Dobromysl – svatojánské kvítí

Tak se dobromysli také říkalo, protože patřila do kytičky bylin trhaných hned z kraje léta na svátek svatého Jana (tedy 24. června) k ochraně osob, zvířectva i majetku. Na vysvětlenou: řecký název byliny oros ganos znamená radost hor. Živým měly věnečky z dobromysli sloužit ke štěstí při zásnubách, mrtvým pak kytky oregana na hrobech ke klidu nekonečného spánku.

Rada pro pověrčivé zní – z magických důvodů by oregano mělo růst někde poblíž domu. Zasvěceno je také bohyni lásky Venuši a patronovi (mimo jiné) zlodějů, Merkurovi. A zatímco v starověkém Egyptě si byliny cenili především pro jejich léčebné schopnosti, Řecko a Řím ji používaly hlavně v kosmetice. Od středověku se uplatňuje více v kuchyni a sušené a drcené koření prý ní slouží i k šňupání, neboť, jak praví znalci, „rozjasňuje mysl“.

Bzučící keř

Dobromysl obecná (Origanum vulgare) je  keřík vcelku běžný i u nás: tuto víceletou rostlinu najdeme na prosluněných stráních a světlých okrajích lesů, kde vytváří nízké polštáře nebo skoro přes půl metru vysoké husté keříky s červenavě zabarvenými chlupatými stonky. Vejčité celokrajné listy mají krátké řapíky. Nachové květy v plném létě velmi lákají včely. Kromě zvukomalebné dobromysli se rostlina lidově jmenuje i voněklas, červená mysl a nebo zimní majoránka, což není zcela od věci, protože nejenže je s majoránkou spřízněná, ale v kuchyni s ní se i míchá. Patří do čeledi hluchavkovitých.

Pěstování 

Z výše řečeného je zřejmé, že pro pěstování vybereme místo spíše sušší, s dostatkem slunce a tepla. Vyséváme ji na připravený záhon kolem poloviny dubna až začátkem května, když je půda víc prohřátá, a sejeme neširoko a lépe hustěji. Kde máme úpornější plevely, raději po „zmrzlých“ vysadíme sazenice. Výhodnější je hustá výsadba, aby narostly větší trsy, ze kterých budeme sklízet dlouho, protože dobromysl vydrží na místě pokud ji nenecháme udusit plevelem. Dobromysl sklízíme v době nakvétání výhonků seřezáváním srpem, nožem nebo nůžkami, nejlépe kolem poledne, kdy je nejaromatičtější. Sušíme ji ve svazečcích jako levanduli. Správně usušená se lehce láme při ohnutí. Pro kuchyň ji sdrhneme ze stopek jako majoránku.

Co „dobrou mysl“ způsobuje

Jsou to v nati přítomné silice, především thymol a karvakrol. Zvyšují vylučování trávicích enzymů, hlenů ve sliznicích dýchacích cest, působí mírně dezinfekčně, uvolňuje křeče hladkého svalstva v trávicím ústrojí a svaloviny dělohy. Má stimulační účinek na centrální nervový systém a zlepšuje náladu. Čaj prý může zabránit mořské nemoci. Hořčiny povzbuzují tvorbu žaludečních šťáv a zvyšují chuť k jídlu. Užívat by se ale droga měla střídmě, protože při dlouhodobě vyšších dávkách komplikuje činnost štítné žlázy. Zevně se používá do vykuřovadel, uvolňujících koupelí, v kloktadlech a ústních vodách při zánětech dásní, dále na infikované rány, otoky a hmyzí kousance. Páry z nálevu pomáhají při zánětu mandlí, kašli, astmatu a zánětu průdušek. Nálev z listů pomáhá vlasům jako kondicionér.

V kuchyni nejen tam, kam majoránku

Je vcelku příznačné, že množství silic v nati a květech rostliny je ovlivněno podnebím: oregano roste od Středomoří přes náš region až na sever do Skandinávie, ale zatímco na jihu slouží hlavně v kuchyni – je prakticky nepostradatelné v italské pizze, kořenících směsích ve Španělsku a do fazolí v Mexiku (jinak dobré též do nudlí, zeleninových salátů, omáček, jídel z vajec, telecího, skopového, na ryby a do guláše), u nás se užívá hlavně jako léčivka. A co s oreganem dělají ve Skandinávii? Možná odhánějí usušenými voňavými svazečky  trolly…

Zahrádka za oknem

Oregano můžeme pěstovat i na balkoně, jen na podzim truhlík přemístíme do zimní zahrady (nebo na chladnější světlou chodbu), razantněji seřízneme a ubereme v zalévání. Pro použití čerstvé dobromysli v kuchyni platí to, co pro všechno koření: kam dáváme sušené drogy kávovou lžičku, tam čerstvých bylin použijeme polévkovou lžíci! Žvýkání čerstvých listů oregana nám (snad) poskytne chvilkovou úlevu při bolesti zubů. A pokud vonnou bylinku v truhlíku nepoužijete v kuchyni ani jako léčivku, měla by každopádně náš byt ochránit před zlými duchy a vaši osobnost harmonizovat tak, abyste svízele života překonávali jak jinak než s dobrou myslí…