Budeme čarovat aneb Magické panenky

čáry s mraky

Ejhle, jaro je tady, protože síly Dne a Noci se vyrovnaly. Správné datum si uměli z pohybu hvězd spočítat i Keltové, kteří v naší kotlině a úvalech kdysi žili a svátek jarní rovnodennosti nazvaný Alban Eilir, čili Světlo Země, slavili obarvenými vejci zdobenými typickou spirálou nebo vajíčky symbolicky znázorňovanými kruhem s tečkou uvnitř. Židovský Pesach a křesťanské Velikonoce pak přijdou v neděli po prvním jarním úplňku. Doba rovnováhy času, s níž se co rok setkáváme jen dvakrát, je dobrý důvod pro zhotovení magické panenky a rozprávění o čarování. Jaro totiž znamená navíc znovuzrození, vejce jsou znakem plodnosti a láska přeje kouzelníkům.

(2012) *** Spousta magických úkonů se vždy dotýkala záležitostí milostných. Čarodějnická špajzka obsahuje přemíru poněkud nechutných přídavků do jídla a pití, působících jako afrodisiakum – a nebo naopak. Víra v jejich účinnost byla veliká, takže ji máme zaznamenánu v soudních spisech dokonce ještě na začátku dvacátého století. A dnes – kdo ví? Osoby se slabším žaludkem nechť následující odstavec přeskočí, protože nelze vyloučit, že jim jmenované ingredience již byly podány.

Čarodějnická almara

  • Chlupy z diskrétnějších míst na těle nastříhané na kousky radily vesnické ježibaby přidávat do jídla či spálit na prach a vmíchat do pití. Pramínek vlasů do kroužku stočený nepatřil milému pod polštář, ale pod prostěradlo. Ale použít v některých případech bylo možné i chlupy zvířecí: tak u Stráže nad Nežárkou ještě roku 1910 si vejminkářka od sousedky vyžádala dva fousy z jejího kozla. Šlo totiž o dceru, která v domě zůstala na ocet. Potenciálnímu ženichovi byly tajně podány kozlí chlupy zapečené v koblize a tak nakonec vdavky proběhly… Zaručeným nápojem lásky je víno, do kterého byl vyždímán šátek, jímž si dívka vytřela zpocené podpaždí. Naopak mládenec, který ve vlastní podpaždní jamce opotil jablko a nabídl je dívce, mohl si poté, co do něj zabořila zuby, být výsledkem jist. A jak ještě jinak upoutat pozornost vyhlédnuté dobré partie? Na Milevsku k tomu sloužila krev z netopýra mládenci přidaná do piva.
  • černá slípkaV Pardubicích zase měla roku 1588 soud paní Dorota, žena Adama Žerchleby z Holic, která radila manželce Jana Drštky z Chvojence, aby si tato ostrouhala nehty a dala je manželovi sníst s vejci, čímž by ho zabavila pro ni obtížné nedostatečnosti. Stalo se ovšem, že některá ženská měla problém spíše opačný s přílišnou náruživostí pantáty a hospodáře. I na to se něco mezi čarodějnickými potravinovými doplňky našlo: jen bylo nejdřív třeba oběšenci odřezat za úplňkové noci varlata, dobře je usušit a pak v hmoždíři roztlouct na prach. Toto antiafrodisiakum se podávalo v pití. Tak na zdraví… a dnes už dost!
  • černý kocourPokusit se oblafnout osud vlastní či bližního lze ovšem i bez možné újmy žaludku. Tomu slouží magické panenky, které vyrobit není žádný problém. Jejich příbuznost s volty woodoo a nebo africkými fetiši je zřejmá i když je navlékneme do šatečků připomínajících svéráz českých či moravskoslezských krojů. Nepůjde však tentokrát o žádné propichování jehlou, leč výlučně o magii bílou, nabitou pozitivními emocemi. Protože se jedná o kouzelné předměty docela mrňavé, je možné mít je na poličce, ale nosit i jako talisman (magický účinek mají i vlastnoručně uzlované  a od srdce darované náramky o jejichž výrobě píšeme ZDE) .

