Péče o muškáty – návody a tipy

Pestrobarevné pelargonie - co je při sadbě a péče o muškáty důležité
Rozkvetlé pelargónie, foto archiv
Aranžování muškátů, foto archiv

Jakmile přijdou první teplé jarní dny, můžete začít s výsadbou muškátů na balkonech a terasách. Buďte ale opatrní, protože muškáty špatně snášejí chlad. Měly by se vysazovat pouze tehdy, když jsou noční teploty nad nulou a denní teploty přesahují 10 °C. Pokud se nemůžete dočkat, můžete začít se sadbou dříve, ale je velmi důležité v případě potřeby muškáty před chladem chránit. Například při nízkých venkovních teplotách bude vašim rostlinám lépe na okenním parapetu, ve stojanu na stěně domu nebo pod krytem, než v průvanu na balkonovém zábradlí nebo v květináči na studené zemi. V noci můžete muškáty chránit před mrazem zahradním rounem, bublinkovou fólií nebo prostěradlem. Pokud se opět výrazně ochladí, měli byste rostliny dočasně umístit do vnitřních prostor. Vhodným nouzovým úkrytem jsou zimní zahrady, altány nebo garáže, ideálně s přirozeným světlem.

Muškáty se cítí jako doma všude. Ať už na balkóně v truhlíku, nádobě, květináči, závěsném koši nebo v záhonu. Důležitý je pro ně dostatek prostoru a správná péče o muškáty. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být alespoň 20 cm a výška květináče by neměla být menší než 18 cm. Při výsadbě používejte kvalitní, předem vyhnojený kompost, nezapomeňte na drenážní vrstvu a dbejte na to, aby přebytečná voda mohla vždy odtékat.

Muškáty u bazénu, foto archiv

Muškáty jsou rostliny citlivé na světlo. Čím více slunečního světla se jim dostane, tím více kvetou. Chcete-li se rychle těšit z velkého množství květů, kupujte dobře vyvinuté rostliny s velkým množstvím poupat a hustým olistěním. Muškátům se nejvíc daří na přímém slunci, zvládnou však i polostín. Zejména odrůdám s velkými nebo dvojitými květy nevyhovuje stálý déšť, a tak je lepší umístění je během deštivých pod střechou.

Péče o muškáty – mohou v listech a stoncích ukládat velké množství vlhkosti, takže několik dní bez vody není problém. Aby však bohatě kvetly, potřebují pravidelně zalévat. Ve velmi horkých letních dnech zalévejte ráno a večer. Okenní truhlíky se zásobníky a automatické zavlažovací systémy mohou výrazně snížit množství potřebné zálivky. Zejména u keřovitých rostlin se někdy stává, že se vláha nedostane do půdy ani za deštivého počasí. Chcete-li zjistit, zda vaše rostliny potřebují vodu, zkontrolujte vlhkost půdy prstem. Pokud je půda na pocit teplá a suchá, zalévejte. Pokud neustále prší, odborníci doporučují vyhnout se odkapávačům nebo květináčům, ve kterých se může hromadit voda, protože muškátům nevyhovuje převodnění.
Tip: Ideální pro zalévání je dešťová nebo stojatá voda.

Hnojené muškáty, foto archiv

Muškáty potřebují hodně živin. Hnojit začněte asi čtyři až šest týdnů po výsadbě. Do té doby jsou živiny často již vyčerpáné, a to i v případě předhnojeného kompostu. Pro optimální výživu stačí jednou týdně přidat do vody běžně dostupné hnojivo pro kvetoucí rostliny. Případně můžete použít hnojivé tyčinky. Ty vydrží přibližně dva až tři měsíce. Pokud při výsadbě použijete hnojivo s pomalým uvolňováním, můžete s aplikací doplňkové výživy začít později. Přesná doba závisí mimo jiné na typu použitého hnojiva a na teplotě a vlhkosti půdy. Od konce léta se často stává, že muškáty potřebují další živiny, i když jsou hnojené pomalu uvolnitelným hnojivem. Nedostatek živin poznáte podle toho, že muškáty přestanou správně kvést nebo jim zežloutnou listy, přestože se jinak zdají být v pořádku.

Pestrobarevné květy muškátů
Muškáty ve váze, foto archiv

Péče o muškáte je i v pravidelném odstraňování odkvetlých květů a listů i odumřelých stonků udržuje muškáty zdravé a stimuluje tvorbu květů. Samočisticí odrůdy, které se vyskytují hlavně mezi pnoucími muškáty, samy shazují odkvetlé květy a obvykle hned vytvářejí nové. Uschlé listy je však stále ručně odstraňikte.

Muškáty jsou trvalky. Pokud je chcete přezimovat a máte dostatek místa, před prvními nočními mrazíky rostliny seřízněte na výšku asi 15 cm a přemístěte je na světlé a chladné místo. Muškáty nepotřebují v zimě žádné hnojivo a téměř žádnou vodu. Na jaře rostliny přesaďte do čerstvého kompostu a umístěte je na teplejší místo. S trochou štěstí opět vyraší.

O iniciativě Pelargonium for Europe

Pelargonium for Europe (PfE) je marketingová iniciativa evropských pěstitelů pelargonií Dümmen Orange, Elsner PAC, Florensis / P. van der Haak Handelskwekerij, Selecta One a Syngenta Flowers. Iniciativa byla založena v roce 2016 s cílem podpořit a dlouhodobě zajistit prodej pelargonií v Evropě. Kampaň nyní probíhá ve 22 zemích. V Bulharsku, Chorvatsku, České republice, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku jsou aktivity podporovány EU v rámci kampaně „Stars Unite a Europe in Bloom“.