Pískoviště pro děti

Holčička na pískovišti
Pískoviště pro děti, foto Jame

Zejména menším dětem poskytne hromada písku herní prostor, který mnohé z nich považují za nejpřitažlivější z celé zahrady. Většinou zde vydrží delší dobu, aniž by se neustále dožadovaly naší pozornosti. Tak proč jim tu radost (v kultivovanější podobě, než jako na staveništi) neposkytnout? Vyrobit pískoviště pro děti přece není vůbec nic složitého – ale lze ho koupit i jako stavebnici ze dřeva nebo plastu.

Stavba v písku, foto med

 Dětem bychom na zahradě měli vyrobit nejen pískoviště, ale i další herní objekty, jako je například houpačka, domeček, pro starší děti domek na stromě. Velmi vhodné je umístit zde trampolínu, koš na basketbal, fotbalovou branku, děti určitě ocení bazén… Zahrada má totiž nejen nám, ale i dětem poskytovat kromě okopávání záhonů také zábavu při pohybu na zdravém vzduchu. Děti často dávají přednost před nákladným hřištěm se všemi vymoženostmi jednoduchým objektům. Pískoviště má navíc tu výhodu, že až z něj děti vyrostou, snadno ho předěláme na skalku nebo zahradní jezírko.

Výběr místa

Pískoviště, foto Fan

Pro stavbu pískoviště vybereme místo blízko domu, kam dohlédneme z okna kuchyně nebo místnosti, kde nejčastěji pobýváme, abychom nad hrajícími si děti měli dostatečný dozor. Poskytneme jim zde také přiměřené množství hraček vhodné pro hru s pískem. Pískoviště by mělo být alespoň mírně přistíněné, aby děti nebyly plně vystaveny slunečnímu žáru. V opačném případě nad něj vyrobíme stříšku, a to alespoň látkovou. Pískoviště může být v úrovni terénu, zahloubené nebo zvýšené.

Stavba pískoviště

Hra na písku, foto Jame
  1. Nejprve vyhloubíme jámu hlubokou nejméně 40 cm. Chceme-li čtvercové, je vhodná délka strany asi 150 – 200 cm; obdélníkové s rozměry 100 x 200 cm, kulaté s průměrem 150 cm.
  2. Na dno uložíme tenkou vrstvu písku. A vyrobíme postranice.
  3. Nařežeme čtyři fošny síly asi 2,5 cm, které budou mít délku podle zamýšlené velikosti pískoviště a výšku asi 30 cm.
  4. Tyto fošny připevníme v rozích jámy ke kolíkům, které jsme nejprve zašpičatili a poté zatloukli do země. Kolíky mají rozměr 50 x 2,5 x 2,5 cm a zatlučeme je, aby byly ve stejné výšce s okrajem fošen.
  5. Na dno pískoviště upevníme desku odpovídajících rozměrů vyrobenou z některé levnější dřevní hmoty, kterou můžeme opatřit ochranným nátěrem, aby ve vlhkém písku nehnila.
  6. Do desky uděláme sukovníkem několik drenážních otvorů, aby případná voda mohla volně odtékat a v pískovišti nestála.
  7. Pískoviště naplníme vrstvou písku vysokou asi 25 cm. Koupíme přímo písek pro dětská pískoviště – ostrý ani stavební písek není pro děti vhodný.
  8. Vyrobíme okraje – buď připevníme v rozích pískoviště trojúhelníková sedátka, jimiž zároveň rohy ohrádky pískoviště zpevníme.
  9. Další možností je, že po zaplnění ohrádky pískem položíme okolo ní betonové nebo keramické dlaždice, aby byly mírně vyvýšeny. Vhodné bude, když je upevníme maltou.
  10. Jinou možností je vyrobit nízké, samostatně stojící lavičky.
  11. Alternativou k fošnám se může stát palisáda – jednotlivé kolíky jednoduše zatlučeme těsně vedle sebe do země.
Palisáda kolem pískoviště, foto med