Jasan – zaklepte to na dřevo

jasan

Zvyk trojího zaklepání našeho přání kotníčky prstů na dřevo nám zůstal. A víte, jak je ten zvyk starý? U starých Keltů mělo zaklepání zprostředkovat zprávu o našich tužbách mocným duchům ve dřevě a jasan patřil v tomto směru k stromům významně čaromocným. V antice zas jasan chránil před hady – jak tvrdil Plinius. Velevážné místo měl i u starých Germánů: ne dub, jak bychom si mohli myslet, ale jasan. Byl totiž středem všehomíra, a tak bozi sídlili v jeho koruně, zatímco v kořenech bydlely tři sudičky – vládkyně minulosti Urd, přítomnosti Verdandi, a Skuld, jež panovala nad budoucností. A zatímco mytologická První žena vyšla z olše, v severské mytologii se První muž jmenuje Askr, a to znamená Jasan.

A dnes? Podle všeho Fraxinus excelsior (tedy Vzhůru směřující, česky pak Jasan ztepilý) dožívající se až čtvrt tisíciletí, pořád čaruje: jeho plody – nažky mají například moc proměnit děti v nosorožce. Není divu, protože přece už kouzelnické druidské hole byly z jasanového dřeva. A léčivou sílu tomuto stromu přiřkli i bylináři, kteří listy sbírají do června, kůru v květnu a semena na podzim melou a v zimě jimi koření svařák.

Co říká „stromokruh“

Tak výrazný strom má místo v keltském stromoskopu (ZDE) zcela zaslouženě: patří mu osudy lidí narozených v době od 21. do 30. května, a na podzim od 21. do předvečeru Samhainu – keltského nového roku, tedy do 30. listopadu. Měli by to být lidé cílevědomí a předvídaví, do určité míry však také sebestřední. Vcelku patří mezi šťastlivce, což ve spojení s jejich ctižádostí je dokáže přivést daleko. Dobře se orientují v nové situaci, šikovně ji řeší a mají schopnosti politiků – v dobrém i zlém. Možné sobectví ve sféře společenské i soukromé patří k záporům jejich osobnosti. Jako milenci za moc nestojí, ale dovedou žít ve vyrovnaném manželství. Vcelku jsou ovšem „jasani“ dost na peníze.

Určitě ho poznáte

Je to pěkně rostlý strom a svému názvu činí čest. Jasanové větve jsou šedozelené, pupeny černé, listy vstřícné, lichozpeřené, kopinaté a ostře zubaté. Listí jasanu se dobře kompostuje. Ze štětečků květů někdy bílých, většinou však až karmínově červených se vyvinou plody, nažky – známé javorové nosy. Strom květy mate přírodovědce, neboť je má samčí, jiný exemplář samičí, další je oboupohlavní, ten jedno a onen zase dvoudomý. Zajímavá je respirace – odpařování vody z listů. Na 100 gramů listů spotřebuje 85 litrů. Přitom na bažině jasan zahyne a na rašelině zakrní. Dobře prý roste ve výživné půdě, takže trochu morbidně působí, že se mu znamenitě daří na hřbitovech.

Jasanová těla elektrických kytar

Dřevo tohoto opadavého listnáče z čeledi olivovníkovitých je tvrdé, tuhé a hodně trvanlivé. Cení si ho muzikanti a nábytkáři. Světlé dřevo je zároveň pružné, elastické a vodě odolné – proto se z něj stavěly čluny. Ale také se užívalo na luky, šípy a kuše, dnes třeba lyže a sportovní náčiní.

Jak se léčí stromem

V lidové magii kmen jasanu rozsekli a tímto rozštěpem protáhli nemocné dítě tak, aby všemocný strom odňal chorobě sílu. Jasanové přípravky léčily zácpu a nemocné ledviny, posilovaly organismus a navíc působily antidepresivně. Sloužily i na posílení srdce a proti pokousání vzteklými psy. Známý bylinář Pavel Váňa z něj vaří tři druhy čajů a víno: víno z jasanové kůry proti depresi, horečkám a celkové ochablosti je ze svařených dvou lžic nadrobno nasekané sušené kůry a litru vína. Pije se podle chuti. Čaj ze sekaných semen, tedy ze svařených dvou lžiček v hrnku vody pitý dvakrát denně čistí krev. Čaj z kůry připravíme následovně: čajovou lžičku nakrájené kůry máčíme v šálku vody několik hodin a pak krátce povaříme, pět minut louhujeme, slijeme a dva takové šálky popíjíme celý den, což by mělo vyhnat střevní parazity a revma. Též proti revmatismu a zánětu kloubů, podpoře ledvin a detoxikaci nabízí populární bylinkář čaj z listů. Dělá se podle něj takhle – jednu polévkovou lžíci sušených listů přiveďte k varu a pak louhujte pět minut. Výsledek byste měli pít dvakrát denně po dva týdny.