Když sprcha zlobí

Sprcha je vynález prastarý a ve své jednoduchosti geniální. Na jeho podstatě nemění nic přelomové technologie, i když se jimi sprchy stále vylepšují. Je praktické a pohodlné pouhým pootočením sprchové hlavy měnit sílu a způsob proudu vody, kterou se oplachujeme anebo masírujeme. A jako sprchy jedenadvacátého století jsou označovány sprchy vybavené LED osvětlením, které podle teploty vody mění barvu, takže ve sprše zažíváte hotový karneval a ještě máte jistotu, že si třeba při mytí vlasů neuvaříte mozek, protože i blb ví, že červená znamená nebezpečí.

Jenže co naplat, i sebechytřejší sprcha má slabá místa. Jedním je vodní kámen, který se může tam, kde máme k dispozici jen extrémně tvrdou vodu, ve sprchové hlavě usazovat a v složitějších mechanismech mařit kýženou proměnu intenzity proudu od měkkého deštíčku až po bezmála skotské střiky. Druhým je hadice. Při užívání se namáhá, může se zlomit, nebo v místě upevnění k baterii anebo k hlavě sprchy poškodit. Voda pak stříká všude kolem, což bychom měli raději dříve nežli později opravit.

Sundáváme starou hadici

Cena nové hadice není nijak závratná, vejdete se do stokorun, a výběr je přitom velký. Není to opravdu nic, na co byste museli volat „člověka“, zvládnete to sami. Rozhodně se hadici, jíž voda proudí pod vysokým tlakem, nevyplatí opravovat. Povolte ji u kohoutku i sprchové hlavice – na to se nejlépe hodí stavitelné kleště. Protože armatura i hlava bývají často z nerez oceli a nejspíš je nebudete chtít poškrábat, jejich konce nebo převlečnou objímku se závitem, jenž hadici drží, obalte proti otlačení kouskem látky.

Prostě koupíme novou

S uvolněnou hadicí se vydejte do prodejny. Pravděpodobně to bude projev opatrnosti navíc, protože většina koncovek je stejná, tedy typizovaná, ale rozumný prodavač ocení, že si koupíte to, co potřebujete a nebudete ho chodit otravovat reklamacemi. Na trh se totiž dostávají výrobky často lákající cenou nebo designem od velmi nestandardních výrobců, takže ostražitost je na místě.

Delší je lepší

Nejběžnější prodávaná délka sprchové hadice je půldruhého metru, ale popravdě pro sprchování je pohodlnější hadice dvoumetrová. Sice může takové „kolo materiálu“ ve vaně vypadat divně, ale delší hadice se tolik nevylamuje a neohýbá. A když už jsme u toho vybírání: spíš dejte přednost hadici vysokotlaké a nejlépe dvoupláštové či se zesílenou stěnou s kovovou spirálou, zajištěnou poplastováním.

Ďábel je v detailech

Doma jen koupenou hadici způsobem stejným leč opačným, než jak jste vadnou odstraňovali, novou přišroubujte. Byla to hračka, co říkáte? Hlavně pokud jste nezapomněli při připevňování do nové hadice vložit těsnící gumové podložky. Já vím, vám se zrovna tohle stát nemůže…

(V koupelně jsme již úspěšně opravili kohoutek, natřeli oprýskanou vanu , vyměnili baterii a oživili spáry mezi obkládačkami)