Co dělat, když jezírko potřebuje pomoc? Velká vodní plocha se o sebe zpravidla postará. Malou vypustíme, vyčistíme a hotovo. Ale okrasné jezírko tak říkající nejobvyklejší, s bahenními rostlinami a rybkami, by měl napájet zdroj tekoucí čisté vody. Protože na potůček nemá každý štěstí (ostatně co to je za štěstí, když v bláznivém počasí nás stále častěji pronásledují přívalové deště a ty i z roztomilé zurčící stružky dovedou v mžiku udělat proud, který vyrazí dveře od chalupy), musíme často použít technické řešení: ne zrovna nejlevnější vodu z vodovodu a její nucený oběh přes filtr. Pak jen doplňujeme, co se vybryndalo a nebo odpařilo.
Kdo má studnu, může vzít vodu z ní, ale… Studniční voda bývá příliš tvrdá a většinou obsahuje fosfáty, nitráty a sloučeniny kovů, které znemožňují její dobré pročišťování. Také můžeme chytat dešťovku: co z ní nepoužijeme na zalévání, pustíme do jezírka (ale také můžeme v rámci úsporného způsobu života dešťovou vodu použít na splachování – což je ostatně další zajímavé téma, na které se brzy podíváme podrobněji). Ale i vlastní vodu, studniční či dešťovku, budeme přes filtr a čerpadlo opakovaně „recyklovat“.
Jako v pohádce o mrtvé a živé vodě
Za vodu, kterou v koupacím bazénu udržujeme prostřednictvím chemie co nejvíc „mrtvou“, by se nám ryby poděkovaly břichem vzhůru a ani rostlinám by se nelíbila. Pokud má jezírko slušný objem a dokáže si samo udržovat biologickou rovnováhu, nemusíme se uchylovat k technickým prostředkům, ale jakmile nasadíme ryby, které přikrmujeme (tedy prakticky všechny okrasné druhy), stanou se čerpadlo, skimmmer a filtr praktickou nezbytností. Filtraci můžeme pomoci vhodnými mikroorganismy a bakteriemi přidanými do vody, popřípadě ultrafialovým zářičem, kolem něhož necháváme vodu protékat.
Skimmer a ti druzí
Hladinový odsavač (skimmer) zachycuje nečistoty plovoucí po hladině ještě než stačí nasáknout a klesnout na dno. Listí, tráva, prach a pyl tam hnijí a jejich mechanické odstranění je pak už svízelné (existují ovšem i vysavače s nástavci různých tvarů, které umožňují dno vyčistit, kal, který ze dna odsají, můžeme kompostovat nebo ukládat přímo k vybraným rostlinám). Průtokový filtr bývá spolu s čerpadlem umístěn na břehu, ale ponorné čerpadlo, jak ostatně plyne z jeho názvu, dáváme pod hladinu přímo do jezírka. Mechanické filtry se síty, houbami či kartáči přirozeně musíme průběžně čistit, aby se nezanesly. V biologických filtrech občas doplníme bakterie. A pokud jsme měli jezírko na zimu vypuštěné, zjara do filtru nejprve nasadíme startovací bakterie…
Je libo zářič a fontánu?
Lampa emitující ultrafialové záření, které zabije nežádoucí bakterie, vypadá následovně: za čerpadlem na břehu je výbojka o příkonu 15 až 75 W. Ta produkuje UV záření třídy C. Zlikviduje jen mikroorganismy, které projdou kolem ní, užitečné kolonie nitrifikačních bakterií ve filtrech, na dně nádrže, na rostlinách a kamenech nepoškodí. A ani ryby, ani rostliny. Lampa ale není levná a její životnost je omezená (asi 9000 hodin). „Živá“ voda by měla být také provzdušněná – když budeme vyčištěnou vodu vracet rybám přes kaskádu, budeme ji okysličovat, ale stejnou práci zastane – krom toho, že scenérii oživí – i malý vodotrysk.
Něco o čerpadlech
Prověřená zkušenost stavitelů jezírek doporučuje takový výkon čerpadla, který nejméně čtyřikrát denně všechnu vodu přečerpá. Modelově u jezírka 3×4 metry a plynule se svažujícím dnu do hloubky asi osmdesát centimetrů bude objem vody deset krychlových metrů čili 10 000 litrů – což zvládne čerpadlo schopné vyčistit za den 40 000 litrů. Po vydělení čtyřiadvaceti hodinami získáme hodinový výkon čerpadla – v tomto případě 1666,7 litru za hodinu. Větší jezírka přirozeně potřebují i čerpadla a filtry se silnějším výkonem – většinou tedy dražší a s vyšší spotřebou elektřiny.
- Čerpadlo napájíme ze zásuvky s předřazeným proudovým chráničem.
- Ani na zkoušku ho nezapínáme na sucho.
- Protože množství čerpadlem dodávané vody klesá se zvyšující se dopravní výškou, bývá k nim pro naši orientaci přiložen graf, ukazující, jak se množství přečerpané vody na výšce projeví.
- Výkon čerpadla musí odpovídat průtoku filtrů.
- …a mějme na paměti, že ne všechna čerpadla jsou určena pro dlouhodobý či dokonce trvalý provoz.
Chalupářské jezírko
Pokud máme jezírko u rekreačního objektu, nemůžeme se o něj zpravidla starat pravidelně a občas nám pořádně zaroste. Než proto pustíme čerpadlo s filtrem, vyhrneme si rukávy a hráběmi nebo čeřenem největší chomáče řas vylovíme. Na vodní rostliny, které se během naší nepřítomnosti až moc rozrostly, vezmeme srp a trochu je oholíme. Jinak se okrasa změní v močál, líheň komárů a páchnoucí louži. Přehnaný útlocit není na místě.