Vánoční ubrus z prostěradla

Pěkný ubrus dá šmrnc každému stolu. Ale ne vždy seženeme takový, který bude našemu stolu odpovídat velikostí a navíc ještě bude ozdoben sezonními motivy; a když, tak je strašně drahý a v době, kdy potřebujeme peníze na dárky a vánoční hostiny, se nám nechce velké peníze vydávat za ubrus, který po zbytek roku leží bez povšimnutí. Ukážeme si, jak si snadno a levně vánoční ubrus ušít a ozdobit.

(2011) *** Adventní věnec na stole nemusí být opravdový (ZDE). V našem případě ho naznačí na ubruse nalepený motiv. Možná máme někde hluboko ve skříni bílá plátěná prostěradla, která léta nepoužíváme, protože jsme jednou provždy dali přednost navlékacím, s nimiž je stlaní daleko jednodušší a taky se neshrnují během spaní. A tato bílá bavlněná nebo lněná prostěradla teď skvěle využijeme na výrobu ubrusu a případně i ubrousků. Pokud je nemáme, opatříme si bavlněnou látku odpovídající velikosti. O  dalších dekoracích vánočního stolu čtěte ZDE.

Dekupáž 

Zdobit budeme technikou dekupáže, neboli ubrouskovou technikou. Na té je úžasné i to, že se obrázek po několika praních zcela vypere a my na ubrus můžeme znovu aplikovat tentokrát třeba pro změnu motiv velikonoční. Z dalších potřeb si opatříme lepidlo na dekupáž, plochý štětec, ubrousky se sezonními obrázky, nůžky a šicí potřeby – nejlépe rovnou šicí stroj.

Obdélníkové a čtvercové ubrusy

  • Ušít ubrus obdélníkového nebo čtvercového tvaru je (na rozdíl třeba od kulatého ubrusu)nejméně pracné. Většinou je necháme splývat přes okraj stolu, a to asi 30 cm na každé straně. Můžeme ale také ušít ubrus, který desku stolu nikde nepřesahuje. Ten se pak nejlépe vyjímá na jednobarevném ubruse (tón v tónu), který okraje přesahuje bohatě.
  • Než začneme měřit, rozhodneme o délce přesahu. Pak změříme šířku desky stolu plus 2x přesah plus 5 cm na záložku a délku stolu plus 2x přesah plus 5 cm na záložku a máme potřebnou velikost ubrusu.
  • Nemá-li použitá látka dostatečnou velikost, abychom ubrus zhotovili z jednoho kusu, střihneme ho z více dílů. Ale tak, aby švy byly na hraně stolu. To znamená, že ustřihneme velikost desky stolu a pruhy na přesah. Dáváme pozor, aby případný vzor na sebe správně navazoval.
  • Šijeme-li na ubrusu širší rovné záložky, bude lépe vypadat, když přehneme rohy a došijeme lem ručně. Cípy vypadají lépe, navazují-li na sebe na pokos (v úhlu 45 stupňů).

Pracovní postup

  1. Ustřihneme obdélník látky v požadované velikosti ubrusu. Z ubrousku vystřihneme vánoční motiv, v našem případě adventní věnec, který chceme umístit na střed ubrusu. Do rohů, nebo jen do jednoho rohu vystřihneme menší obrázky.
  2. Z ubrousku odstraníme přebytečné vrstvy. Krejčovskou křídou načrtneme obrys místa obrázku a naneseme na něj lepidlo. Ubrousek položíme a plochým štětcem nanášíme lepidlo přes něj od středu k okrajům. Ty přilepíme obzvláště důkladně, aby se neodchlipovaly. Stejně ozdobíme roh nebo další zvolená místa ubrusu.
  3. Necháme uschnout a přes čistý papír obrázky na ubrusu vyžehlíme.
  4. Všechny strany ubrusu obroubíme. Nebo to uděláme ještě dříve, než začneme zdobit. Nakonec hotový ubrus důkladně vyžehlíme.

Tip: 

Stejnou technikou si můžeme ušít a vyzdobit i ubrousky. Obvykle jsou čtvercové o rozměrech 30 x 30 až 60 x 60 cm. Anebo prostírání – to bývá ve tvaru obdélníku asi 40 x 30 cm.