Při vstupu do domu většinou nejprve zaznamenáme pachový vjem: i proto jdou tak dobře na odbyt osvěžovače vzduchu v podobě sprejů, gelů, vonných tyčinek či olejíčků do aromalamp. Jejich těžká chemická vůně mnoha lidem ale nedělá ani trochu dobře. Asi nám dáte za pravdu, že není nad vůně přírodní. Navíc si je může připravit sami. Nejde samozřejmě o nějaké překrývání doslovného smradu (to je lepší prostě vyvětrat), ale o to, aby bylo dobře…
Něco k tomuto tématu jsme již napsali ZDE, když jsme si připravovali vánoční purpuru. Nebo podobné sušené vonné směsi na stůl, jakými prapůvodně zakrývalo panstvo nevábnou sílu vzduchu v komnatách jen zřídka větraných. (Říká se dokonce, že v celém paláci ve Versailles byly rozestaveny nočníky, kdyby na krále přišel velký problém, malý prý panstvo vyřizovalo kdekoliv, leč kdo ví, zda nejde o pomluvu někoho, kdo nemá rád Francouze).
Vonné sáčky provoní byt
Pokud si budeme přát vonné směsi rozvěsit po bytě – nebo třeba uložit do prádla – ve vonných sáčcích, ukáže se, jak jsme byli pilní v průběhu sezony ve sběru bylin. Lehčí situaci mají ti, kdo třeba levanduli pěstují na zahradě nebo v květináči cíleně. Vybrané sušené bylinky a květiny krásně voní a jsou také prospěšné organismu. Když je jen tak nasypeme na misku, brzy se zapráší. Nejvhodnějším obalem na sušené byliny jsou plátěné sáčky. Dobře „dýchají“ a když je dozdobíme, stanou se i zajímavou dekorací. Můžeme je pak někde zavěsit, nebo naaranžovat na mísu či košík. Použijeme-li mátu s heřmánkem či bazalku, odpudíme obtížný hmyz. Levandule je příjemná na usínání, podobně jako růže. Velmi zajímavá je vůně skořice či citrusové kůry. Majoránka, ale třeba i káva, osvěží vzduch v kuchyni.
Aroma jako dárek
Voňavý bylinný váček s osobitým dekorem může být vcelku neotřelým dárkem pro někoho blízkého. Pro nás nepředstavuje nedosažitelný úkol, protože na jeho zhotovení nemusíme být věru krejčí či švadlena a ani šicí stroj nepotřebujeme, ušijeme ho klidně i v ruce. Ale pozor: protože žádná vůně nevydrží věčně, bylinky občas v pytlíku vyměníme – ale před tím je dobré pytlík přeprat na čtyřicítku – to kvůli obrázku, který vytvoříme technikou dekupáže (o té jsme již psali ZDE a pak jsme jí ozdobili třeba vánoční ubrus).
Dekorace sáčků
Postup bude v podstatě stejný. Připravíme si sušené bylinky, bavlněnou látku, stužku či provázky, nůžky, lepidlo na ubrouskovou techniku na textil, ubrousky s motivy bylinek a plochý štětec.
- Z bavlněné látky nastříháme obdélníky dvacet pět krát patnáct centimetrů. Pro práci s ubrouskovou technikou je vhodnější materiál světlejší barva. Velikost pytlíčků ovšem může být jakákoliv.
- Obdélník látky sešijeme k sobě po rubové straně. Můžeme i olemovat okraje. Pokud chceme mít šňůrku schovanou, ušijme tunýlek, do kterého navlékneme stužku.
- Sáček obrátíme na líc, povytáhneme růžky a přežehlíme. Z připraveného papírového ubrousku místo stříhání zkusíme motiv vytrhat. Odstraníme dvě nepotištěné vrstvy ubrousku.
- Do pytlíku vložíme papír, aby lepidlo neprosáklo na druhou stranu. Na zvolené místo naneseme lepidlo. Natřená plocha by měla budoucí obrázek přesahovat asi o centimetr.
- Přiložíme ubrousek a lepidlo roztíráme přes obrázek směrem od středu ke stranám. Velmi dobře natřeme kraje, aby se pod ubrousek při praní nedostala voda – odlepil by se.
- Lepidlo fixujeme zažehlením po rubu. Sáček naplníme sušenými bylinkami, okvětními plátky květin, kůrou nebo kořením. Ať je nám náplň příjemná. A když pytlík přestane vonět, náplň vyměníme, anebo pro intenzivnější vůni nakapeme na byliny v sáčku několik kapek vonné esence.