Věnec tentokrát velikonoční

Ať už prožíváme Velikonoce jako křesťané či jsme vyznavači pohanských kořenů těchto svátků, jsou pro nás synonymem jara. Lidem na jižní polokouli, kteří jako protinožci z našeho pohledu musí už tak chodit hlavou dolů, s Velikonocemi zase nastává podzim. Není pak ten náš svět arci bláznivý? To nevyřešíme. upleťme si raději velikonoční věnec! 

(2012) *** Závěrečný čas před tím, než jarní svátky opravdu vypuknou, se nejmenují Velký týden k oslavě toho, že uondáni končíme tradiční úklid po zimě, ale proto, že postní období vrcholí připomínkou řady novozákonních událostí, jimiž si křesťané tento prastarý svátek přisvojili. O smyslu a pojmenování jednotlivých dnů jsme ale už obšírněji  psali ZDE. Rozumné je si nejen oslavy, ale i úklid v čase rozložit a byt či dům před příchodem Velikonoc ozvláštnit. Dnes se proto podíváme do oblasti celkem jednoduchých dekorací. Zvládneme je přinejmenším uspokojivým způsobem připravit snad všichni. Jsou to takové  malé věci pro tichou radost.

Tomu věnec budiž dán

Už jsme si zvykli, že na Vánoce dveře domu nebo bytu nějak zdobíme, přičemž věnec, který na ně jde pověsit, je způsob asi nejčastější. Základy toho, jak věnec uvít jsme si už probrali v souvislosti s dušičkovou vzpomínkou na mrtvé a s náměty na tvorbu adventních věnců. Prohlédněte si na fotkách, čím se jejich velikonoční varianta liší – v podstatě ničím, vlastně jen přibyly typicky velikonoční motivy, nejčastěji vejdumky. V některých případech zůstávají duté vaječné skořápky v přírodní podobě a jindy použijeme kraslice. Vejdumky buď do kompozice vlepíme, nebo jimi protáhneme (pozor, aby nám vajíčka nepraskla) barevnou stuhu a na věnec je navážeme. Lze dodat různé zajíčky a kuřátka, ale popravdě řečeno, méně v tomto případě bývá více.

Třikrát jinak

Protože v prostotě je zvláštní krása a navíc v bláznivém předsvátečním shonu plném i pečení jidášů a mazanců časově úsporné a přesto efektní řešení představuje pomlázka stočená do kruhu a použitá místo věnce. Druhou inovací je věneček spletený z mladých větviček modřínu omračujících nás svou neskutečně sytou zelení a hedvábnou jemností jehlic. Kde se už zazelenala, lze použít i bříza. Velikonoční dekorace je krátkodobá a tak se nemusíme bát, že větvičky oschnou a budou vypadat bídně. Ani na tyto věnečky nemusíme nic přidávat, i když mašle nebo jednobarevné stužky jim velmi sluší. A protože symbolem svátků jsou v první řadě vejce (která můžeme i batikovat), rozhodně velikonoční věnec s nimi nebude mít chybu. A je jedno, použijeme-li husí maxivejce, normální od slepic, či třeba mrňavá křepelčí. Třetí námět je technicky trochu složitější, i když má zase výhodu v tom, že na něm dobře uplatníme i to, že ne vždy jsme při vyfukování obsahu vajec byli dostatečně šikovní. Rozkřáplé vejdumky prostě na podložku ve tvaru věnce nalepíme tavnou pistolí. Pro toho, kdo má praxi, to bude hračka. Ten, kdo to ještě neumí,  práci s pistolí rychle zvládne. Pokud ale zapojíte děti, buďte opatrní, protože roztavené lepidlo pálí…

A co do vázy

Velikonoční věnec by mohl o Svatém či Velkém týdnu být i na stole. Ale proč ne dřív? Nebo na něj postavíme upletené hnízdo . Protože jarní svátky jsou tradičně spojené s typickými barvami – žlutou, bílou a modrou – do vázy radí floristé použít narcisy, tulipány, kosatce a petrklíče. V misce lze vytvořit malou zahrádku. Na dno umístíme aranžovací hmotu a do ní napícháme břečťan, barvínek, modřence a nebo pryskyřníky. Legrační jsou vaječné skořápky, v nichž jste na vatě vypěstovali řeřichu a nebo do nich vložili jen jeden květ.

Rady, jak to nepokazit:

* Chceme-li narcisy kombinovat s jinými květinami, je nutné jejich stonky seříznout a květiny několik hodin nechat v samostatné váze, aby se z nich uvolnila šťáva, která ostatním květinám škodí.

* U kosatců je dobré vodu s výživou pro řezané květiny měnit každý druhý den a kytka vám vydrží i čtrnáct dnů.

* Stonky modřence seřízněte ostrým nožem, přidejte speciální výživu pro řezané květiny z hlíz a cibulí, a vázu postavte na chladnější místo.

* U hyacintů nechte na konci stonku část cibulky a průběžně je nezkracujte jako u ostatních květin. Budete k nim moct vonět a těšit se z nich dlouho…