Práce na zahradě – ZÁŘÍ

pivonky-na-podzim

Máme tu, nic naplat, podzim. Co na tom, že se meteorologové a astrologové neshodnou na jeho počátku? Ti první ho odpočítávají od prvního září a ti druzí od dekády před koncem měsíce. Dětem je jejich neshoda fuk, protože školní zvonek  jim uťal prázdniny a nemilosrdně nahnal žáky a studenty do lavic. Zcela bez ohledu na to, zda se léto (nejdřív tzv. Mariánské, po něm babí a  indiánské) snaží chytit druhý dech. Dny se krátí a rána bývají chladná. To pan Podzim polehoučku vypouští zkušební balonky nastupujícího období nečasu a plískanic.

(1.9. 2011 – aktualizováno) Na zahradě sklízíme, co jsme si zaseli. Někdo dozrávající ovoce, jiný zeleninu, radujeme se z kytek a další sklízí třeba buřty z udírny, kterou letos postavil (vice ZDE ). Už nemusíme skoro nikam spěchat, užíváme si pod šikmým sluníčkem co dělá tak pěkné stíny burčák a klábosení  s přáteli u grilu. Sice už můžeme začínat s pozvolnou přípravou zahrady na zimu, ale v září přece jen vychutnejme poslední ozvěny léta.  

Sklizeň

* Sklízíme pozdější odrůdy cibule, které již ale raději necháváme proschnout pod střechou, aby kvůli častějším dešťům neshnila.

* Dále sklízíme rané kořenové zeleniny jako karotku, pastinák a petržel, také raný pór, salát, kedlubny, rajčata, papriky, cukety a patisony. Je-li slušné počasí, ponecháváme kořenovou zeleninu na záhonu co nejdéle, aby její kořeny zmohutněly.

* Z ovoce již dozrávají podzimní odrůdy jabloní a hrušní. Poznáme to podle toho, že při pootočení stopkou se plod snadno  odtrhne (zůstane na plodu, ne na stromě). Odtržená stopka ohrožuje plod infekcí a ten pak není vhodný ke skladování.

Stromy a keře

* Podle potřeby řezem zmlazujeme peckoviny a také je (pokud to umíme) můžeme roubovat.

* Pro výsadbu nových ovocných stromů si vykopeme jámy, na jejich dno nasypeme zralý kompost nebo zeminu obohacenou hnojem a necháme je odkryté až do výsadby.

Okrasná zahrada

* Prořežeme růže a odstraníme odkvetlé výhony.

* Zastřihujeme trvalky i okrasné keře, z nichž odstraňujeme zejména odkvetlé výhony a poškozené větve.

* V tomto období lze bez většího rizika přesazovat jehličnany i stálezelené dřeviny. Nezapomeneme je však důkladně zavlažovat, aby v pořádku přezimovaly.

* Sázíme dvouletky a mrazuvzdorné cibuloviny, například tulipány.

* Rozsazujeme trvalky.

* Sklízíme cibule mečíků, koncem měsíce i hlízy jiřin a ukládáme na místo, kde nebudou moci zmrznout.

* Z letniček sbíráme semena a uschováme je pro další sezonu.

* Trávník, je-li třeba, ještě naposledy sestřihneme. Chystáme se na jeho provzdušnění (vertikutaci) do asi centimetrové hloubky, aby se slehlá zemina načechrala, trávník lépe přijímal vláhu a dobře přezimoval.

* Nádobové rostliny, které jsme celé léto slunili, začneme pomalu stěhovat pod střechu.

Užitková zahrada

* Naposledy přihnojíme ovocné stromy i přezimující okrasné keře a květiny draslíkem, aby lépe přezimovaly.

* Záhony osejeme zeleným hnojením, které posléze zaryjeme. Tím částečně zabráníme šíření plevelů.

* Dokončíme výsadbu jahodníku a důkladně ho zavlažujeme.

* Sadbu česneku namoříme proti háďátkům a houbovým chorobám a koncem měsíce ho můžeme sázet. Pokud česnek vysadíme  do záhonu jahod, bude jahody chránit před různými chorobami a navíc ještě vylepší jejich chuť.

Trávníky

Výhodou výsadby trávníku na podzim je, že zpravidla nemusíme tolik zalévat, protože se o vláhu postará raní a večerní rosa, mlhy nebo ještě teplý podzimní déšť. Trávu vyséváme nebo pokládáme koberec z drnů. Po novém trávníku se snažíme až do jara nechodit. Při sekání starého trávníku zvýšíme výšku čepelí, protože se růst trávy zpomaluje. Vpichy rycích vidlí můžeme provzdušnit udusaná místa a do otvorů pak vmést ostrý písek a prosátý kompost.