Krbová kamna I.

Podzim se nakonec vždycky zeptá: A co teplo? Pomysleli jste na ně? A nám se zapne kontrolka a v mozku naskočí: Teplo není zadarmo… Mezi nejlevnější zdroje vytápění pořád ještě patří dřevo a tak se k naší hanbě krade. V lese nastojato i to pořezané u chalup. Potřebují ho například moderní krbová kamna I., která spojují přednosti otevřeného krbu s výhodami kvalitních kamen. Můžeme se kochat mihotavou hrou plamenů jako u otevřeného ohně, a přitom účinně vyhřívat byt. V krbech se topilo už ve středověku, ale výtěžnost tepla z otevřeného krbu je sotva desetiprocentní, kdežto z krbových kamen se zavřenými dvířky ji můžeme „vytáhnout“ až osmdesát procent.

(2011) *** Krbová kamna mají svůj původ ve Skandinávii a u nás zdomácněla pod názvem švédská kamna. Jejich výroba má v českých zemích již tradici a tak obstojí mezi krbovými kamny vyhlášených zahraničních firem. Dobrá zpráva je, že se domácích značek těchto alternativních topidel rozhodně nemusíme obávat.

Výhody krbových kamen

  •  po zatopení téměř okamžitě hřejí;
  • můžeme je jako kompletní hotový celek instalovat bez větších potíží;
  • jsou obzvlášť vhodná pro vestavbu do již existujících domů nebo bytů a v případě stěhování je můžeme do nového domova jednoduše přemístit;
  • jsou cenově dostupná;
  • napojení na komín je jednodušší než například u velkých krbů;
  • mají menší rozměry a jsou lehčí než klasický krb;
  • výkon je dostatečný pro běžný provoz jedné či dvou místností, v případě potřeby (výpadek elektřiny, problémy s ústředním vytápěním atd.) dokáží po přechodnou dobu vytemperovat celý rodinný domek či chalupu;
  • na palivo nejsou náročná, v případě nouze poslouží jakýkoliv dřevěný materiál;
  • jejich design se ve většině případů stává výrazným estetickým doplňkem interiéru.
  • díky klapkám a dvířkům v nich můžeme topit jak v zavřeném tak i v otevřeném stavu. Poté, co se dostatečně pokocháme otevřeným ohněm, můžeme přepnout na úsporný plamen kamen.

Výhřevnost

Ve srovnání s otevřeným ohněm dosahují krbová kamna vyšší účinnosti při nižší produkci škodlivin. Dokládají to čísla: Má-li oheň v otevřeném krbu účinnost pouze 10 až 20 procent, dosahují krbová kamna při otevřených dvířkách už 40 až 60 procent. A když dvířka zavřeme? Je to dokonce 70 až 80 procent. Stejně jako u teplovzdušných kamen se i u krbových kamen jedná o zdroj tepla, který produkuje převážně teplo konvekční. Mezi vnitřním tělesem kamen a jejich opláštěním se nacházejí vzduchové kanálky, do kterých proudí z místnosti studený vzduch. Zde se ohřeje a pak se vrací zase zpět do místnosti. Ventilátory teplého vzduchu jsou zpravidla nadbytečné. Kolem krbových kamen však musí být uklizeno. Protože nejsme čuňata, samozřejmě, ale hlavně proti požáru. Také vzdálenost kamen od zdi by měla být nejméně 30 cm, od bytového zařízení  samozřejmě ještě víc.

Odkouření

Krbová kamna musí být napojena na odpovídající komín, do kterého podle typu (určuje vždy výrobce) zapojujeme odkouření, roury o průměru 120 – 180 mm. Také je nutno počítat s tím, že spaliny z krbových kamen bývají velmi horké, běžně mezi 250 – 350 °C. Při plně otevřených dvířkách však i víc. Některá krbová kamna bývají klasicky napojena na dlouhý odvod spalin, který pomáhá využít co nejvíce tepla, vyprodukovaného topidlem. Roury mohou být klasické rozebírací jako u běžných kamen, je však lepší opatřit je přímo odkouřením pro krbová kamna. To je na krbová kamna napojeno napevno a čistí se otvorem odkouření.

Topeniště

Od velikosti spalovacího prostoru se do jisté míry odvíjí i pracnost obsluhy. V prostornějším topeništi můžeme topit poleny, proto nemusíme tak často doplňovat palivo a také vzniká více žhavého uhlí, které udržuje kamna déle teplá. Nemluvě o tom, že čím větší polena se do kamen vejdou, tím méně se s řezáním dříví nadřeme! Větší prostor topeniště bývá také uzavřen většími dvířky, která logicky poskytují lepší pohled do ohně. Ohniště krbových kamen bývá zpravidla vybaveno roštěm a pod ním ležícím popelníkem, takže kromě dřeva můžeme spalovat také hnědouhelné brikety. Mají-li kamna také roštový koš a roštovou pánev, lze v nich spalovat i brikety černouhelné.

Pro názornost čísla

Jak dlouho si kamna udrží jmenovitý topný výkon s jednou dávkou paliva, závisí na velikosti topeniště a druhu spalovaného materiálu. Krbová kamna nejsou kamny stáložárnými. Jelikož jde o plošné spalování, můžeme najednou přiložit jen menší množství paliva, tedy 3 až 4 kg dřevěných polen nebo 2 až 3 kg hnědo nebo černouhelných briket. Tato množství stačí zpravidla na 1 až 1,5 hodinu provozu při jmenovitém tepelném výkonu. Závisí to ale také na velikosti spalovacího prostoru. Topíme-li briketami, může žár vydržet až 10 hodin.

Topidlo

Horní část u většiny krbových kamen slouží k přípravě jídla pouze nárazově a je v některých případech uzpůsobena k možnému osazení prosklených dvířek opatřených teploměrem. Takové topidlo můžeme kromě vytápění používat i k vaření, pečení a zapékání různých dobrot. Někteří výrobci krbová kamna vyzdívají šamotem, jiní šamot zase vědomě odmítají. Předností vnitřního vyzdění je, že kolísání teploty spíše tlumí a že vyzdívka akumuluje teplo. Proto se modely s vnitřním obložením po zahřátí ochlazují pomaleji a teplo zůstává ještě dlouho po vyhasnutí ohně. Zvláště u teplovzdušných systémů můžeme za určitý nedostatek označit, že se kolem proudící vzduch ohřívá mnohem pomaleji, takže nám bude teplo o něco později, než v případě krbových kamen bez šamotové vyzdívky. Design, konstrukční třídy a druhy krbových kamen najdete  v pokračování ZDE.