Chemické kotvy

Stojíme-li před nutností zavěsit v místnosti na stěnu nebo strop těžký předmět, třeba bojler, nějakou rampu, knihovnu nebo skříňky, a venku třeba upevnit markýzy, máme tady problém. Začne v nás hlodat červ nedůvěry – vydrží kotevní prvek tu zátěž? Nespadne to? Nepřinese naše zbytečná práce víc škody než užitku? Aby naše snaha dobře dopadla, byly vyvinuty chemické kotvy. A protože nosnost jedné je kolem pěti set kilogramů, na čtyři bychom si v obýváku již mohli pověsit auto. Což ale asi nebude nejtypičtější způsob jejich použití.

Na chemické kotvy je spolehnutí. A práce s nimi je snadná. Jsou vesměs vyrobené ze směsí na bázi epoxidových pryskyřic nebo polymer cementu. Jde vlastně o dvousložkové pojidlo. Nic nemusíme odměřovat ani míchat. Koupíme je v kartuši a aplikujeme pistolí na jiné tmely či lepidla. Kartuše s chemickou kotvou se skládá ze dvou různě velkých komor, ve větší je tmel a v menší iniciátor. Hubice kartuše má speciální šroubovité vrstvení přepážek – rozhodně nevystačíme s hubicemi na montážní pěnu.

Výhody chemického kotvení

  • Chemická kotva pro vysoká zatíženíA. Chemické kotvy mají vysokou únosnost, jsou odolné k vibracím a dokonale absorbují dynamické rázy. Také vykazují vysokou protipožární odolnost.
  • B. Chemické kotvy můžeme používat v interiéru i exteriéru. Vykazují chemickou stálost a dokonale odolávají nepříznivým povětrnostním vlivům. Balení v kartuších umožňuje přesné dávkování.

Pracovní postup

  1. Připravíme na dosah ruky potřebné nářadí a součástky, protože jednotlivé operace na sebe rychle navazují.
  2. Nejprve vyvrtáme otvor pro vlepení chemické kotvy. Čím větší je požadavek na únosnost, tím větší uděláme otvor. Šířka otvoru musí být o 2 až 5 mm větší než kotevní prvek.
  3. Otvor propláchneme tlakovou vodou, případně ho vystříkáme injekční stříkačkou.
  4. Vymeteme ho štětečkem, pod tlakem ho vyfoukáme (např. pumpičkou) nebo vyluxujeme vysavačem (to proto, abychom se zcela zbavili veškerých úlomků a prachu).
  5. Kartuši vložíme do výtlačné pistole, po stlačení se oba komponenty, jeden černý a druhý bílý, začnou v nástavci míchat v požadovaném poměru.
  6. Do tří čtvrtin otvoru vtlačíme šedavou hmotu chemické kotvy z kartuše.
  7. Ihned do hmoty šroubovitým pohybem zasuneme kotvící prvek – např. šroub, vrut, hák, svorník, závitovou tyč apod. To musíme udělat nejpozději do pěti minut. Šroubovitý pohyb je důležitý, protože pouhým zasunutím bychom mohli v hmotě vytvořit vzduchové bubliny.
  8. Přebytečnou hmotu, kterou jsme vytlačili ven, setřeme. Pokud je jí málo, že ani  nepřetekla, doplníme ji až po okraj.
  9. Chemická kotva zatuhne při +20 °C  asi za půl hodiny, při nižší teplotě o něco pomaleji, hraniční teplota je ale +5 °C.
  10. Předměty pověsíme raději až druhý den, to bude chemická kotva dokonale vytvrzená. K speciálním chemickým kotvám patří řada určená do teplot minus 15 °C.
  11. Náš tip: Zkuste kotvy třeba k upevnění nosiče pro televizor čili „bednu” (ZDE). Je docela fajn, že dnešní placatá blbovadla lze zavěsit na stěnu nebo dokonce na strop a zírat na ně z postele…

Předpokládaná spotřeba

Odborní prodavači v hobby marketech nebo potřebách pro řemeslníky se na vás při vyslovení sousloví „chemická kotva” nebudou dívat jako na blázna. Tenhle sortiment se prodává dobře. Pravděpodobně vám dají vybrat z víc značek, typů pro normální nebo vlhké prostředí i z dvojího objemu kartuší. Na pět středně velkých upevňovacích prvků zapuštěných do hloubky 10 cm spotřebujete asi 300 ml této lepicí malty. Pokud můžeme radit, kupte si jednu náhradní šroubovitou hubici, protože po přerušení práce kotva v nástavci rychle ztuhne. Ucpanou hubici už nikdo a nic neprofoukne. Proto je také důležité, aby jednotlivé pracovní fáze na sebe opravdu plynule navazovaly.

Kotva do každé stěny

Nejlepší podklad pro chemické kotvy je panelový, neboť je pevný, tvrdý a má dostatečnou tloušťku. Do dutého zdiva je vhodné použít chemickou kotvu z dvoukomponentní pryskyřice bez styrenu. Používáme ji například pro upevnění markýz, kotvení bednění, kotvení do asfaltu, na sloupkové zábradlí, zábradlí, madla, ploty, k upevnění lehkých obvodových plášťů a dřevěných a kovových konstrukcí. Pro upevnění do deskových materiálů nebo cihel s velkými dutinami vkládáme speciální plastové sítko. Vyvrtáme otvor, vsuneme do něj oranžovou část sítka, naplníme sítko chemickou kotvou a vsuneme upevňovací prvek. Pokud nemáme odůvodněné speciální požadavky, použijeme univerzální chemickou kotvu. Celkem spolehlivě funguje v panelu, betonu, dutých cihlách, klasických cihlách včetně cihel prachových, i do rozpadavého zdiva.

Zkuste to s nimi

Chemické kotvy, které spolehlivě nahradí hřebíky, vruty i hmoždinky, se nám hodí při stavbě, rekonstrukcích a zařizování. Také jsou bezpečnější a práce s nimi je rychlejší a jednodušší. Ty na bázi polyesterové pryskyřice se snadno používají do plných i dutých materiálů, rychle vytvrzuje. Ale nepoužívejte ji tam, kde by byla trvale vystavené vlhkosti. Malta na bázi vinylesterové pryskyřice vyniká rychlostí a snadností použití a lze ji aplikovat i na mokré podklady. Je trvale vodotěsná.