak, chceme-li získat to nejjemnějším broušení, tlačíme na brusku tak, až se brusný talíř skoro přestane otáčet a jen kmitá.
  • Větší plochy brousíme bez přerušení v pásech, kruhovými výkyvy nebo křížově.
  • Lešticí prostředky (plsť, jehnětinu nebo molitanový talíř) můžeme po práci vyprat ve vlažné vodě s jemným pracím prostředkem.