Pokládání plovoucí podlahy

Dříve používaný spoj jednotlivých segmentů plovoucí podlahy na pero a drážku dnes často najdeme už jen u lacinějších výrobků. To bylo nějakého patlání s lepidlem a práce se stahováním dílů k sobě! Dnes máme situaci o poznání snazší, protože řečený způsob často nahradil zámkový systém zaručující kvalitní, rychlou a jednoduchou pokládku. Nespornou výhodou je i možnost takovou podlahu opačným postupem rozebrat a znovu ji – třeba při rekonstrukcích nebo stěhování, znovu složit. Prostě jen tak klik – klak…

Dřevěné podlahy (nejméně laminát a korek) z podstaty materiálu reagují na jakékoliv změny v atmosféře místnosti. Roli hraje teplota a především vlhkost – kolik nás v bytě dýchá, jestli vaříme ve velkém polévku a nebo zda venku prší. Podle toho se materiál, z něhož je podlaha zhotovena, smršťuje nebo roztahuje. Podlaha proto není ukotvena ke stěnám pevně a vysloužila si pro neinformované poněkud málo pochopitelné označení „plovoucí“. Nikam nám o všem neuplave, ale též se nevyboulí. Dilatační spáru u stěny, kterou musíme ponechat, nakonec překryje lišta dříve poněkud nehezky nazývaná fuslajsna.

Nejčastější je laminát

Výhodou laminátových podlah je třeba v porovnání se dřevem nejen cena, ale i fakt, že se v ní například proti kobercovým krytinám nezachytávají roztoči, snadno se udržuje a montujeme ji suchou cestou. Nabídka dekorů je nesmírná. Laminátové podlahy vybíráme podle zátěže (pro domácnost jsou nejvhodnější stupně třídy 21, 22, 23 a pro komerční prostory 31, 32, 33), dále dekoru (čili co se nám líbí), typu spoje (dnes hlavně zámkový, někdy ale ještě lepený) a tvaru (v podstatě šířky prkna). Podlahy se buď lepí a jsou zatížitelné zpravidla po čtyřiadvaceti hodinách, nebo je montujeme zaklikávacím systémem a užíváme hned. Množství dílů plovoucí podlahy má při nákupu odpovídat ploše místnosti plus deset procent, kvůli prořezu.

O podkladu

Plovoucí podlahu můžeme ukládat buď na původní PVC, nebo před odstraníme všechny staré vrstvy a podklad vyrovnáme. Nerovnost může být maximálně plus minus dva milimetry na dva metry. A pohlídat musíme míru vlhkosti podkladu. Pokud laminát pokládáme na beton, maximum je dva a půl procenta, u anhydritových potěrů půl procenta vlhkosti. Na prkna, překližku, dřevotřísky či dřevovlákno můžeme plovoucí podlahu pokládat bez problémů, pokud se ovšem tento podklad nadmíru neprohýbá. Zajímavým a nikoliv složitým řešením je kombinování plovoucí podlahy s dlažbou (jak na ně čtěte ZDE).

Může se nám hodit

  • Rovnost podkladu měříme dvoumetrovou rovnou latí. Křivou podlahu musíme vystěrkovat nebo vyložit OSB deskami. Pozor – toto řešení značně zvýší kročejový hluk!
  • Místo mirelonu (role se rozvinou na styk a už se k sobě nelepí) můžeme pro lepší izolaci použít hobru nebo jí podobné materiály.
  • Pokud nanášíme do spoje lepidlo, činíme tak zásadně zespoda tak, aby se nedostalo na povrch. Čistit upatlanou podlahu je práce pro vraha.
  • Přebytky PE fólie a mirelonu odřezáváme univerzálním nožem po celé ploše podlahy tak, aby nikde nepřečníval, ale ani nechyběl. A pokud z nějakého důvodu chceme do prken tlouct, nikdy tak nečiníme přímo, ale vždy jen přes nějaký odřezek, protože jinak bychom drážku poškodili.
  • Stahováky je nutné mít nejméně dva: zatímco mezi staženými díly lepidlo tvrdne, pracujeme se stahovákem druhým.

Sedm kroků co nás čeká

  1. Pod plovoucí podlahu vkládáme jako mezivrstvy PE fólii (izoluje podlahu od vzlínající vlhkosti). Její pruhy můžeme k sobě slepit izolepou. Na fólii přijde Mirelon (případně hobra, Izoflor apod.). Tak vyrovnáme menší nerovnosti.
  2. První díl přijde ke stěně, kterou od něj po půl metru oddělí dilatační klínky. Ty vymezí dilatační spáru, která zase umožní rozpínání podlahy, aniž by se díly kroutily.
  3. Pokud ještě narazíme na spoj pero/drážka, do spodní strany drážky naneseme lepidlo. Většinou se prodává v plastikové láhvi se zobáčkem. Dobře se aplikuje. Můžeme se tak vyhnout nepříjemnému potřísnění podlahy.
  4. A teď vazba – konce podlahových dílů nesmí byt v žádném případě v jedné rovině, volíme přesah jako u zdění z cihel. Další díl k prvnímu kladivem mírně doklepne a pak utáhneme stahováky.
  5. Jednotlivá prkna stahujeme jen na viditelnou vlasovou spáru. Pokud se i přes opatrnost trochu lepidla dostane na povrch prken, okamžitě ho setřeme vlhkým hadrem.
  6. Ne vše v životě vychází ideálně a tak je možné, že při dokončování budeme muset některé dílce velikostně upravit. Při řezání dáváme pozor, na jaké straně je pero a na jaké drážka. Otvory pro radiátory můžeme vyříznout přímočarou pilou.
  7. Na lepenou podlahu nevstupujeme, pokud se podle výrobce lepidlo nevytvrdí. Pak teprve odstraníme klínky a dilatační mezeru u zdí zakryjeme lištami. Ty ke stěně (nikdy k podlaze!) přilepíme nejlépe ta řečenými tekutými hřebíky.