Vibrační brusky

Brusná deska tohoto vybračního nářadí kmitá sem a tam s úctyhodnou rychlostí. Na ní je upevněn “šmirgl”. Výhodou vibračních brusek je, že s příkonem 150–600 W mají malou hmotnost,  snadno se ovládají a i při delší práci s nimi se moc neunavíme. Obrušujeme jimi dřevo a zaoblujeme hrany. Také se výborně hodí na jinak docela otravné práce, jaké představují odstraňování starých nátěrů a broušení tmelů či sádrokartonu.

Brousíme listem brusného papíru nebo plátna, který upevňujeme na brusnou desku, kmitající frekvencí až dvacettisíckrát za minutu. Brusná deska má tvar obdélníku o velikosti 80 x 130 mm až 115 x 225 mm. Bočně přesahuje šířku tělesa brusky. To se nám může dobře hodit třeba při broušení podlah až k hranám a v rozích, a navíc – i díky přijatelné hmotnosti – umožňují i broušení nad hlavou. Odsávání prachu do připojeného textilního vaku je již běžným standardem i těch nejmenších vibračních brusek. Vibrace na ruce, které jsou jinak dost nepříjemné (a zdravotně poškozující), tlumí vyvažovací mechanismus, jejž tvoří např. pár nevyvážených kotoučů.

Upínání brusných papírů

Deska vibračních brusek bývá z porézního plastu nebo tvrdé pryže, které umožňují rovnoměrný tlak na celou plochu brusného papíru nebo plátna. Arch tohoto brusného prostředku odpovídající velikosti upneme tak, že ohneme okraje podle hrany desky brusky, zaklesneme je pod pružinové svěrky nebo je sevřeme upínacími čelistmi ovládanými páčkami upínacího mechanismu. Nejrychlejší je upínání na suchý zip. Brusný papír jednoduše přitlačíme na desku. Brusný papír musíme koupit takový, aby odpovídal nejen velikosti desky, ale i rozmístění otvorů, kudy je odváděn prach.

Delta brusky

Delta bruska má brusnou desku ve tvaru řeckého písmene delta (rovnoramenný trojúhelník) a štíhlý plášť, který se dobře drží v dlani. Brusné papíry a plátna se na desku upínají suchým zipem. Jakmile se brusivo na čelním rohu opotřebí, jednoduše brusku pootočíme o 120 stupňů a máme opět neobroušenou plochu. Tento pohyb může být střídavě otáčivý kolem středu desky, natáčivý kolem středové osy při poloměru větším než rozměr desky nebo orbitální. Ve všech případech deska dosáhne do všech rohů broušených předmětů (rámy, vyřezávané zdobení nábytku atd.). Malé delta brusky jsou vhodné také k odrezování karoserií nebo tvarovaných kovových předmětů v nepřístupných místech. Frekvenci brusných zdvihů (12 – 20 tisíc za minutu o průměru kmitavého pohybu 1 – 2 mm) můžeme nastavit točítkem pro předvolbu otáček. Odsávání prachu se u většiny delta brusek odehrává přímo z pracovní plochy otvory v desce a integrovanými kanály do vysavače, takže brusný papír nemusí mít otvory.

Víc o tom, jak s vibrační bruskou pracovat, čtěte ZDE.