Drobné opravy fasád

Samozřejmě, že nás zajímá, když už se tak stalo, proč se to stalo – i u nových domů totiž fasádní omítky prostě praskají. A je to k vzteku, když dům ještě svítí novotou. Příčin může být mnoho, například nedodržení technologie, chyby v podkladu, nerespektování časových limitů, práce za špatného počasí, spěch při předávání staveb uživateli. Důležité je ovšem tyto vlasové trhlinky odstranit.

Pukliny jsou sotva vidět, ale víme, co s nimi bude dál? Zastaví se, a nebo budou postupovat a rozšiřovat se? Na hladké fasádě je každá prasklinka patrná. Jinde zase vystupují obrysy tvárnic nebo obkladových desek. Co s tím?

Stačí štětka?

Na nejmenší vlasové praskliny ano. Pokud ovšem již nepracují, tedy nešíří se dál. V takovém případě je prostě napenetrujeme a zatřeme akrylovou, silikonovou nebo silikátovou barvou. Ovšem na problematičtější místa bychom měli použít speciální (a dražší) nátěrové systémy – korekční fasádní barvy. Fungují na trhliny asi milimetrové, větší nejdřív ucpeme tmelem na akrylové bázi, třeba Soudal – štukovým tmelem. Vypadá jako omítka, je pružný a fasádní barvou se dá snadno přetřít.

Tapeta na fasádu?

Na podobné opravy existuje řada ucelených sad od více firem. Vždy je ovšem třeba přesně dodržet technologický postup. Po dlouhé sérii praktických zkoušek vznikly i fasádní tapety. Práce s nimi je docela jednoduchá – tak trochu jako když tapetujete obývák. Používají se ovšem speciální lepidla i tapety, které se vyrábějí ve více provedeních, aby mohly vytvořit různé omítkové povrchy. Vydrží hodně a jejich použití na praskliny do pěti milimetrů je přitom relativně snadné.

Odolaly i drsným testům

Elastickou tkaninou Flex a stejnojmenným lepidlem překleneme až pětimilimetrové trhliny. Tato vnějšková tapeta dobře odolává povětrnosti a není zrovna přehnaně choulostivá na znečištění. Ale hlavně neklade odpor difuzi, a to je u omítek velmi důležité, protože díky tomu mohou stěny dýchat. Přepečliví Němci vyvinuli i mimořádně stabilní velmi pružnou kombinovanou tkaninu Erfurt. Práce s ní je pro toho, kdo už někdy tapetoval vcelku jednoduchá, je ale dobré znát takové finty, jako kolik vody podlít pod tkaninu či v jaké síle nanášet lepidlo. Praxí na to přijdete rychle.

Jak na to

  1. Velké praskliny očistíme a vyspravíme.
  2. Napenetrujeme je.
  3. Lepidlo naneseme zubatou stěrkou a rozetřeme příčně ke směru budoucího pásu.
  4. Do vrstvy lepidla vložíme strukturovanou fasádní tapetu a pevně ji přitlačíme.
  5. Okraje pásů klademe na sraz, rozhodně by se neměly překrývat.
  6. Přesahující části fasádní tapety odstraníme řezačem.
  7. Po zaschnutí přetřeme dvěma vrstvami fasádní barvy.