Je tu Advent a také začal prosinec, poslední měsíc roku. V podvečer se již tu a tam rozsvěcují ozdobená adventní okna a vánoční motivy nás tak provázejí doslova na každém kroku. Své občasné příbytky zdobí i chalupáři. Nejjednodušší je použít některou z vánočních květin v pěkné nádobě a nebo kořenáči ozdobeném krejzlíkem z krepového papíru. Pozor ovšem při silnějších mrazech, i mezi dvojitými okny může být kytkám pořádná zima a ty, které vyžadují trvalou vláhu v misce mohou trpět na „studené nohy“ – kterážto výstraha se prakticky týká všech rostlin pěstovaných hydroponicky. Naopak řezaným květinám meziokenní chlad vcelku vyhovuje.
(2010) *** Mezi adventní okna se ale hodí barborky uříznuté s předstihem, na něž se však nesmíme zlobit, pokud v termínu nevykvetou. Bez problému jsou jako ozdoba veškeré suché vazby doplněné nějakým vánočním detailem, nebo kytka ze sprejem postříbřených makovic a suchého lnu. Klasickou ozdobou okna je váza s chvojím.
Světlo nad závějí
Už od pohanských dob se čím blíž k slunovratu tím častěji za okny chaloupek rozsvěcely lojové a pak olejové lampičky, kahany a svíčky. Bloudícím dušičkám zemřelých měly ukázat cestu k lidem, stejně tak dobrým duchům, jež by domácnosti mohli být k užitku, a v neposlední řadě i zkřehlým poutníkům, bojujících s tmou a chumelenicí. Je to vlastně stejná písnička, za kterou jsme o měsíc dřív odkryli zvyk pohanských svátků mrtvých s rejdy strašidel a svítícími dýněmi (ZDE). Takový ztišený Halloween a Dušičky v jednom, protažené ovšem bezmála na měsíc. Adventní okna a jejich zdobení podtrhují sváteční charakter konce roku.
Plamínky svíček nepochybně nabízejí živější a teplejší světlo než elektrická souprava, ale v případě našich oken uděláme lépe, pokud se smíříme se žárovkami. Svíčka hoří krátce a navíc prakticky vždy znamená nebezpečí požáru. Kratší řetěz s elektrickými svíčkami omotáme na stojánek, který zformujeme z pevného drátu. Konstrukci a vedení skryjeme pod chvojí a vánoční řetězy. Může mít tvar stromečku a častá je i vícecípá hvězda. Taková výzdoba může svítit celý Advent. Ale pozor – pokud ji umístíme mezi dvojitými okny, musíme zajistit i mírné větrání, aby se okenní tabule neorosila. Do zdobení okna se mohou radostně zapojit i děti, bude je to bavit byť by ještě třeba věřili na Ježiška. Napovídejte jim, že to ho právě má na vaši adresu přilákat!
Méně je někdy víc
Nic bychom ale neměli přehánět. Z pestrobarevných záclon či Niagary světel a nebo z jejich neustálého blikání bychom se také mohli zbláznit. To bez přehánění. Přerušované světlo tak skutečně může na někoho působit, je schopné vyvolat záchvat padoucnice. A okázalé předvádění se má v sobě víc z Byzance a nebo Ameriky. Též povážlivě hraničí s přijatelnou mírou a dobrým vkusem.
Klasickými za okny dávných chaloupek byly figurky a zvířátka z vizovického těsta, někdy malé betlémy (často vystřihované papírové). Okenní tabulky polepené sněhovými vločkami a hvězdami včetně komety s ohonem. Miska se sušeným ovocem a nebo purpurou, pár větviček vřesu, chvojí a někdy mechové polštářky. Bylo to skromné a bylo to milé. Opravdu to už dnes nestačí?
Než přijde Mikuláš
Některé předměty z této výzdoby mohou mít význam nejen zdobný, ale i ryze praktický. Vždyť už koncem prvního adventního týdne se za nejedním oknem objeví punčochy a nebo třeba válenky, aby do nich svatý Mikuláš hodným dětem nasypal pamlsky a těm nikoliv nejvzornějším přidal i nějakou tu bramboru. Jak uplést mikulášskou punčochu poradíme ZDE. Takže je nejvyšší čas i tyto všední věci připravit a hlavně ozvláštnit. Třeba výšivkou, zlacenou metlou, krásně složenou mašlí, vánočním řetězem a nebo nějakými blyštivými cingrlátky.