V únoru většinou nelze očekávat, že by se toho na zahradě příliš dělo, neboť vše leží pod sněhovou peřinou. V tuto dobu se můžeme věnovat zahradnímu nářadí. Nestačíme-li sami na údržbu nebo opravy zahradní techniky, jako je sekačka, křovinořez, vertikutátor a další, odvezeme je do servisu. Brzy totiž nebudeme vědět, co dřív.
(2011) *** Ovšem i na samotné zahradě nás čekají práce, které je dobré udělat právě teď. Samozřejmě pokud se počasí nezblázní a neukáže nestandardní tvář.
Stromy a keře
* Pročistíme, prořežeme a odřežeme nemocné větve u většiny opadavých stromů, které kvetou v pozdním létě. Tedy už ne třešní, meruněk, švestek a broskvoní.
* Prořežeme vinnou révu a kdoulovec, seřízneme i černý rybíz, prořežeme červený rybíz, jostu a angrešt a zkrátíme výhony maliníku, tedy odrůd, které plodí na podzim.
* Leží-li na zahradě sněhová přikrývka, prohrneme cestičky a sníh naházíme ke stromům.
* U starších stromů seškrabujeme z kmenů do plachet starou kůru, kterou ihned likvidujeme, protože ukrývá mnoho škodlivého přezimujícího hmyzu.
* Natřeme vápenným mlékem kmeny ovocných i okrasných stromů. Chráníme je tím před nebezpečnými pozdními mrazy.
* Za bezmrazého počasí řežeme rouby ovocných stromů. Pozor! Zmrzlých roubů se nesmíme dotýkat rukou.
* Preventivně ošetříme broskvoně proti kadeřavosti Kuprikolem. Jakmile vyraší, nesnesou měďnaté přípravky a došlo by k jejich poškození.
* Proti padlí na angreštu pohnojíme zeminu kolem těchto keřů popelem ze dřeva (z uhlí nebo jiných látek ne!), čímž se stanou odolnějšími.
Okrasná zahrada
Prořežeme popínavé rostliny a keře, které rostou u zdi. Prosvětlíme přerostlé plaménky a zastřihneme kvetoucí živé ploty (např. hloh, trnku, skalník).
* Odolné trávy, traviny a bambusy, které jsme ponechali přes zimu, seřízneme až k zemi.
* Zkontrolujeme podpěry a případně je obnovíme.
* Dovolí-li to počasí, přihnojujeme okrasné rostliny dusíkatými hnojivy.
* Vysejeme do výsevních misek semena choulostivých letniček a trvalek.
* Pokud sníh roztaje a není příliš mokro, vyčistíme trávník, provzdušníme ho vertikutárovými hráběmi, přihnojíme přesátým kompostem nebo plným granulovaným hnojivem. Pozor – při holomrazech na trávník zásadně nevstupujeme!
* Jestliže jsme začali krmit ptáky, měli bychom v tom rozhodně pokračovat až do konce zimy. Ptáci si totiž zvyknou chodit na stejné místo, a kdybychom jim sypat přestali, budou čekat tak dlouho, až zeslábnou a často i zmrznou.
Užitková zahrada
* Sklízíme zimní zeleninu, např. brokolici, mangold, pastinák, pór, velšskou cibuli, zimní salát, zelí a kapustu.
* V chráněných prostorách začneme s výsevy zelenin.
* Tam, kde to počasí dovolí, můžeme přeházet kompost či ho rozvézt na záhony. Doplníme ho vápencem v poměru 2 kilogramy vápence na krychlový metr hmoty.
* Zakládáme teplá pařeniště, pracujeme ve skleníku, kde předpěstováváme zeleninu. Půdu v pařeništi, v nevytápěném skleníku i na záhonech zahřejeme, když na ni položíme průsvitnou fólie nebo netkané textilie.
* Dva až tři týdny před výsevem si připravíme substráty na výsevy zeleniny. Nejlepší je listovka, případně vyrobíme rychlokompost z rašelinových substrátů s přidáním sto padesáti gramů dusíkatého vápna a dvě stě padesáti gramů rohoviny na dvacet litrů zeminy. Dusíkaté vápno má fungicidní, herbicidní a insekticidní účinky, a proto odpadá sterilizace substrátu. Výroba rychlokompostu trvá přibližně dva týdny a je závislá na půdní vlhkosti a teplotě (nejlépe 10 °C).