Opravy kuchyňské linky

kuchyňská linka

Je docela překvapivé, jakou některé starší kuchyňské linky vykazují životaschopnost: nebyly z bůh ví jakého materiálu, vzdorovaly kuchyňským výparům a snad vedle záchodového prkýnka patřily k nejzatěžovanějšímu vybavení domácnosti. Konstrukčně mohou být celkem v pořádku, ale ten vzhled? Jejdamane, s tím by bylo dobré něco udělat! Podle toho, v jakém technickém stavu dvířka jsou, volíme z dvojí cesty – buď dvířka jenom povrchově upravíme, nebo všechna čela vyměníme. První případ může být hodně levný a ani v druhém rozpočet domácnosti nemusí nezbytně vykrvácet.

Drobné chyby povrchu dvířek skryjeme samolepicí fólií. K mání jsou v desítkách vzorů a jejich prostřednictvím můžete předstírat, že máme kuchyň z vzácných dřev, potaženou kůží a nebo linku lesklou kovově jako raketa. Nikdo nám ovšem výsledek neuvěří, pokud nebudeme při jinak jednoduché práci pečliví a na povrchu naděláme bubliny, nebo jednotlivé pruhy fólie nalepíme křivě. I zbabraná fólie se sice dá opravit, ale stojí to dost času. Naučte se s ní zacházet a nejdřív polepte vnitřní strany dvířek.

 Nová dvířka

Není každý truhlářem od pánaboha a ne vždy je smysluplné vyrábět něco, co se celkem výhodně nabízí již hotové. Konkrétně výběr možných dvířek ke kuchyňským skříňkám je co do designu a povrchové úpravy uspokojivý. Vybírat máme z čeho a to hlavně od renomovaných výrobců nabízejících pestrou škálu i fólií a tvarů frézování. Hlavně mají zpravidla odpovídající servis a na jejich internetových stránkách si lze jednotlivé typy dvířek prohlédnout jak zasazená do celku a typu kuchyně vypadají.  Na kuchyňská dvířka se používají zejména materiály MDF (prolis jemnozrnné mikropilinové desky s povrchovou PVC fólií), lamino, dřevotřískové desky potažené laminem v nejrůznějším provedení, ale od některých výrobců lze získat i masiv – buk, dub, jasan, javor a jilm.

Výměna a oprava pantů

Může se ovšem stát, že dvířka stále vypadají dobře, ale přece jen kuchyňský provoz pochroumal něco v mechanismu jejich otevírání. Pokud se porouchají panty a je nutná jejich výměna, můžeme si u některých typů skříněk místo nových pro klasická otvírací dvířka pořídit zásuvky a tzv. plnovýsuvy, které nám manipulaci s nádobím příjemně usnadní. Ovšem u kuchyňského nábytku jsou vnitřní stěny skříněk většinou z některého typu dřevovláknité desky z nichž se mohou panty vylomit. Budeme je muset zalepit a zašroubovat. Nebude to nic složitého: do vylomeného otvoru ve stěně skříňky zasuneme čepovací kolík, do něhož upevníme nový vrut. Ten, na němž dvířka původně držela, však použít podruhé nelze, potřebovat budeme nový. A při vrtání do vnější skříňky budeme také dávat pozor, abychom neprošli do skříňky sousední.

Jak na to

Budeme potřebovat šroubovák, elektrickou nebo akuvrtačku, vrták do dřeva, jemnou pilku, dřevěné kolíky, lepidlo a asi dvoucentimetrový vrut se širokou hlavičkou.

  1. Dvířka vymontujeme tak, že uvolníme vruty, jimiž jsou panty upevněny k montážní podložce. Vezmeme vrták ve velikosti odpovídající průměru kolíku. Pro určení velikosti podržíme vrták a dřevěný kolík proti sobě.
  2. Vrtáme necelé 2 cm hluboko do vylomeného otvoru a vyzkoušíme, zda lze kolík dostatečně zasunout, a zda i bez lepidla relativně pevně drží.
  3. Kolík smočíme v lepidle nebo lepidlem potřeme a poté ho vsuneme do vyvrtaného otvoru a necháme zaschnout. Počkáme asi půl hodiny.
  4. Přečnívající část kolíku jemnou pilkou odřízneme a zašroubujeme do něj nový vrut. Otvor předvrtáme malým vrtákem (můžeme použít i vrták do železa), a to asi 15 mm hluboko.
  5. Montážní podložku upevníme zásadně novými vruty ke stěně skříňky a nakonec nasadíme dvířka.