Broušení nožů zahradních sekaček a dalšího nářadí

Zahradní nářadí připravujeme na sezonu většinou na jaře. Ti pečlivější ale opravují a brousí už na podzim. U sekaček na trávu by to tak dokonce mělo být, protože s po sezoně „unaveným“ ostřím trávníku spíš uškodíme. Naši péči si nářadí zaslouží i průběžně, ale na podzim má za sebou spoustu práce, takže ostří a nože bývají tupé, stroje potřebují celkově vyčistit a tu tam i něco dotáhnout a namazat. Přistoupíme tedy k broušení zahradních sekaček a dalšího nářadí, jako jsou zahradní nůžky nebo řetězová pila.

S tupým nožem zázraky neudělá ani sebesilnější paže či motor. Ostatně s ostrými nástroji je práce i bezpečnější. U ručního nářadí – nůžek, rýčů, motyk, stačí čepele nožů přiostřit a řez je pak dostatečně jistý. Se zahradními stroji je to složitější, ale i tady při zručnosti a cviku zvládneme broušení nožů vlastními silami. Pokud ne (a nebo když nemáme po ruce vhodné nástroje), svěříme broušení odborné firmě. Ceny mají vesměs rozumné a vybavení zpravidla kvalitní, takže výsledek bývá dobrý.

Něco málo o broušení

Nože demontujeme od pohonné jednotky. Díky tomu můžeme souběžně odstranit nečistoty z mechaniky a pak hnací soustrojí namazat. K tomu použijeme pastovité mazací prostředky jako je například vazelína, s kterou udržujeme své jízdní kolo. Oleje ve spreji nebo nízkoviskózní oleje jako na šicí stroj vhodné nejsou – mašina po nich sice nekoroduje, ale dost snadno se z ní otřou. Namazání je důležité, protože při broušení zbavíme ostří ochranného nátěru, který není jen na koukání, ale především brání jeho rezivění. Když brousíme rychle na brusném kameni nasucho, čepel se silně zahřívá, někdy až tak, že se čepel vypálí a tím ztratí tvrdost. I úžasně nabroušené ostří se pak ztupí za několik minut práce. Při broušení proto na kov netlačíme a pohybujeme čepelí podél rotujícího brusného kamene ze strany do strany. Tyto problémy nám odpadnou, když budeme brousit za mokra: brusný kámen se pohybuje pomaleji, navíc ve vodní lázni a speciální vodící šablony nám ulehčí dodržení přesného úhlu broušení.

Nůžky na živý plot

Nůžky na živé ploty je třeba po každém stříhání důkladně vyčistit a ošetřit olejem. Pokud na to zapomeneme, může míza z rostlin zanést prostor mezi listem s čepelemi a vedením, což poznáme při následném stříhání na sníženém výkonu motoru. Čili – čistíme průběžně. A jak očištěný list s čepelemi uložit? Naolejovaný ho zabalíme do kusu vlněné látky a vsuneme do plastového ochranného pouzdra, které se dodává s nůžkami. To jsme před tím naplnili z třetiny olejem na řetězy motorových pil a pověsili na zeď.

  1. Odejměte nejprve krycí desku nad hnacím mechanismem a uvolněte šroubová spojení listového nože, který bočným vytočením vyjměte z výstředníku.
  2. Nabruste čepele pilníkem, nebo jiným vhodným nástrojem.
  3. Poté ostří nože namokro srovnejte brusným kamenem.
  4. Při skládání dohromady všechny pohyblivé díly pořádně promažte a listový nůž nastříkejte sprejem nebo natřete olejem na řetězy pil.

Strunové sekačky

Strunovky se samozřejmě nebrousí, ovšem za péči se nám odvděčí tím, že prostě vydrží déle dobře sloužit. Vyčistíme spodní stranu ochranného krytu od zbytků trávy. Zkontrolujeme cívku se strunou, tím že otevřeme ochranný kryt. Když je na cívce jen několik vinutí struny buď koupíme novou kazetu, nebo navineme na prázdnou špulku náhradní strunu – což je poněkud náročné, ale levné. Dobře si zapamatujeme, v jakém směru je struna navinutá!

Nože pro travní sekačky

Ty také můžeme dodatečně nabrousit sami. Jenže pozor: při opakovaném broušení z nožů ubývá materiál a to má dopad na důležitou vyváženost nožů. Jak ji zkontrolujeme? Otvorem pro upevnění prostrčíme silnější hřebík nebo želízko šroubováku a pokud má jedna strana nože sklon pohybovat se směrem dolů, musíme právě zde ubrat trochu kovu, dokud se nůž nesrovná. To samé, byť ve významně menší míře, platí pro nože řezaček.

  1. Také nůž travní sekačky musíte pravidelně brousit. Při broušení příliš netlačte, aby se nůž nepřehřál.
  2. Po skončení broušení musíte nůž bezpodmínečně vyvážit. Vibrace by poškodily motorové ložisko.
  3. Nakonec namokro srovnejte čepele obtahovacím brouskem, aby nůž zůstal déle ostrý.

Řetězové pily

Nejen u rodinného domku, ale i na chatách a chalupách se stávají zcela běžné. U řetězových pil je třeba pravidelně čistit především řetězový pohon.

  1. Vodící části řetězu vložte ve správném směru chodu do žlábku. Lištu s řetězem navlečte na pastorek pohonu a uzavřete krytem řetězu.
  2. Při napínání řetězu vysuňte lištu lehce dopředu. Řetěz by se měl nechat ještě pár milimetrů odtáhnout od lišty. Aretačním šroubem, nebo ručním kolečkem ho pevně utáhněte.
  3. Jednou ročně vyčistěte vzduchový filtr vyklepáním nebo vypráním ve vodě s Jarem. To je všechno – řetěz bruste sami pouze v tom případě, že vlastníte odpovídající brousící sadu a hlavně že jste se to před tím naučili. Nechte to raději odborníkům, protože výsledek dobrý nebude a navíc si říkáte o malér: motorová pila není jen rekvizitou horrorů, můžete se s ní zmrzačit nebo zabít i vy!