Letem historickým světem

Už staří Egypťané si libovali v čarování s panenkami a jejich kněží s nimi prý způsobili smrt faraona Ramesse III. Řekové zase panenkami kolossoi poutali moc nebezpečných duchů. Strach z moci afrických amuletů byl takový, že bílí otrokáři jejich vlastnictví trestali smrtí. Výskyt nejrůznějších magických panenek je potvrzen i ve středověku, nejčastěji se jednalo o figurky voskové. Ostatně z vosku je i milostné Pražské Jezulátko, za nímž k nám táhnou latinoameričané jak vosy na přezrálou hrušku. V době, kdy se dá koupit všecko, jsou k mání i magické panenky, ale za jejich účinnost bychom nedali ani zlámaný troník, protože má-li co fungovat, musíte to udělat sami rukama, hlavou a srdcem a nespoléhat na dovoz z Hong Kongu.

Jenže co je na co?

Jedna věc je panenka (nakonec si povíme o jejím ušití), druhá její poslání a jak ji pro ně vybavit. Panenka pro lásku má mít prvky oblečení v barvě červené a jako rostlinu petržel a kámen baryt. Dost důležitá panenka pro získání práce je v zeleném a cítit je hřebíčkem a nebo zázvorem. Její kámen je sněžný obsidián a sodalit. Také na ni můžete přišít drobnou minci. Máte-li sami potíže se zdravím (ale každou panenku můžete i věnovat), udělejte jí prosté bílé šaty. Vonět by měla po citronu a jako kámen použijte krevel. Lidé tvořiví by pro neomezený příliv inspirace měli mít magickou panenku ve žluté či oranžové říze s feferonkou a znakem slunečního kola.

Tuzemské modely

A pak tu máme ještě ryze tuzemské panenky s celkem výmluvnými atributy. Původně vznikaly v oblastech, kde se pěstoval len. Nejsou větší než 5 až 7 cm, protože se šily z nejmenších odstřižků látek. Mají osm hlavních mocí: ta s kytkou nese lásku, s miminkem rodinnou pohodu, s košíkem hojnost, a s rancem štěstí, a panenka s kapesníčkem utírá slzy smutným lidem. Panenka se svíčkou vrací ztracenou víru, s koštětem vám ze života vymete všechno špatné, a ta s otýpkou přinese peníze.

Jak se šije magické panenky

  1. Hlavičku vytvoříme z kousku trikotýnu, do kterého dáme vatu a celé to pevně svážeme do kouličky.
  2. Tělo je z obdélníku látky (nejlépe z bavlny či pevného plátna 5 x 12 cm) a sešijeme ho na rubu zezadu.
  3. Přišijeme k hlavičce tak, aby úvazek byl opět vzadu. Na rubu rukávů ze čtverce látky 4×4 cm přišijeme ručičky – opět kuličky z trikotýnu a vaty.
  4. Sešité rukávky otočíme přes ručičky na líc. Sukni panenky můžeme zevnitř vycpat jemným papírem, aby dobře stála, na spodní lem sukně můžeme dát krajku.
  5. Když na hlavu přilípneme vlasy z koudele, bude je snadné zaplést do copů. Přechod mezi hlavičkou a tělíčkem lze začistit límečkem, kanýrem rovněž z krajky nebo ozdobné stužky. Nakonec panence připevníme symbol (atribut), který ji usnadní splnit úkol. Posvětit by ji měl zaříkávač, ale nejspíš to budeme musit zkusit bez něj.

Vyhraje, kdo věří

Už máte panenku hotovou? A jak plní zadání? Když nevalně, nabízíme vysvětlení: naši čarodějové jsou tak rozhádaní a neshodnou se ani, jaká barva a jaký kámen k čemu slouží. A nedostatek kvalifikovaných zaříkávačů v Česku je tak velký, že najít toho stoprocentního rovná se zázraku. Chyba ale může být i v nás – třeba nejsme dost pevní ve víře. Ale ve věcech lásky je konec konců přece jen přijatelnější zkusit to s hadrovou pannou v červeném, než spoléhat na ostříhané nehty, upocené jablko a netopýří krev.